Hei matkaajat. Millaisia kokemuksia teillä on Antalyan nähtävyyksistä? Missä kannattaisi ehdottomasti käydä? :) Kiitos avusta.
Antalya nähtävyydet
7
800
Vastaukset
- Kari Antalyanda
Täällä asuen suosittelen esim vanhaa kaupunkia eli Kaleicia. Samoin Konyaltin pitkää kivirantaa. Larassa on kesällä hiekkaveistoskilpailun satoa. Vesipuistot on todella upeita (verrattuna Suomen omiin). Antalyassa on todella suuri argeologinen museo (koosta kertoo jotain se että vain varastossa on päälle 20000 esinettä). Lunapark eli huvipuisto on mainio jos kaipaa adrenaliinia, siellä vehkeet kun on Lintsiä/Särkänniemeä "julmemmat". Ja jos vuokraa auton niin lähialueella on esim Myra, josta joulupukin esikuva eli Saint Niclaus on kotoisin (jep, joulupukki on turkkilainen:) ja sieltä hieman eteenpäin on mm vedenalainen kaupunki jne jne eli nähtävää ja tekemistä riittää. Naisten kannattaa ottaa paksu rahakukkaro mukaan koska täältä löytyy suurimmat Outlet-ostokeskukset!
- 15+13
Eikös tuohon Myraan olen matkaa vielä aika lailla Antalyasta! Useampi tunti autossa? Olen meinaan Myran ja tuon vedenalaisen kaupunginkin nähnyt ja useampi tunti tökötettiin bussissa vielä Antalyan jälkeen...?
- Kari Antalyanda
15+13 kirjoitti:
Eikös tuohon Myraan olen matkaa vielä aika lailla Antalyasta! Useampi tunti autossa? Olen meinaan Myran ja tuon vedenalaisen kaupunginkin nähnyt ja useampi tunti tökötettiin bussissa vielä Antalyan jälkeen...?
Jos meni useampi tunti niin sitten kiersitte aika lailla! Ja sitähän ne turistibussit välillä tekee, kokoaa porukkaa useammasta paikasta, pysähdytään shoppaamaan tai tauolle jne. Matkaa on noin 60km ja autolla siitä selviää reilusti alle tunnissa.
- JK
EI MISSÄÄN
- Taas mennään
On suuri riemu nähdä voimaton kiukkusi!
- Kari Antalyanda
Olisko tämä JK niitä jolle suurin matkailukokemus on lähipubi? :D
Ihan vaan vitsinä sanon :) - En ymmärrä
Kari Antalyanda kirjoitti:
Olisko tämä JK niitä jolle suurin matkailukokemus on lähipubi? :D
Ihan vaan vitsinä sanon :)Mikä ihmeen Antalyanda?
Sukunimesikö (vrt. Terhi Alanya)?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Oppilas puukotti kolmea Pirkkalan koululla
Tämänhetkisen tiedon mukaan ainakin kolme oppilasta on loukkaantunut puukotuksessa Pirkkalan Vähäjärven koululla. Myös e2636366Jos yhdistät nimikirjaimet
Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne573004Jos olisit täällä
Tosin en tiiä miks oisit. (Ja hävettää muutenkin kun ei muka muulla tavoin osaa kertoa tätäkään) Jos jollain pienellä662804- 1562272
Kesän odotuksia hyrynsalmella
Kyllä kesällä hyrynsalmellakin on mahdollisuus osallistua kylän menoon monella tavalla . On kaunislehdon talomuseolla161789Pirkkalan koulussa puukotus, oppilas puukotti kolmea
Ilmeisesti tyttöjä ollut kohteena.1651465- 821444
Voi Rakas siellä
Olet ollut mun ajatuksissa taas koko päivän. Olet ihmeellinen kertakaikkiaan ja arvostan sinua niin paljon❤️Minulla ei o261372Ohhoh! KAJ laukoi suorat sanat somessa - V-sana mainittu!
Ohhoh! Mitäs mieltä olet tästä huumoriryhmä KAJ:sta? Bara bada bastu on kyllä aikamoinen korvamato... Lue lisää: https351321Erika selvisi hienosti ennakkosuosikin paineista
Hienostihan se meni. Erika jätettiin yksin, eikä häntä tuettu, oli euroviisukiusattu, silti suoriutui ensiluokkaisesti.1091027