Laadukas, viisiosainen sarja Onton maapallon mahdollisuudesta. Asiaa tarkastellaan monelta suunnalta. Kannattaa katsoa.
http://youtu.be/Vfncs1S84k
http://youtu.be/Vfncs1S84k
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Laadukas sarja aiheesta olisi yksiosainen. Onton maapallon mahdollisuus on 0. Sen toteamiseen ei viittä sarjaa tarvita.
Dyson sphere on mielenkiintoista scifiä sekin:
http://www.youtube.com/watch?v=ECLvFLkvY7Y
No, joo. Ei tuo niitä parhaita ollutkaan. Mutta sen verran sanoisin, että jos eräillä ei riitä keskittäytymiskykyä noin tunnin vertaa niin, hukassa olette. Ettehän te kakarat jaksa, ettekä kykene nykyään edes lukemaan kirjaa alusta loppuun.
Teoria sinänsä on ihan mielenkiintoinen ja sillekin on kannattajansa. Tukijansa. Kuten on sillekin varsinkin Suomessa, että ihminen on universumin kehittynein rotu ja koko aurinkokunta kiertää maata ja erityisesti se kiertää juuri Suomea.
Minulla on jatkuvasti pari kirjaa luvun alla. Hyvin harvin kirja on jäänyt kesken. Mutta video, joka on täyttä fuulaa alusta lähtien ei todellakaan jaksa kiinnostaa tuntia. Viisikin minuttia riittää sen toteamiseen, että katselu ion täysin hukkaan heitettyä aikaa.
Eli omin sanoin kerrottuna. Et ole jaksanut lukea niitä loppuun. Yleensä kirja luetaan kerrallaan. Kertoo hyvinkin keskittymisvaikeuksista. Tai, videon kohdalla kieli-ongelmista.
Kannattaa otta huomioon että lukunopeus vaihtelee aika paljon eri ihmisillä. Toinen lukee 500-sivuisen kirjan viidessä tunnissa, toisella siihen saattaa upota aikaa 10 tuntia. Loma-aikana noin pitkään yhtenäiseen sessioon saattasi jopa olla aikaakin.
Voin lukea kirjan kerralla, jos minulla ei ole muuta tekemistä, mutta yleensä on.
Herttasarjaa ja poikien seikkailukirjoja luetaan kerralla.
Jos taas tarkoitit kerrallaan, kuten kirjoitit, niin syy parin kirjan lukemiseen on seuraava.
Minulla on yleensä samaan aikaan sekä kevyempää, että tiedekirjallisuutta. Nukkumaan mennessä kovin raskaan tekstin lukeminen on siinä mielessä turhaa, että keskittymiskyky on silloin heikompi. Tällä hetkellä luvun alla on Ilkka Seppisen "Suomen avaruustutkimuksen historia" ja kevyempänä Pratchett, Steward, Cohen : "The Science of Discworld", joka sekin nimestään ja ensimäisestä kirjoittajastaan huolimatta käsittelee ihan oikeaa tiedettä.
En tunne ketään, joka olisi lukenut esim Mayr: "Biologia elämän tiede" kerralla läpi. Useimmilla ihmisillä sellaisen tietomäärän pinnallinenkin omaksuminen vaatii aikansa.
Sinulta voi jäädä kirjoja lukematta huonon keskittymiskyvyn takia, mutta ei kannata projisoida omia ongelmiaan muihin. Siinä usein lyö kirveensä kiveen.
Mittasin juuri maankuoren paksuuden , on 17.25 meetriä.
Maapallon päällinen ohut kun pierunkuori, sen sisällä asuu viidakossa annunakit, dinosaurukset ja replitaanit. Ohessa kartta http://26.media.tumblr.com/tumblr_lluycl2W591qeymvso1_500.jpg Richard Evelyn Byrd kertoili näistä päväkirjassaan, kun lentsikalla lenteli maapllin sisuksissa.
Pellucidarissakin on puolialastomia urhoja ja kauniita neitoja pulassa.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Pellucidar
Höpö, Höpö. Ei maapallo ontto ole, maa on litteä. Monet ovat jo pudonneet reunalta alas !
juu, reptiliaanit putoilevat harva se päivä
tänään putosi 6 reptiliaania yli reunan !
mistä kohtaa se on laadukas?
Entä sinä?
ätsim aathok es no sakudaal ?
Vituksi homma menee