Ymmärtäkää jo...!

fenja891

Mikä tää lestadiolaisten juttu: kokoaja sanotaa että ei sitä voi itse päättää monta lasta saa?"Lisääntykää ja täyttäkää maa" Ei se sisällä sitä että pitäisi oikein urakalla lisääntyä! Hei haloo siihen voi vaikuttaa itse jumala siunaa jos parhaaks näkee ihmisen halut.hei miks jumala olis antanu ihmisen keksiä jonku ehkäisyn jos sitä ei saa käyttää????
Mitä väärä siinä muka on? toiset ei käytä toiset käyttää.Toiset suojelee vaan itseään liialta rasitukselta,eikö se ole vaan hyvä juttu? Tietysti on hyvä jos on sellasia perheitä jotka pystyy/ haluaa ottaa lapset vastaan,mutta ei kaikkien tarvitse alistua moiseen. Moni uskovainen käyttää ehkäisyä,esim pillereitä ei vaan puhu siitä.
Mutta mitä jos KUKAAN ei käyttäs ehkäisyä? eihän täällä mahtuis asumaan?. Heti mennään naimisiin 17-v ja suoraan kun on synnyttänyt niin uutta lasta vaan tekemään. Ja onk o niin että lestadiolaiset ei saa imettää 1v lasta,koska imettäminenkin ehkäisee jonkun verran?

Minun mielestä ennen kuin menee naimisiin pitää oppii tuntemaan itsensä ja mitä elämältä haluaa. Pystyyko kasvattamaan lapsia jne.

0

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

        https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
        Maailman menoa
        45
        5100
      2. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

        Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
        Maailman menoa
        115
        1616
      3. Räppäri kuoli vankilassa

        Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
        Maailman menoa
        48
        1319
      4. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

        Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
        Ikävä
        12
        1314
      5. Aleksi Rytilä

        Räppäri saa haluamaansa julkisuutta.
        Kotimaiset julkkisjuorut
        13
        1153
      6. 81-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."

        Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome
        Suomalaiset julkkikset
        17
        1027
      7. Kulukusuunnat

        Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v
        Kuhmo
        4
        990
      8. Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan

        Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy
        Maailman menoa
        76
        989
      9. Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti

        Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah
        Ähtäri
        59
        795
      10. Junan alle

        Kuka päätti tai yritti päättää päivänsä jäämällä junan alle ja aiheutti sen takia veturikuskille ja muille traumat..?
        Kajaani
        27
        783
      Aihe