PÄPÄ - Kampanja pentutehtailua vastaan
Rakkaat lukijat ja blogien pitäjät,
Pyydän ystävällisesti, että laitatte tämän tekstin ja kuvan jakoon ja kannatte oman kortenne kekoon kampanjassa pentutehtailua vastaan:
"Olin pieni elämää täynnä oleva pentukoira Päpä ja olin pentutehtailijan uhri. Tämä kuva otettiin minusta 17.4 - vain neljä päivää ennen kuolemaani, ensimmäisenä päivänä uudessa kodissani.
Aloin ripuloida ja oksentaa matoja seuraavana päivänä ja hoidoista huolimatta jouduin luopumaan elämästäni.
Elämästäni, joka ei ollut kaunis, jossa kaikkea sääteli ihmisten kylmyys, ahneus ja välinpitämättömyys elämää kohtaan.
Minut synnytti äitini, joka luultavasti nytkin makaa pienessä häkissä jossain, täynnä kirppuja, täitä ja loisia. Äitiäni pennutetaan uudelleen ja uudelleen ja meitä pienokaisia myydään sairaina eteenpäin ilman asianmukaisia lääkityksiä ja hoitoja.
Välittäjäni on virolainen nainen, joka haluaa rahaa näin julmalla tavalla. Hän on kohtelias, kaunis ja valheet vain luikertelevat suusta, aivan kuten paksut madot luikertelivat minunkin pienestä suustani ennen kuolemaani. Mutta pentutehtailijoita asuu myös Suomessa ja heidän koiratkaan eivät vietä elämänarvoista elämää.
Onko olemassa teitä hyviä ihmisiä, jotka lopettavat äitini ja sisarusteni kärsimykset ja valistavat muitakin koiraihmisiä, ettei meitä pentuja kannata ostaa, ellei halua että pentutehtailu jatkuu?
Kiitos kaikille, jotka osallistuvat tähän kampanjaan,
Pilvenreunalta huiskuttaen, enkelikoira Päpätti Puttinen, alias Päpä"
Lisää tietoa ja kuvia linkistä http://500mileshigh.blogspot.com/
PENTUTEHTAILUA VASTAAN !!!!!!!
4
123
Vastaukset
- chisu
´surullinen tarina! toi on vain hyvin valitettavaa .. ja yleistä sekä sairasta.. kyllä menee aina sanattomaks noiden tarinoiden jälkeen..
p.s hieno blogi (: - koiraparka
JA LISÄÄÄ
Lisään tähän vielä listan asioista, joihin pentua ostaessa kannattaa kiinnittää huomiota:
Miksi laittomasti maahan tullutta pentua ei pitäisi ostaa?
1. Pentuja ja niiden vanhempia ei yleensä ole rokotettu ja madotettu asiaankuuluvasti.
2.
Pennuilla on usein vakavia terveydellisiä ongelmia kuten parvovirusta, kennelyskää, suolistoloisia ja pahimmissa tapauksissa jopa raivotautia, jolloin ne vaarantavat myös muiden terveyden.
3.
Pennut ovat usein peräisin pentutehtaista, joissa ei huolehdita eläinten hyvinvoinnista. Eläimet elävät usein ahtaasti, likaisissa oloissa, eikä eläinten perusterveydenhuollosta huolehdita. Pennut on monesti vieroitettu liian aikaisin ja narttuja saatetaan pennuttaa joka juoksusta.
4.
Pentutehtaissa koirat saattavat lisääntyä hallitsemattomasti, jolloin pennun vanhemmat voivat olla lähisukua toisilleen.
5.
Pentujen kysyntä takaa tarjonnan myös jatkossa. Älä siksi osta säälistä.
Hyvin usein laiton koiran- tai kissanpentu on peräisin pentutehtaasta. Pentutehtailua tapahtuu myös Suomessa, mutta yhä useammin pentu on peräisin Venäjältä tai Baltiasta.
Mistä tunnistaa laittomasti maahan tuodun tai pentutehtaasta peräisin olevan pennun?
1. Tutustu pennun kasvuolosuhteisiin ja pitopaikkaan. Älä luota myyjään, joka ei päästä ostajaa katsomaan pentuja niiden kasvuympäristöön tai joiden emä ei ole nähtävissä.
2. Ostajan tulisi huolestua, jos kohtaamispaikaksi ehdotetaan parkkipaikkaa, pentua kaupataan suoraan auton takaluukusta tai pentu luvataan tuoda suoraan ostajan kotiin.
3. Pentuja kaupataan yleensä lehdissä, joissa ilmoittaminen on ilmaista.
4. Pennut voivat olla ´mukamas´ puhdas- tai sekarotuisia koiria ja kissoja. Pienet koirat ovat suositumpia tehtailtavia koiria.
5. Puhdasrotuisista vaadittava AINA rekisterikirja
6. Tee aina kirjallinen kauppasopimus.
7. Tarkista, että eläimen paperit ovat kunnossa ja sille on tehtyasianmukainen rajatarkastus/eläinlääkärintarkastus, jossa on tarkistettu eläimen rokotustodistukset ja identiteetti mikrosirusta tai tatuoinnista.
8. Suomessa kasvattajalta ostetulla pennulla tulee olla rekisteröintipaperit, jotta voidaan varmistua, ettei narttua pennuteta liian usein.
9. Huomioi, että asiakirjoja myös väärennetään.
Koirassa näkyy sairauden merkkejä kuten väsymystä tai ripulia.
Myyjä saattaa vaatia ostopäätöksen tekemistä heti.
10. Mene AINA katsomaan penetua sen synnyinkotiin ja tutustu myös pennun emään ( vähintäänkin ) , emän kuntoon, arkuuteen, yms. sekä paikan esim. siisteyteen.
11. Viimeistään siinä vaiheessa, kun myyjä lupaa tuoda pennun ostajan kotiin tai yrittää sopia tapaamista / luovutussta esim. huoltoasemalle, pitäisi HÄLYTYSKELLOJEN SOIDA !!!! - kotiolot?
Toi kohta 11 sopii jut siihen westiepentujen myyjään joka kauppaa pentujaan jossain Porissa päin. Hinta/laatu ei muutenkaan taida olla ihan kohdillaan.
- Surupuserossa:(
Otan osaa:( Surullinen tarina, toivottavasti päpällä nyt hyvä olla!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Natomaa hyökkäsi Iraniin
Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu7242401Trump aloitti III maailmansodan tänään.
Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?3442017Mistä se kertoo
Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä261883Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki
Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o101683Rakas tiedät, että toivoisin
Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja581498Viesti miehelle
Nyt vastaa oikea taa´app. Ainoastaan puhelimitse voidaan selvittää asioita, mutta tuskin sitä haluat kaiken halveeramise121032Nyt on sanottava että sattuu kipeästi
Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu181009- 55870
- 63865
Jussi "Mestari" Halal-ahon sotilasarvo?
Minä vuonna Jussille myönnettiin sotilasansiomitali? Vai myönnettiinkö Jussille sotilasansiomitalia lainkaan?2818