Tiskikoneen melu

pesukonetta

Onko 44 desibeliä miten hiljainen käytännössä?
OOn nimittäin ostamassa konetta ja tuollainen on mietinnässä.

5

2434

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pesukonetta

      Niin että jos olen vaikka muutaman metrin päässä koneesta ja luen niin häiritseekö?
      Mihin tuollaista melua voisi verrata?

      • Seniori.

        Nyt annoit pahan! Äääni ( desibelit ) on siinä mielessä suhteellista, jota ei voi yleistää, toisia häiritsee pienikin ääni toinen pystyy keskittymään vaikka olisi vähä enemmän mekkalaa!
        Vastaan omasta puolestani. Meillä oli vanha1987 ostettu Cylinda 1300 jossa ei annettu teknisissä tiedoissa desibeli arvoja, oli varmaan 40-50 db.( voisi verrata muutaman metrin päästä imurointiin tai kymmenen hengen keskusteluun toistensa päälle puhuen ) huono vertaus!
        Vaihdoin uuteen 19.2-12 koska vaimo ja pojan perhe piti sen ääntä isona, minua ei häirinnyt koska kuulo on muutenkin huono ( heinäsirkka ja pikkulinnunlaulu ei enää kuulu ).
        Olisin ostanut 44 db Mielen ( varmaan jo sopivan hiljainen kun vertaa mihin hyvänsä uuteen pesukoneeseen) mutta hinta olisi ollut noin 1100 e, ostin porukan suosituksesta 630 e maksavan Siemens SN46T292SK äänitaso 40 db on tosi hiljainen pieni "suhina /surina)" kuuluu,
        aivan kun kävelisi sukkasillaan lattiaa laahaten! ainoastaa poistoveden lorina kuuluu kovenpaa ( sama kun lavuaarin tyhjennys vedestä. Tulppaan kullä keittiön molemman lavuaarit, nyt on melko äänetön. Emme asu keittiössä että meille olisi ollut se 44 db aivan "passeli".


      • ääntääää

        Meillä Siemensin 44dB ja on ihan tarpeeksi hiljainen. Kokonaan äänetöntä astianpesukonetta ei tietenkään ole, kun vesi/ja viemäriputket harvemmin on äänieristetty?


    • hiljaa hyvä tulee

      > Onko 44 desibeliä miten hiljainen käytännössä?

      On se varsin hiljainen. Äänekkäämmät jääkaapit ovat tätä tasoa. Halvat APK:t päälle 50 dB. Ex kämppääni ostin halpiskoneen, kun vanha laukesi ja olin muuttamassa vuoden kuluttua pois. 53 dB oli valmistajan lupaus ja se oli oikeasti niin häiritsevä, ettei samassa huoneessa viitsinyt olla. Onneksi oli erillinen keittiö.

      Nyt on 48 dB kone. Erilliskeittiössä tuo jo menisi ihan OK, mutta tupakeittiössä saisi olla vieläkin hiljaisempi. Duunipaikalla on tullut kuunneltua näitä 42-44 dB kalustepeitteisiä koneita ja on tosiaan eroa noihin verrattuna.

      Ei se tasainen vesipumpun hurina häiritse, vaan vedenoton kohina / venttiilin pauke, poistopumpun ujellus/korina ja pesun aikana astioiden kolina & veden lätinä astioita vasten. Halvemmissa/äänekkäämmissä koneissa nämä "katkoäänet" kuuluvat selvästi = kiinnittävät huomiota ja häiritsevät. Hiljaisissa koneissa taas ääni on koko ajan tasaista hurinaa/huminaa, joka ei kiinnitä huomiota.

      dB:t mittaavat keskimääräistä äänitasoa, joten ero äänen häiritsevyydessä on jopa suurempi kuin pelkistä lukuarvoista voisi päätellä.

    • köökki

      Miksi keskustelu on keittiön hiljaisimmasta koneesta.
      Keittotaso , jääkaappi, uuni , ne pitävät aivan mieletöntä ininää, eikö nämä häiritse.
      Kuin jättiläisen kokoinen hyttysen ininä korvalla ?
      Tietysti merkillä on väliä mutta yleensä.
      Induktioliesi pitää hirveää meteliä , keitin mehumaijalla mehua 58 l , piti olla nopeaa puuhaa uudella tavalla keittää ja paistaa.
      Tuumasin että ei mehussa mene kuin 5min kun ne on pullossa joka marja, mitä vielä
      aivan yhtä kauan kesti mehun keitto.
      Saman ilmiön huomasin hernekeitossa, ja ohukaisten paistossa , kumma juttu ?
      Nopeus on hölmöjen höpinää, mutta meteli on todellista.
      Nyt kokeilin riisipuuroa keittää , ei tule nopeammin.
      Metelistä johtuen alan yhä nopeammin kuumimaan itse ja yhä vain voimakkaammin.
      Joulun jälkeen ei meidän taloudessa ole ainoatakaan ääntä pitävää meukonetta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      87
      4018
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      24
      2881
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2302
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      34
      1311
    5. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      10
      899
    6. 131
      875
    7. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      844
    8. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      811
    9. Naisten ja miesten tasoeroista

      Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris
      Ikävä
      124
      746
    10. You've been running and

      so has your mind, I'm thinking of you all the time... 💘
      Ikävä
      11
      740
    Aihe