Paul Auster / Sunset Park
Tämä kirjailija ei ole pettänyt vielä kertaakaan, minua lukijana siis.
Aivan käsittämättömän viilattua tekstiä kirja toisensa perään. En kylläkään ole lukenut koko tuotantoaan, mutta suurimman osan.
Kylläkyllä.
Suositan lukemaan.
Tämä
Sunset Park on tyypillinen tietsikkateksti, puskettu sälää oikein olan takaa, mutta huom.
palat liitetty taidokkaasti. Tarina kuljettaa ja ihmiset on.
Viihdettä korkealla kulttuurilla, vai miten sen nyt parhaimmin ilmaisisin.
Lukemisen nautintoa Teillekin toivon.
Paul Auster / Sunset Park
4
369
Vastaukset
- austeristi
Sunset Park on tyypillinen tietsikkateksti.
Tosin Auster taitaa olla romantikko ja käyttää vanhaa kirjoituskonetta - näin muistan lukeneeni. Tiedä sitten, onko totta.
Itse tykkään Austerista, mutta hieman kirjat kyllä toistavat samaa. Ehkä Book of Illusions tai New York Trilogy ovat ne parhaat. Sunset Parkin luin aika katkonaisesti, en kovin intensiivisesti. Vertigo ja Timbuktu taitavat olla ainoat, joita en ole lukenut, enkä kaikkia Austerin esseitä. Mutta joo, kun Auster julkaisee, niin kyllä mä luen. - scarabaeus
" Tosin Auster taitaa olla romantikko ja käyttää vanhaa kirjoituskonetta - näin muistan lukeneeni. Tiedä sitten, onko totta. "
En ole luuraillut Austeria sen tarkemmin, mutta hänellä v armaan on kaikenlaista löydettävissä netistä. Hesarissa on ollut aina hänen kirjojensa myötä melko kattavia kuvauksia. Ne on just niitä tyypillisiä,
kirjailija joka kirjoittaa kirjailijasta joka kirjoittaa kirjailijasta. Sitä samaa bukowskiahan ne kaikki äijäkirjat tuppaa olemaan.
Ja jotenkin sellainen kulttuuri meiltä itsestämme puuttuu, että
kirjailijoista kirjoitettaisiin
niinkuin näistä ulkomaankirjailijoista.
Sitä odottelen,
saa nähdä kuinka kauan siihen menee.- austerism
"Hesarissa on ollut aina hänen kirjojensa myötä melko kattavia kuvauksia. Ne on just niitä tyypillisiä, kirjailija joka kirjoittaa kirjailijasta joka kirjoittaa kirjailijasta."
Joo, Hesarissa on usein Austerista juttua, taitaa olla yksi kulttuuritoimituksen suosikkikirjailijoista. Helsingissähän on Vertigosta muuten tehty kansallisteatterissa (muistaakseni) teatteriversio - tai ainakin oli, en tiedä, esitetäänkö sitä enää. Itse ei tullut käytyä.
- sitä ja tätä
Olen lukenut ehkä puolen tusinaa Austeria. Mielestäni niiden taso vaihtelee aika lailla. Valitettavasti en enää muista kirjojen nimiä, mutta pari niistä oli kyllä niin kehnoja, että jäivät kesken. Parhaat niistä taas ovat loistavia!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 17012945
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h1545458Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p454810Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1493689Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska392798Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1211969Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?1121715Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3661638Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1081538Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1361481