Tervetuloa kevätnäytöksiin kaikki mummut ja papat

Olenhan tärkeä?

Kevät on usein lasten kaikenlaisten harrastusten päätösnäytösten, -esitysten, -näyttelyiden ja -konserttien sekä loppupelien aikaa. Pyydän teitä isovanhempia jaksamaan osallistua tasapuolisesti kaikkien lastenlasten esityksiin, vaikka jonkun lapsen harrastus ja/tai elämä ei kiinnostaisikaan. Lapselle oma harrastus on tärkeä ja hän kokee merkitykselliseksi sen, että isovanhemmat jaksaisivat edes sen yhden kerran vuodessa tulla istumaan ja katsomaan hänelle tärkeän hetken. Kaikki lapset eivät ole lajissaan tai harrastuksessaan huippuja, mutta silti hänen esityksensä/suorituksensa on tärkeä. Osoittakaamme se lapselle. En haluaisi enää yhtenäkään vuonna selittää lapselle, miksi isovanhempi ei tule tänäkään vuonna katsomaan hänen esitystään, mutta menee aina toisten lastenlasten esityksiin ja peleihin.

5

157

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mummu paikalla

      Osoittakaamme lapsille myös siinä kunnioitusta, että emme päästä esitysten aikana pienempia sisaruksia riehumaan katsomossa.
      Pienet innostuvat herkästi uudessa paikassa, uusien kavereitten innoittamina, mutta kasvatustahan sekin on, että pienestä asti ollaan paikallaan, kun on sellainen hetki.

      Surulliseksi pieni esiintyjä itsensä tuntee, kun huomaa, että pikkulapset juoksentelevat ja huutelevat hänen esityksensä aikana, eikä kukaan oikein seuraa esiintyjää.

      En ota kantaa siihen, miksi isovanhemmat eivät tule, Varmaan on yhtä monta syytä kuin isovanhempaakin, mutta itse isovanhempana olen usein istunut matalilla lastentuoleilla ja yrittänyt kuunnella ja seurata hartaasti harjoiteltuja esityksiä pikkulasten kiljuessa korvan juuressa. Pari kertaa olen kylmästi ottanut kiinni jostakin tenavasta ja palauttanut hänet äidilleen. Katseet ovat yleensä hyytävät.

      Lasta pitää kunnioittaa. Lasta kunnioitetaan myös silä, että hänelle opetetaan käyttäytymisen perusasiat pienestä pitäen. Jos lapsi ei jaksa olla katsojana, on äidin vietävä riekkuja pois, niin että esitykset eivät häiriinny.

    • yxmuzi

      Ei aina ole kysymys jaksamisesta. Jos tilaisuudet ovat arkisin päiväsaikaan, ei työssäkäyvä niihin pääse.
      Tilaisuudet, joihin kutsutaan isovanhempia, pitäisi pitää iltaisin tai viikonloppuna.

    • mukanamenossa

      Meidän lastenlasten kaikki tapahtumat ovat olleet aina illalla: pelit, konsertit, esitykset yms.

      • lisäys

        tai joskus viikonloppuna.


    • mummo neljälle

      Juu, voisivat joskus iskä ja äiti muistuttaa mitä on tulossa. Kun asuu melkein sadan kilometrin päässä ja vielä kokopäivä töissä olisi kiva saada edes sms viesti jos jotain tapahtumaa on tulossa. Siis mitä vanhemmaksi tulee sitä huonommaksi tulee muisti , ellei juuri tiiedon annon hetkellä ole esim. puhelimen kalenteriin laittanut muistutusta tapahtumasta vaikkapa päivää ennen H-hetkeä.

      Kaikki mummut ja vaarit eivät ole eläkkeellä. Internetistä minäkin voin seurata yhden lapsenlapseni harrastusta ja milloin hänellä on kotiottelu, nyt kun sai tietää missä joukkueessa hän pelaa. Muitten lastenlasten harrasteiden esim voimistelun tai musiikkikoulun päättäjäistilaisuudesta ei koskaan tule tietoa. Ihan hyvä olisi vanhempien lähettää vaikka sähköpostia tilaisuuksista kun kerran tietävät osoitteen mummolleen ja vaarilleen siihen.
      Jos ei asu samalla paikkakunnalla niin ei mistään saa tietoa tapahtumista.

      Tiedottakaa te vanhemmat rohkeasti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      61
      4368
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      148
      3139
    3. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      47
      2458
    4. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      48
      2370
    5. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      98
      2025
    6. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      24
      1883
    7. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      30
      1606
    8. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      23
      1602
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      153
      1445
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      34
      1233
    Aihe