Opettaja pahoinpiteli ja nöyryytti oppilaita vuosikaudet, mutta osa rikoksista ehti vanhenemaan ennen, kuin ilmoitus asiasta tehtiin. Johtuuko vanhempien hidas puuttuminen asiaan siitä, että meillä on syvään juurtunut usko, kunnioitus ja pelko opettajan auktoriteettia kohtaan?
Onko suomalaisessa kulttuurissa automaattinen oletus se, että lapsi valehtelee ja aikuinen on oikeassa ja rehellinen? Mielletäänkö esim. opettajat automaattisesti oikeudenmukaisuuden vertauskuviksi? Mielletäänkö naisopettajat automaattisesti miesopettajia kiltimmiksi?
On toki lapsia, jotka eivät kotona puhu kouluasioita, mutta on epätodennäköistä, että yksikään luokan oppilaista ei puhuisi koulupäivän tapahtumista kotona mitään vuosikausiin.
Varmasti oppilaitten vanhemmissa on eri tason koulutustaustan omaavia, joten tuskin asia selittyy vanhempien yksinkertaisuudella, ymmärtämättömyydellä ja kyvyttömyydellä puuttua asioihin.
http://www.savonsanomat.fi/uutiset/kotimaa/opettajalle-sakkoja-lasten-noyryyttamisesta/1185129
Miksi vanhemmat reagoivat hitaasti?
selityksiä
1
82
Vastaukset
- UmPahPah
Sinun kannattaisi käydä läpi hallinto- ja hovioikeuksien pöytäkirjoja, josko niistä löytyisi tapauksia. Veikkaan, ettei paljoa löydy, sillä Suomessa virkamies on pyhä aina oikeassa, sillä onhan se jo perustuslaissakin sanottu, että virkamiehen pitää toimissaan noudattaa tarkasti lakia. Ei virkamies siis voi mitenkään tehdä mitään väärin, varsinkaan oppilaalle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita
Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko2663348Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.801448- 661213
Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra1991049- 54943
Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta
"MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:48943- 63941
- 42787
- 47772
- 113726