Vanha tarina, kaipaisin vertaistukea. Myyjä möi ******, remontoinut maskeeraamalla vikojen päälle ja valehdellut kuntoraportissa. Nyt valehtelee asioista lisää, kiistää kaiken minkä aikaisemmin kertonut. Prosessi kestänyt noin puoli vuotta ja mitään järkevää edistystä ei vielä ole tapahtunut. Oli nöyryyttävää kun myyjä tuli "asiantuntijoidensa" kanssa naureskelemaan talolle tutkimuksien ajaksi. Yritämme saada taloa asumiskieltoon, miten se voi olla näin vaikeaa kun on talon omistaja ja on löydöksiä mutta terveysviranomaiset ei vieläkään ole tehneet painavia lausuntoja asian eteen.
Kosteusmittaukset teetettiin ennen kauppoja joista ei löytynyt mitään. Tiedän, ei ole mitään arvoa tuollaisella tutkimuksella enää mutta jälkikäteen asialle ei voi mitään. EN luota enää välittäjiin, myyjiin enkä kuntokartoittajiin millään muotoa.
Uusia, satojen ja tuhansien eurojen tutkimuksia teetetty ja on löytynyt aktinobakteeria ja lista muita ongelmia, joista en ymmärrä raportin perusteella juuri mitään. On hometta, lahoa, sädesientä, loisia ja tuhoeläimiä.
Myyjä väittää ettei ole remontoinut mitään ja että talo on hyvässä kunnossa. Talossa on niin paljon vikoja, jotka ulottuvat talousrakennukseenkin. Ei suostu kaupanpurkuun ja me asumme evakossa pienessä vuokrakämpässä maksaen kalliin hometalon maksuja, kun perijät meinaavat tulla jo postilaatikoista sisälle. Koko elämä on romuttunut ja terveys alkoi reistailla tuolla talossa asumisesta. Nyt odotellaan lisää kalliita arvioita jotka tarvitaan uusien tutkimustulosten perusteella. Käsittämätön tämä prosessi Suomessa, että on sairas talo ja tarvitset todistaaksesi sen tusinan paperinpalaa jotka voidaan silti kumota vaikka silminnähden ongelmat ovat näkyvissä!
Myyjät vitkuttelee ja koittaa hidastaa prosessia. Ei olla antamassa periksi, mutta alkaa tässä avioliittokin ratketa jo liitoksistaan kun pelkästään kurjuutta koko elämä. Nuoria ja sinisilmäisiä luottaen myyjään sokeasti sekä kieroon välittäjään. Pahin pelko on osittain toteutunut, pieni lapsi sairastelee jatkuvasti.
Kun asiat voisi muuttaa toisin mutta ei ole sitä aikakonetta :Olisikin uskottu sitä palstan Lukia.
Raportissa homesukuja ja sieniä joista ei löydy mitään järkevää tietoa.
Voimat loppuu ja prosessi vasta alussa.
BreakingTillNewDawn
1
79
Vastaukset
- BreakingTillNewDawn
Nyt meni väärälle palstalle on unet niin vähissä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka672395- 661377
Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin
Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww731167EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!
Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje41107- 78832
Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä
Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi19780- 43668
Ratikka Turkuun
Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta82660Miehet trikoissaan
On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe24638- 30616