Yäk lihansyönnille!

Lihaton

Jospa se nyt onnistuisi, lihansyönnin pudottaminen. Vähitellen kokonaan lopettaisin elukoitten syömisen.

Oliko se niin, että 40% maapallon pinta-alasta käytetään rehun tuottamiseen eläimille, joita me sitten syömme. Pitääpä tarkistaa asia.

Onko tässä mitään mieltä? Meitä on 7 miljardia. Ei tällä menolla pallomme kauaa kestä. Ihan hulluja ollaan. - me länsimaalaiset. No joo, itäiset maat tulevat ja panevat meidät kyllä ortninkiin. Opitaan syömään soijaa ja omaakin sontimatonta ruokaa.

9

118

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mie-tin.

      Aasiahan lihoo kovaa kyytiä, kun länsimainen roskaruoka sinne leviää.
      Perinteinen aasialainen ruoka sisältää hyvin vähän lihaa, enemmän kalaa ja kasviksia.
      Makua saadaan muustakin, kuin suolasta ja pippurista, kuin täällä usein on tapana.

      Saa nähdä, mistä tulevassa löytyy ravintoa, jos Afrikka alkaa Aasian jälkeen saman suunnan.
      Nytkin rikkaat länsimaat kuluttavat suuren osan maapallon rajallisesta tuotannosta.

    • Tulenkohan mukaasi?
    • 1) Mut mites sitten

      sen proteiinin saannin laita on? Mitä syöt ja paljonko?

      2) Entäs raudan?

      3) Ja B 12-vitamiinin?

    • Uskomatonta ruuan inhoamista. Lihaa on ollut pakko käyttää ruuan raaka-aineena ja näin on tehtykin.

      Kun lihan käyttö opittiin, oli se suri askel ihmiskunnan kehityksessä, päästiin puustakin alas ja opittiin ajattelemaan.

      Ihmiskunta on lisääntynyt ja jopa ylittänyt maan ihan Jumalan määräyksestä ja nyt ollaan hädässä.

      Väestomäärä kasvaa yli kantokyvyn ja sitä se on jo nyt.

      Roomalaiskatolisen kirkon pää, joka on Jumalan edustaja maan päällä, ei saa lisääntyä. Näiden pipit ja papitkin käyvät bordelleissa ja ahdistelevat lapsia.

      Ihmisten on pakko syödä! Kuollako pitäisi heidän nälkäänsä?

    • katleija

      Minulle riittää ympäristöteoikseni lasten teon lopettaminen ja luopuminen omasta autosta. Lihhaa syön aika vähän samoinkuin muutakin ruokaa. Hernekeittoo vältän kun se tuottaa metaanikaasua.
      Alottajaan on purrut hyvin ympäristöaktivistien julistukset. Ei kun nyt vaan sotaan karppausta vastaan, joka leviää huolestuttavasti. Nehän ne pihviä puree ja pekonia käristää.
      Kaikkein tärkeintä olisi radikaali syntyvyyden säännöstely, mikä ei kuitenkaan taida onnistua. Parinmuodostus samaa sukupuolta edustavien kanssa on vielä liian vähäistä ja sitäkin haittaa koeputkihedelmöitys ja muut senkaltaiset keksinnöt.
      Kaikkein suurin huoli on ilman muuta ihmispopulan jatkuva lisääntyminen. Siitä lopulta seurauksena ovat niin nälänhätä kuin levottomuudet, kansainvaellukset kuin sodatkin.
      Kyllä tilasto melkein pelottaa:
      http://www.worldometers.info/fi/

      • Eräs ongelma on myös valistuksen puute. Pimeässä Afrikassa tuo syntyvyys on aivan suhteetonta. Lasten teko on näille kuin harrastus ja nämä kuolevat kuin kärpäset synnyttyään.


      • Katleija

        Olenko itse jotenkin huomannut väestön kasvun? Vuonna jolloin synnyin maailman väkiluku oli jkv. yli 2 miljardia ja nyt se on jo yli 7 miljardia. Aika hurjaa.
        Uutisista voi vetää omia johtopäätöksiä tulevasta.


      • Katleija kirjoitti:

        Olenko itse jotenkin huomannut väestön kasvun? Vuonna jolloin synnyin maailman väkiluku oli jkv. yli 2 miljardia ja nyt se on jo yli 7 miljardia. Aika hurjaa.
        Uutisista voi vetää omia johtopäätöksiä tulevasta.

        Kyllä jokainen ajatteleva ihminen kavahtaa noita lukuja. Kun tuohon liittyy vielä teollista ja muutakin kasvua on ympäristö pian helisemässä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      87
      4158
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      28
      3127
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2330
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      35
      1348
    5. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      10
      919
    6. 133
      911
    7. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      894
    8. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      832
    9. Naisten ja miesten tasoeroista

      Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris
      Ikävä
      124
      776
    10. You've been running and

      so has your mind, I'm thinking of you all the time... 💘
      Ikävä
      11
      760
    Aihe