Onpa kerrankin löytynyt sauma, jossa kaupungin Kiinteistöliikelaitososakeyhtiö päsee rokottamaan koiranomistajia - ihan laillisesti? Nyt kun koiraverokin on poissa luvuista.
Olisipa hauska nähdä, että mainittu laitos noudattaisi lakia yhtä kirjaimellisesti muitakin lakeja muissakin bisneksissään! Vaan tarkoitus näyttää pyhittävän keinot muussa "kaupankäynnisä"!
Järejstyslaki ja metsästyslaki kohtelevat koiranomistajia eriarvoisesti. Metsästyslaki sallii koiran irtipídon vuoden ympäriinsä, kunhan se on "välittömästi tarpeen vaatiessa kytkettävissä". Samaa poikkeusta järjestyslaki ei salli edes koirankouluttajille.
Niinpä kiinteistöliikelaitososakeyhtiö onkin päätänyt kieltää ikimuistoisen oikeuden koirakouluilta Kupittaan kaivokentällä. Sensijaan kenttä on varattu autojen pysäköintiin: normaali-iltoina kentällä on parkkeerattuna puolensataakin autoa, joista osa seisoo pysäköintiin varatun alueen ulkopuolella, kaadettujen kivipilareitten väärällä puolella!
Kiinteistöliikelaitos kehotta koirankouluttajia - kestävää kehtiystä palvellen(?) - ajamaan koirineen naapurikuntiin rekuillensa keppiä viksomaan! Näin suurin osa puolesta miljoonasta koiranomistajasta ajeluttaa koiraansa useita kertoja viikossa mahdollisesti kymmeniä kilometrejä ostetuille ulkoilutuspaikoille? Johan siitä ruljanssista julkinen sektorikin toiseenkin kertaan leijonan osan nappasee bensiisiniverojen muodossa.
Järjestyslakim antaa kuitenkinluvan koirien ulkoiluttamiseen mm. ulkoilureiteillä ja pururadoilla, kunhan ovat narun päässä. Radat ovatkin ilmeisessti ainoa mutta sitkäkin oivempi paikka koulutukselle, kunhan muistaa ottaa käyttöönsä vähintään kolelymmenmetrisen talutusköyden!?
Kaupungin kiinteistönjalostusosakeyhtiö rahastaa
11
140
Vastaukset
- Koirankytkin
Suosittelen koulutuskytkimeksi 20 - 30 metrin pituista lippunarua. Se on valkoinen, joten sen pingoittumisen puistossa pyöräilevan kaupunkilaisen eteen huomaa nopeampikin polkija.
Koiran talutusnuoran maksimipituutta ei järjestyslaissa mainita. Ja kaikki ovat taas tyytyväisiä, myös puistossa kilpavauhtia pyöräilevät ja mopoin hurjastelevat. Kaivokenttä on muuten ollut koirien koulutuspaikkana ikimuistoiset ajat - ainakin minun muistissani yli 70 vuotta!
Kupittaan Kaivokentälle ei ole maalattu erillisiä kevyen liikenteen väyliä. Harmi kyllä, sinne puistoon kuitenkin on saanut rakentaa suuren ravintolan ja sitä palvelevat reilut puolensataa pysäköintiruutua perinteisistä kävelyreiteistä tuon taivaallista välittämättä! Miksiköhän muutaman kymmenen metrin päässä oleva Blombergin parkkipaikka ei ravintolaväelle riittänyt, Kiinteistöliikeosakeyhtiö? - Huono meininki
Autot ilmaiseksi, ihmisiltä ja muilta elikoilta kova maksu!
Kupittaan parkkipaikka vuokrataan sirkukselle ja autot saa ajaa puistoon mulkosilmillään lintulammikoita ihastelemaan. Ei missään tapauksessa päinvastoin, muuten yritykset hermostuu Turun paskakohtelusta taas! Velodromiin on kaivettava autonmentävä katko, että tyhjän radan keskessä olevalle parkkipaikalle pääsee. - Nallen kouluttaja
Koiraväki on harmissaan jouduttuaan syyttä suotta leimatuksi rikollisiksi tai ainakin lainrikkojiksi lehdistössä julkaistun kirjoituksen takia.
Kaupunki ei ole niiden vuosikymmenten aikana, jolloin he ovat vapaaehtoisvoimin, palkatta, hyvää hyvyyttään - kesät talvet - järjestäneet uusille pennuille koulutuksen alkeita Kupittaan Kaivokentän reunalla. Vapaahetoiset, kouluttajina tomineet paikallisen kennelyhdistyksen jäsenet eivät ole huomanneet aiheuttaneensa häiriötä kenellekään ohikulkijalle.
Kysymys kuuluukin onko järjestyslain mukaan lainkaan mahdollista taajaman, siis Turun kaupungin alueella, järjestää koirille alkeiskoulutusta? Jos on niin mistä sellaisen järjestämiseen voi lupaa hakea?- eeep
Eivät ehkä ole vain halunneet huomata aiheuttavansa häiriötä. Ainakin meidät ystävineen on ajettu pois puistosta viettämästä aikaa näiden koiranulkoiluttajien toimesta ja heidän vapaana juoksevien koiriensa takia. Eikö puistot olekaan sitä varten, että niihin voi tulla kesällä töiden jälkeen rentoutumaan esim. pelaamalla mölkkyä ystävien kesken?
- Keppiä rattaisiin
eeep kirjoitti:
Eivät ehkä ole vain halunneet huomata aiheuttavansa häiriötä. Ainakin meidät ystävineen on ajettu pois puistosta viettämästä aikaa näiden koiranulkoiluttajien toimesta ja heidän vapaana juoksevien koiriensa takia. Eikö puistot olekaan sitä varten, että niihin voi tulla kesällä töiden jälkeen rentoutumaan esim. pelaamalla mölkkyä ystävien kesken?
Onneksi olen autolla liikkeellä. Saan parkkeerata keskelle mölkyrataasi.
Jos muuten heität kapuloitasi autoani kohti kutsun poliisin paikalle. Puistot Turussa ovat autoja varten, Kupittaan puisto ainakin, oikein poliitikkojen vaatimuksesta! Ovat tainneet saada nakit ja muusin puolueelleen palkaksi!? Halvalla meni puisto. Siellä on aamusta iltaan kaikki mahdolliset raot tungettu täyteen autoja. Valvooko kiinteistövirasto? Hui hai, ei valvo. Mutta jos joku uskaltaa tulla ulkoilemaan likikään jo on poliisit kimpussa! Terve menoa s:nan mölkkyäjät mäyräkoirinenne! On sentään yksi koirarotu jonka saa luvalla tuoda puistoon haukkumaann ohikulkijoita.
Minua ette kiinni saa. Heitän puistoon mitä heitän. Omapa on häpiänne...
- Ketä on ketä varten?
Olen käynyt puoli vuotta paikallisen koirayhdistyksen jäsenilleen tarjoamassa koirakoulussa. Eilen koulutunti oli peruutettu, samoin kaikki muut kevääntoiminnat ja tapahtumat Kupittaan parkkipaikan vieressä.
Kestääkö Turun maine asuinkuntana vielä tämänkin kolhun? Kaupunki itse suosittelee, uutisten mukaan. kääntymistä naapurikuntien puoleen koulutuspaikkaa haettaessa. Miten Kaarinan tai raision kaupunki ovat erilaisia kuin Turku suhtessa saman järjestyslain määräyksiin?
Joskus tuntuu kuin Turku - vanhan vitsin mukaisesti - toimisi taannoisen Neuvostoliitton periaattein: kunnan ja valtion tehtävä ei ole palvella asukkaitaan, vaan asukkaiden kuntaa ja valtiota? - Liikenneratsia?
Eipä tunnu Turun poliisissa olevan resurssipulasta tietoa, kun on aikaa ja rahaa kuleksia Jaaninojan vartta koirien talutushihnoja nuuskimassa! Millähän kurin pojat oli joen partaalle saatu höynäytettyä? Lauloiko edes rastas?
- Harrastaja epäilee:
Turku lienee ainoa kaupunki Suomessa, joka näin yksiselitteisesti kieltää koirien kouluttamisen valvotuissa olosuhteissakin puistoissaan, kentillään tai muilla ulkoilu- ja viheralueillaan?
- Hiljaa hihnassa!
Koirilta ja heidän omistajiltaan peräänkuulutetaan ulkoilua harrastaessaan vastuuta, kuria ja nuhteettomuutta, vaan ei anneta lupaa koulutuksen järjestämiseen!?
Outoa logiikkaa. Ollaankohan siellä Kiinteistölaitoksessa ihan järjissään? Kyllä se teksti TS:ssä niin paksua soopaa oli. Ei luulisi virkamieheltä ulospäässeen.
Jos toimittaja tekstissään oli liioitellut tai etsinyt jutusta skandaalinpoikasta, luulisi vastuullisen virkamiehen korjaavan erehdyksen? Ketähän nyt lienee se vastuuton?- TS 11.5.2012
Kiinteistöliikelaitoksen vastaus julkisuudessa käytyyn keskusteluun tämän päivän Turun Sanomissa (11.5.2012)
Puistoissa on riittävästi tilaa myös koirien kouluttamiseen
Turun Sanomat julkaisi 23.4. jutun koirien koulutuksesta kaupungin puistoalueilla. Puistoalueet ovat yleistä aluetta ja kaikkia niiden käyttäjiä koskevat samat säännöt; alueita ei saa kohtuuttomasti varata omaan käyttöön, lakia on noudatettava ja muut puiston käyttäjät on otettava huomioon.
Puistoalueella voi siis aivan mainiosti harjoitella erilaisia taitoja koiran ollessa kytkettynä, kuten V-S Kennelpiirin tottelevaisuus-toiminnanohjaaja Heikki Mäkinen totesi omassa yleisönosastokirjoituksessaan 8.5.2012. Pienimuotoinen omaehtoinen toiminta ei poikkea muusta puiston harrastekäytöstä, vaikkapa pienpeleistä tai piknikistä. Kukin saa käyttää kaupungin puistoja lain ja hyvien tapojen sallimissa rajoissa. Maanomistajan lupa tarvitaan, kun järjestetään tapahtuma tai toiminta vaatii muuten erityisjärjestelyjä.
Kytkettynä olevan koiran kouluttaminen puistoalueella, muut puiston käyttäjät huomioiden, on sallittua. Järjestyslain mukaan koira on pidettävä taajamassa kytkettynä. Poliisi valvoo järjestyslain noudattamista. Kaupunkipuistoihin ei voida myöntää lupaa koirien pitämiseen vapaana.
Kaupunki on tiedostanut koirankoulutukseen tarvittavien alueiden tarpeen. Koiraharrastus on kasvava ja suosittu ulkoilumuoto, jossa hyödynnetään päivittäin kaupungin katu-, ja viheralueverkostoa sekä koira-aitauksia. Koirien ulkoiluttamiselle ja arkiliikkumiselle halutaan luoda hyvät ja toimivat puitteet. Nykyäänkin kaupunki on osoittanut kahdeksan aluetta koirien koulutustarkoituksiin yhdistystoimijoiden kanssa tehdyillä käyttöoikeussopimuksilla. Näillä alueilla koiria voidaan kouluttaa myös vapaana. Lisäsi Kiinteistöliikelaitos selvittää Urusvuoressa sijaitseva laajan maa-alueen soveltumista koirakoulutus ja -harrastuskäyttöön.
Kaupunki haluaa omalta osaltaan olla tukemassa hyvää kansalaistoimintaa. Selvitämme koirakoulutukseen mahdollisesti sopivia maa-alueita ja yritämme löytää rakentavia ratkaisuja koirakoulutuksen tarpeisiin.
Mukavaa kesää kaikille puistoalueiden käyttäjille!
Risto Lahtinen, tiedottaja
Turun Kiinteistöliikelaitos
- Tosissaan
Kiitokset Kiinteistöliikelaitoksen tiedottajalle. Harvoin näillä palstoilla on nähty - vilkkaankaan keskustelun tiimoilta - viranomaisen vastaus, jolla heidän kantansa asiaan on selvitetty!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1552533Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482367Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1011059- 64891
- 65819
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274707Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85700Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18697Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait203680Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22648