Salmikuukan perhekoti? Minkälainen paikka?

Lehmuskoski Mirjami Salmikuukan perhekoti
http://www.salmikuukka.com/?pinc=2


Onko kokemuksia? Minkälainen paikka? Miten suhtautuvat lasten vanhempiin?
6911
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Käyttäkää hyvät ihmisetr hakuasoja, löydätte tietoa netistä.

Netistä löyty haulla > salmikuukan perhekoti <
löytyi Keskisruomalaisen uutinen 11.2.2012.

Samikuukan perhekodissa syttyi tulipalo.

En lukenut uutista, mutta toivottavasti ei palanut pahoin, eivätkä lapset, tai henkilökunta saaneet palovammoja, tai häkämyrkytystä.
Remontti voi viedä vähän aikaa.

Keskisuomalaisen uutinen.

http://www.ksml.fi/uutiset/keski-suomi/uuraisilla-salmikuukan-perhekodissa-tulipalo/1139057
----------

Äänestä
  • Oman onnensa nojassa sijoitetut ovat siellä ainakin olleet. Sijoitettu on joutunut aamuyöllä huolehtimaan perhekotivanhemmistaan ja muista sijoitetuista. Onko ollut ensimmäinen kerta.
    Miten Uuraisten sosiaalitoimi on perhekodin puutteisiin puuttunut? Onko nuorelle haettu hengenpelastusmitalia jo? Hän jos kuka on sen ansainnut. Vai meinaako perhekodin aikuiset ja paikallinen sosiaalivirasto jättää hakematta esimerkilliselle nuorelle tunnustuksen.

    Äänestä

  • Voi kauheeta kirjoitti:

    Oman onnensa nojassa sijoitetut ovat siellä ainakin olleet. Sijoitettu on joutunut aamuyöllä huolehtimaan perhekotivanhemmistaan ja muista sijoitetuista. Onko ollut ensimmäinen kerta.
    Miten Uuraisten sosiaalitoimi on perhekodin puutteisiin puuttunut? Onko nuorelle haettu hengenpelastusmitalia jo? Hän jos kuka on sen ansainnut. Vai meinaako perhekodin aikuiset ja paikallinen sosiaalivirasto jättää hakematta esimerkilliselle nuorelle tunnustuksen.

    Mihin perustuu kommentti siitä, että ovat olleet oman onnensa nojassa? Tietääkö kommentoija mistä puhuu? Palossa vaurioitui ainoastaan lämpökeskus, joka sijaitsee 100 metriä asuinrakennuksesta. Yksi sijoitetuista nuorista vain sattui olemaan ensimmäinen, joka havaitsi liekit. Perhekodin vanhemmat siis olivat samassa rakennuksessa, mutta eivät vain havainneet paloa. Mihin puutteisiin olisi pitänyt puuttua? Lämpökeskus paloi ja lämmitys hoidetaan toistaiseksi muilla keinoilla.

    Äänestä

Lasten simputusta keskellä yötä: kävele rappuset ylös, kävele rappuset alas, konttaa, mene kyykkyyn. Toisten lasten kotona katsovat vesi kielellä ruokaa, "en ole koskaan syönyt näin hyvää ruokaa, saanko ottaa lisää".

Uuraisten sosiaalihuolto myös sijoittaa lapsia mm. avioerotilanteessa olevaan perheeseen eikä kukaan puutu.

Äänestä

lapset joutuu katsomaan myös perhekodin vanhempien alkoholin käyttöä...ei tässä kyseisessä kodissa vaan palokassa Jyväskylässä sijaitsevassa p***rinne nimisessä paikassa...surullista lasten kannalllta

Äänestä

Jos tämmöistä on, suositan lämpimästi ilmoittamaan asiasta aluehallintovirastoon.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


onko kokemusta? kirjoitti:

Lehmuskoski Mirjami Salmikuukan perhekoti
http://www.salmikuukka.com/?pinc=2


Onko kokemuksia? Minkälainen paikka? Miten suhtautuvat lasten vanhempiin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu