"3. Ja ennen kaikkea tietäkää se, että viimeisinä päivinä tulee pilkkapuheinensa pilkkaajia, jotka vaeltavat omien himojensa mukaan"
(2.Piet. 3:3)
1. Vanhoillislestadiolaiset pilkkaavat aitoja uskovaisia "epäuskoisiksi".
2. Vanhoillislestadiolaiset lisääntyvät himojensa riivaamina kuin kanit.
Vanhoillislestadiolaiset täyttävät tuon raamatunkohdan tunnusmerkistön.
Raamattu tuntee vanhoillislestadiolaiset
7
136
Vastaukset
- Kohti käy
Hyvin käy kohti.
- Selvästi
Pietari tuntee selvästi vanhoillislestadiolaiset.
Fariseukset olivat todellisuudessa lain alla elävä maallikkolahko, joka oli yhteiskunnan eliittiä poliittisella puolella.
Sopii VL;ille, joilla on myös poliittinen status maassamme.- VL-lastenraiskaajat!
Vielä rankempaa on se, että vl-miehet raiskaavat lapsiaan. Himoko sen on, vai mikä joka heitä vie?
- Tilipäivä.
Muita uskovaisia pilkkaavilla vanhoillislestadiolaisilla on vielä edessä suuri palkanmaksupäivä.
Silloin tulee pilkkaajille ansioiden mukaan.
"1. "Älkää tuomitko, ettei teitä tuomittaisi;
2. sillä millä tuomiolla te tuomitsette, sillä teidät tuomitaan; ja millä mitalla te mittaatte, sillä teille mitataan."
(Matt. 7:1-2)- Hyvä!
Tuo on hieno asia.
- armoa vähän
Minkäs tuomion se saa, joka tuomitsee lestadiolaiset luvalla sanoen kotuuttomilla valheillaan.
Joka kokee itsensä vahvaksi ja varttuneeksi Jumalan sanassa, eikö hänen silloin tule rakastaa heikoiksi katsomiaan lestadiolaisia? Onko lestadiolaisten otsissa lmielestänne eima jossa lukee "ei lähimmäinen".
Ettei vain kävisi niin, että kun oikein meuhkaa ja tuomitsee toisia, joutuukin itse tuomiolle.
Vaikka en ole vanhoillislestadiolainen niin pakko tunnustaa etten pidä sellaisista ihmisistä, jotka ovat kovin armottomia ja tuomitsevia heikompiaan kohtaan.
Silloin kun ihminen tunnustaa uskoa Kristukseen, hän ei ole oikeutettu toimimaan armottomana tuomarina myöskään vanhoillislestadiolaisille. Ikävä totuus eikö totta, kun niin suututtaakin.
Yrittäkäämme siis faktojen avulla perustella silloin, kun osoitamme sen mistä vanhoillislestadiolaisten tulisi tehdä pasrannus. Ettei hakattaisi mihin sattuu ja milloin vain. Ihmisiä hekin ovat, ihmiset ovat heikkoja ja erehtyviä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1802653Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482407Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1051111- 64911
- 65869
Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20780Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait233779Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka277754Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies88749Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22698