Täällä on kovasti puhuttu näistä hoitokokouksista. Syksyllä SRK pahoitteli näitä kokouksia.
Voisiko joku kertoa, mitä hyvää niissä on ollut, kun niitä on ollut tarve pitää. Ymmärrän että niitä vieläkin pidetään. SRK näyttää niitä vieläkin tarvitsevan, vaikka muutakin ehkä joku luulee, toivoo tai ajattelee
Joku voisi kertoa sitäkin jos on itse ollut pitämässä tällaisia hoitoja.
Kyselevä apua etsii.
Hyvä hoitokous
14
262
Vastaukset
- GurinBito
Hoitokokoukset ovat siunauksellisia koska niitten avulla saadaan ihmiset pidettyä kurissa. Kukaan ei uskalla arvostella vl sääntöjä.
- hoitsula
ystäväni "pääsi" näihin hoitoihin ikimuistoisella tavalla. Hän tutki sitä miten uskovien keskuudessa joku saattaa kokea pahaa oloa. Hän kirjoitti siitä lehteen haastattelun. Muuta ei tarvittu. Alkoi monia "keskusteluita" joissa kaikki kertoivat mitä ovat kauheuksina kuulleet. Ystäväni romahti pysyvästi.
Muistanko vääri että Pudasjärvellä yksi hoidettavana ollut pappi teki suicidin? - sieltä täältä
hoitsula kirjoitti:
ystäväni "pääsi" näihin hoitoihin ikimuistoisella tavalla. Hän tutki sitä miten uskovien keskuudessa joku saattaa kokea pahaa oloa. Hän kirjoitti siitä lehteen haastattelun. Muuta ei tarvittu. Alkoi monia "keskusteluita" joissa kaikki kertoivat mitä ovat kauheuksina kuulleet. Ystäväni romahti pysyvästi.
Muistanko vääri että Pudasjärvellä yksi hoidettavana ollut pappi teki suicidin?Muistat ihan oikein. Oli kirkkoherra T.H.
- 45%54
Maijan tarinassa on monta hoitokokousta kuvattuna. Taisi kirjan toimittaneet Marinkin puoliso päästä näihin hoitoihin.
Puheenjohtaja 1/2-taivaltaja taisi hoidella Marinkin vieraille laitumille. Kimmo-veli alkoi toimimaan ovenvartijana ja ulosheittäjänä.
Minulla oli aikaisemmin sellainen ajatus, että sielunhoito on tarkoitettu tueksi ja rohkaisuksi. SRK on muuttanut sen kurinpidoksi ja pelottekuksi - Pärjänsuo
sieltä täältä kirjoitti:
Muistat ihan oikein. Oli kirkkoherra T.H.
Miksi hän teki niin?
- Monen polven takaa
sieltä täältä kirjoitti:
Muistat ihan oikein. Oli kirkkoherra T.H.
Mutta oliko se itsemurha tapaus jo aikaisemmin, vai 1970-luvulla?
- Hoitokokouksia
järjestettiin myös osittain siksi, että saatiin tavallisen vl-rahvaan huomio pois SRK:n hämäräpuuhista, joita jo muutamien henkilöiden toimesta oltiin tuomassa päivänvaloon.
Oikein hieno simputus SRK:lta hajota ja hallitse tyyliin! - Voisimmeko
pitää tässä palstalla nyt hoitokokouksen ja nimeltä mainiten vielä muistella noita SRK:ssa hämärämiehinä toimineita helvetin asukkeja?
- Lisäys
edelliseen vielä: Kenet sinä lähettäisit tai olisit lähettänyt vuosien saatossa helvettiin?
- Hyyvä
Hoitokokouksia järjestettiin siksi, että kansa lakkasi olemasta joukko yksinkertaisia veisaajia. Kritiikki johtajistoa kohtaan kasvoi.
Papit oli heitetty pihalle, koska he tunsivat Raamatun ja osasivat lukea sitä paremmin kuin nämä maallikkosaarnaajat. Maallikkosaarnaajat taas halusivat etsiä ja lukea Raamatusta vain ne kohdat, jotka olivat heidän vallankäytölleen edullisia. Tv julistettiin "saatanan sontaluukuksi", koska sieltä tuli sellaisia ohjelmia, mistä kansa vain valistui.
Hoitovainot organisoitiin, koska johtajisto pelkäsi yhä vain sivistyvän jäsenistön järjestävän heidät pois johtopaikoilta. Keksittiin kaikenlaisia mörököllisyntejä, mitä Raamatussa ei edes mainittu. Mutta kukaan ei saanut, eikä uskaltanut kyseenalaistaa tätä menettelyä. Muuten kohtalo oli hirmuinen. Lisäksi oli keksitty ottaa uhreiksi myös yksinkertaisia, usein vanhoja ihmisiä. Eivät he mitään pahaa olleet tehneet, eivätkä olleet riski johtajistolle, mutta siten peiteltiin menettely, jonka päämäärä oli hiljentää sivistyneistön kritiikki. Vanhukset olivat viattomia uhreja, peloitteeksi muille. Ja helppoja uhreja olivatkin, kun heistä ei ollut vastusta.
Eli kaikkinainen sivistys, tiedon ja ymmärryksen lisääntyminen olivat riski johtajistolle. Ne jotka jäivät hoitokokousvuosien jälkeen, olivat kuin pissa sukassa. Ne jotka heitettiin ulos tai lähtivät itse, vaikenivat usein joko voimien puuttuessa tai suojellakseen vl sukulaisiaan samalta kohtalolta.
Hyvää on ainaskin se, että aika moni lähti ja pääsi elämään ilman tuollaista henkistä tyranniaa.- hoitoja
mitä tämä "hoito" käytännössä tarkoittaa? Oulun ry lähetti tänään jonkun alustuksen. Siinä oli aiheena, Jumlan valtakunta. En saanut netistä keskusteluja. Oliko siellä joku biinku hoidossa?
- Lähteitä etsivä
Hoitokokouksilla ja SRK:n sisäisellä valtataistelulla oli keskinäiset syy-yhteydet. Samoin siihen sotkuun liittyi työvaliokunnan salaa muulta johtoporukalta anomat SYT-rahat.
Näin arvioidaan asiaa kirjoituksessa tässä
http://freepathways.wordpress.com/2009/05/10/srkn-tie-hoitokokouksiin/
- saavelaa
joku oli käyttänyt kuulemma puheenvuoron Maijan tarinasta. pitääkö paikkansa, että oli kovin väheksyvä näkökulma tällä Voitto-veljellä
- eiuskossa
Minua ihmetyttää miksi ihmiset antavat itsensä alistaa jonkun hömppä sääntöjen perusteella.Minua ei kyllä sillan rakoseen polkastas ,antasin sanan sanasta ja kaks parraasta. Tokko teillä on itsesäilytys vaistoa.Jos siellä ihmistä alistetaan ja kiusataan pysykää poissa ,voittehan te raamattua lukea ja virsiä veisata kotonanne.Koskaan ei ketään saa laskea niin lähelle itseään että se rupeaa sinua hallitsemaan. Kaikilla lahkoilla on yleensä alussa mukavia ,sealkaa pikku hiljaa muuttua sääntöjä sääntöjen perään.Nämä perustuvat lahkon omiin tulkintoihin raamatusta.Ihmisen itsensä pitää osata ajatella.Raamattu ei ole lakikirja ,laet ovat ihan erikseen.ja maailma muuttuu jos ei olis muuttunut kivikirveillä vielä hakattas.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 18013558
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h1585483Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p454930Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1493709Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska402853Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1282042Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?1201791Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3721697Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1121560Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1371525