Yökyläilyt

Yössä yksin

Isovanhempien palstalla ihmetellään usein yökyläilyjä.
Ottaako mummu ja kuinka usein, onko väärin viedä lapset mummule viikonlopuksi, onko väärin, ettei mummu koskaan tarjoa viikonloppukyläilyä, pitääkö parisuhdetta hoitaa viemällä lapset mummulaan jne.

Miten äitipalstan lapset viikonloppunsa viettävät?
Muistan omalta kohdaltani, että en olisi ikinä antanut lastani pois kokonaiseksi vuorokaudeksi yhtään mihinkään. Minne olisin mennyt! Miten olisin voinut olla poissa lapseni luota niin kauan!

Risteilyt eivät silloin olleet muotia ainakaan meidän porukoissa. Sinne en olisi varmaan lasta ottanut, jos olisin "joutunut" lähtemään.
Mummulaan olisi lapsiparka viety! Mutta kuten sanottu, silloin ei risteilty, ja niinpä en ollut muksusta erossa ennen 3:tta ikävuotta.

3

192

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • wilma60

      Minun lapset eivät ole yökyläilleet juuri missään. Ainoat isovanhemmat olivat jo hyvin iäkkäitä ensimmäisen lapseni syntyessä joten vain esikoinen on pienenä poikana siellä muutaman yön viettänyt. Ne yöt mahtuu yhden käden sormiin. Kummeilla, ystävillä ja sukulaisilla oli oma elämänsä ja en edes viitsinyt kysyä josko lapset voisivat olla heillä joskus yötä. Ehkä olisi kannattanut kysyä ja hoitaa myös sitä parisuhdetta kahden kesken sillä arjen keskellä se unohtui ja ero tuli kun nuorin lapsi 4v.

      Kouluikässä lapset ovat ruvenneet yökyläilemään kavereiden luona ja kaverit meillä. Nuorimmainen ei tosin vieläkään ole ollut missään yökylässä. Ainoat yökylät ovat olleet leirit joissa hän on kesäisin ollut.

    • näin meillä

      No meillä lapsi yökyläilee isovanhempien luona. Kummatkin sitä tahtovat,sekä lapsi että isovanhemmat.

      Me vanhemmat sitten levähdämme sen ajan ja hoidamme asioita mitä emme ole ehtineet/pystyneet tekemään.

      Lapsi viihtyy isovanhemmilla hyvin,eikä yönkään jälkeen haluaisi lähteä kotiin. Suukottelee isovanhemmat loputtomiin ennen kuin on ihan pakko jo lähteä omaan kotiin.

      JA isovanhemmat itse kyselevät koska saisivat lapsen taas hoitoon ja yöksi.

      Meillä tämä toimii. Lapsi viihtyy ja isovanhemmat ovat onnellisia saadessaan olla kaksin lapsen kanssa.

    • hyvä juttu jos ?

      Muistan lapsuuteni jolloin minut tyrkättiin toisinaan isäni vanhempien kotiin ja pikkusiskoni varmaan työllisti äitiä sen verran että hän antoi minut sitten pois jaloista. Siellä mummolassa minua kiusasivat isäni nuoremmat sisarukset ja en olis ollenkaan halunut olla siellä.
      Jos homma toimii, lapset lähtevät mielellään yökylään mummolaan niin mikäs ettei. On se rikkaus lapsille saada tutustua ja kiintyä useampaan turvalliseen aikuiseen. Koskaan ei teidä, mitä elämä tuo tulessaan, niin lapsella on ympärillä tukeiverkostoa ja eikö ole hyvä vanhempienkin joskus viettää ihan kahdenkeskistä aikaa. En tarkoita että pitäälähteä bilettämään läheä tai tapailemaan salarakkaita.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuinka vanha kaivattusi on?

      Gallup teille kaikille
      Ikävä
      110
      1323
    2. Taas puukotus yläristillä!

      Tänään taas puukotettu hengiltä ihminen Kuopiontien läheisyydessä yläristillä! Nyt näitä alkaa olla viikoittain!
      Pieksämäki
      39
      1107
    3. Mitä teillä grillataan juhannuksena? Anna oma vinkkisi grilliherkkuihin

      Kesä ja juhannus on grillailun kulta-aikaa. Mitä teillä grillataan juhannuksena? Anna oma vinkkisi grilliherkkuihin. Ka
      Grillaus
      45
      958
    4. Minkä haluaisit

      Nähdä kaivatultasi
      Ikävä
      102
      888
    5. Ihana juhannusperinne

      Lähdemme aina juhannuksena aivan hirveässä kännissä kiikkerällä veneellä pieliselle! Se on hauskaa ja jännittävää puuhaa
      Lieksa
      48
      742
    6. Olen päättänyt tappaa itseni tämän vuoden puolella

      Minulla ei ole oikeastaan mitään hävittävää. Elämäni on surkeaa ja tunnen ihmisten tuijotukset ja supinat. Ne nauravat r
      Ikävä
      79
      716
    7. Älä itke rakas.

      Tunnen sun kyyneleet silmissäni. Kaikki tulee menemään hyvin. Loppu häämöttää jo...
      Ikävä
      56
      708
    8. Mistä tunnistaa suomussalmelaisen kassajonossa

      Terveiset täältä Kuopiosta! Olen aikoinaan Suomussalmelta lähtenyt maailmalle ja muutaman mutkan kautta päätynyt savon s
      Suomussalmi
      74
      697
    9. On ikävä sua

      Muru.
      Ikävä
      34
      626
    10. Mä muuten kerroin puolisolle susta

      Nimeä mainitsematta....
      Ikävä
      59
      615
    Aihe