Minulla on peli dvd:llä. Miten sen saa toimimaan? Kun yritän käynnistää setuppia, niin alkaa ämpyily eikä lähde asentamaan peliä.
Peleistä
18
175
Vastaukset
- ugRdTM
Varmaankin Windows peli. Asenna Windows-masiinaan.
- qheniw.gro
Ja mikäs käyttöjärjestelmä on ko. pelin vaatimus?
Linux pyörittelee ihan hienosti myös Windows-pelejä Wine/Cedega:n avulla:
http://linux.fi/wiki/Cedega
http://linux.fi/wiki/Wine
http://appdb.winehq.org/ - ämpyilijä(kö)
cc3 on peli ja käyttöjärjestelmä windows, mutta miten saan ubuntun asentamaan kyseisen pelin?
- .
Keksi parempi provo.
Edellä jo vastattiin. - ämpyilijä(kö)
. kirjoitti:
Keksi parempi provo.
Edellä jo vastattiin.ed. ongelma on se että miten se peli asennetaan ubuntulle, kun on kyseisen pelin dvd, wine löytyy. Eli, miten peli asennetaan ubuntulle?
- ugRdTM
ämpyilijä(kö) kirjoitti:
ed. ongelma on se että miten se peli asennetaan ubuntulle, kun on kyseisen pelin dvd, wine löytyy. Eli, miten peli asennetaan ubuntulle?
Wine ei ole Windows. Turha yrittää.
- -
Mikä peli?
Mikä ubuntu versio?- ap.
peli on CC3 tiberium sun.
ap. kirjoitti:
peli on CC3 tiberium sun.
Kyseinen peli saattaa toimia Winellä, eli klikkaa Wine paketeista käyttöön. Tarkempia ohjeita vaikea sanoa koska ei itsellä tuota peliä ole, mutta yleensä Windowsohjelmat ovat toimineet kun on kopioinut ohjelmat kansioon johon Winellä on oikeudet (esim. Winen omaan kansioon), hiiren oikealla napilla sitten klikannut asennusohjelmaa (joku setup.exe varmaan) ja käynnistänyt sen Winellä.
Lopputulos sitten on, että toimii, toimii jollain säätämisellä tai ei toimi.
linuxdistroihin on varsin vähän pelejä. on vain jotain perunamies pelejä. olet valinnut väärän käyttöjärjestelmän jos pelata haluat. asenna windwos
- Precise
Vähän ja vähän? Toki pelejä Linux/Unix -käyttöjärjestelmälle on tarjolla...
Mutta jos ei konsolipelit riitä, on PC-maailmassa peli- ja leikkikäyttöjärjestelmäksi Windows.
Ubuntuun ohjelmalähteistä on tarjolla pelejä mm. (Precise 12.04 Beta versiolle):
http://packages.ubuntu.com/precise/games/ Precise kirjoitti:
Vähän ja vähän? Toki pelejä Linux/Unix -käyttöjärjestelmälle on tarjolla...
Mutta jos ei konsolipelit riitä, on PC-maailmassa peli- ja leikkikäyttöjärjestelmäksi Windows.
Ubuntuun ohjelmalähteistä on tarjolla pelejä mm. (Precise 12.04 Beta versiolle):
http://packages.ubuntu.com/precise/games/niin, onnettoman vähän niitä on ja suurin osa jotain ikivanhoja. jos pc:llä pitää pelata, niin windows on ainoa oikea vaihtoehto.
Onn viel ihan aloittelija Linuxilla, mut mikä ois helpein keino saada WIndowspelit toimimaan tällä järjestelmällä? Vai kannattaisko ottaa samaan koneeseen Windows rinnalle, mikä lienee aika lailla hankalampaa. En oo mikään pro näis tietsikoissa, kun en oo kauaa ylipäätään käyttänyt tietsikkoja. Pienikin ja mahdollisimman simppeli vihje auttais heti eteenpäin. Kiitos.
Windowspelien ei kuulu toimia Ubuntulla yhtään sen paremmin kuin pleikkaripelien Windowsilla. Windowspelejä varten hankitaan Windows.
Yleensä ne saa jollain säädöllä toimimaan Wineä käyttämällä mutta tämä nyt on tapauskohtaista.
- ...10 vuotta linuxia
En hakua masentaa ,mutta helppoa tapaa ei olekaan.
Jos haluat olla sitkeä niin kokeilet kaikki ne vaihtoehdot jossa ylemmissä
viesteissä on annettu.Win 95/98:lle tehdyt pelit olen
saanut suht kivuttomasti toimimaan . Käy kyllä muksuille.
Jo Xp.lle tehdyt pelit on jo vaikea saada toimimaan.
Olen kyllä kokeillu pääosin ilmaispelejä tai lehtien mukana tulleita joista
yksi viidestä on toiminut kovan kokeilun kautta. Koska en omista
windowsia pelataan sitten pleikkarilla.
Ainiin jos peli on vielä kopiosuojattu niin vaikeuksia riittää.
Täältä muitten kokemuksia:
http://forum.ubuntu-fi.org/index.php?board=17.0
Vasta... Mistä pelistä on kyse? Onko se pleikkarin, Ubuntun, Windowsin, Mac OS X:n vai minkä alustan peli?
- Uputupuna
Uudessa commodore 64 painoksessa on Ubuntu ja siinä pyörii paljon pelejä ilmeisesti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra leikkasi alimmalta tulodesiililtä 15 %
Muistaako kukaan Riikka Purran kovaäänisen vaalilupauksen ennen eduskuntavaaleja? https://yle.fi/a/74-20221152 "THL o4027004Muistele nainen niitä meidän yhteisiä hetkiä
Miltä ne tuntui? Enkö aina huokunut välittämistä, kiintymystä. Eikö sinulla aina ollut hyvä olo kanssani? Minulla ainaki534093Eroa Orpo! Orpo eroa!
Suomen kansa vaatii viimein ottamaan meidät huomioon, eikä vain ulkomaalaisia pääomasijoittajia. Koska täällä Suomessa302429Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!
Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava611634Sillan liikuntasauma haittaa pyöräilijöitä
Voi, voi! Sillan liikuntasauma haittaa pyöräilijöitä! https://yle.fi/a/74-20221468 Aina voi etsiä toisen reitin, jos t991567SDP esti Suomen luisumisen kohti 1984 Orwell -yhteiskuntaa
Äärioikeistohallitus olisi halunnut Stasin tapaan mikrofonit jokaisen kansalaisen kotiin, mutta SDP esti tuon siirtymän41563Wille Rydman (ps) osoitti olevansa kommunisti
Hän toistaa Neuvostoliiton virhettä. Haluaa pitää palveula yllä maksoi mitä maksoi, vaikkei ole maksavia asiakkaita. --61447Naiset ei halua kilttejä miehiä
Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,2631425- 1021199
Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat
Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue231127