Antalya nähtävyydet

Hei matkaajat. Millaisia kokemuksia teillä on Antalyan nähtävyyksistä? Missä kannattaisi ehdottomasti käydä? :) Kiitos avusta.
7857
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Täällä asuen suosittelen esim vanhaa kaupunkia eli Kaleicia. Samoin Konyaltin pitkää kivirantaa. Larassa on kesällä hiekkaveistoskilpailun satoa. Vesipuistot on todella upeita (verrattuna Suomen omiin). Antalyassa on todella suuri argeologinen museo (koosta kertoo jotain se että vain varastossa on päälle 20000 esinettä). Lunapark eli huvipuisto on mainio jos kaipaa adrenaliinia, siellä vehkeet kun on Lintsiä/Särkänniemeä "julmemmat". Ja jos vuokraa auton niin lähialueella on esim Myra, josta joulupukin esikuva eli Saint Niclaus on kotoisin (jep, joulupukki on turkkilainen:) ja sieltä hieman eteenpäin on mm vedenalainen kaupunki jne jne eli nähtävää ja tekemistä riittää. Naisten kannattaa ottaa paksu rahakukkaro mukaan koska täältä löytyy suurimmat Outlet-ostokeskukset!

Äänestä
  • Eikös tuohon Myraan olen matkaa vielä aika lailla Antalyasta! Useampi tunti autossa? Olen meinaan Myran ja tuon vedenalaisen kaupunginkin nähnyt ja useampi tunti tökötettiin bussissa vielä Antalyan jälkeen...?

    Äänestä

  • 15+13 kirjoitti:

    Eikös tuohon Myraan olen matkaa vielä aika lailla Antalyasta! Useampi tunti autossa? Olen meinaan Myran ja tuon vedenalaisen kaupunginkin nähnyt ja useampi tunti tökötettiin bussissa vielä Antalyan jälkeen...?

    Jos meni useampi tunti niin sitten kiersitte aika lailla! Ja sitähän ne turistibussit välillä tekee, kokoaa porukkaa useammasta paikasta, pysähdytään shoppaamaan tai tauolle jne. Matkaa on noin 60km ja autolla siitä selviää reilusti alle tunnissa.

    Äänestä

EI MISSÄÄN

Äänestä
  • On suuri riemu nähdä voimaton kiukkusi!

    Äänestä

  • Olisko tämä JK niitä jolle suurin matkailukokemus on lähipubi? :D
    Ihan vaan vitsinä sanon :)

    Äänestä

  • Kari Antalyanda kirjoitti:

    Olisko tämä JK niitä jolle suurin matkailukokemus on lähipubi? :D
    Ihan vaan vitsinä sanon :)

    Mikä ihmeen Antalyanda?
    Sukunimesikö (vrt. Terhi Alanya)?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Antalya052012 kirjoitti:

Hei matkaajat. Millaisia kokemuksia teillä on Antalyan nähtävyyksistä? Missä kannattaisi ehdottomasti käydä? :) Kiitos avusta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu