Fiesta 1.6 TDCi todellinen kulutus ja melutaso

Vähän dieselkuumetta

Eli kokemuksia otsikon autossa?
Siis paljollako kulkee erilaisessa käytössä?

Onko äänitasossa eroa 3 / tai 5 ovisissa?

Jotakin muuta, mitä ostoa miettivälle sanot? Varoitat ? :)

5

9463

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hyvä käyttöauto

      Kokemusta on noin 20tkm ajosta. Kulutus on pieni muttei kannata olettaa pääsevänsä jokapäiväisessä ajossa aivan ilmoitettuihin lukuihin. Se kyllä onnistuu mutta vaatii todella nuukan ajotyylin. Meillä on ajotietokoneen mukaan kulutus seka-ajossa noin 4.3-4.8 l/100km. Pelkästään maantiellä 80-90km/h nopeudella pääsee neljän litran tuntumaan ja oikein pihistämällä alle neljän. Yli satasen vauhdeissa menee sinne viiteen tai ylikin. Itse aion laittaa uuden ohjelman koneeseen kun valmistajalta sellainen ilmestyy ensikuussa. Tehoja tulee 139hv ja vääntöä 307Nm, kulutuskin saattaa laskea jos pitää ajotyylin ennallaan, mutta ohituskiihtyvyys paranee huomattavasti.

      Melutasossa tuskin on eroja ovisuuden perusteella, meillä on 5- ovinen ja melua on aavistus liikaa. Ajellaan toki ilman hattuhyllyä kun koira on paksissa. Melussa ei ole juurikaan eroa onko kesä vai talvirenkaat. Suurin aiheuttaja on renkaat ja alustaan ropiseva sora. Ruostesuojaus varmaan hieman alentaisi ropinan ääniä. Koneen ääniä ei maantieajossa kuulu juuri lainkaan. Takaosaan on laitettu lisää äänieristystä mutta ei vaikutaa paljoakaan melutasoon.

    • JHMN

      Mistä ohjelmasta puhut? Itsekin Fiestakuski ja kiinnostaa tehojen lisäys...

    • lisää jerkkua

      Kyseessä on Ruotsalainen BSR:n ohjelmointi, ovat ottaneet Fordin mallit työnalle ja toukokuun aikana pitäisi tulla markkinoille. Hintoja ei ole vielä tiedossa mutta on kyllä kalliimpi vaihtoehto muihin markkinoilla oleviin. Muiden merkkien perusteella 7-900€.
      Hyvänä puolena tässä on se että ohjelmoinnin voi tehdä itse, eikä tarvitse viedä autoa mihinkään. Ohjelmoinnin voi myös poistaa koska tahansa joten ei tule ongelmia vaikkapa huollossa että ohjelmoisivat tehtaan päivityksen virityksen päälle.

      Toisena vaihtoehtona on kotimainen Motorbitin tekemä ohjelma jolla saa lähes saman tehon ja väännön(130/305). Hinta on 640€ mutta auto pitää viedä sinne päiväksi, ei ole toki ongelma jos asuu pk-seudulla.

      Sitten on vielä kaksi laimeampaa vaihtoehtoa, Voimaa.com ja Karalan Alt-Control Oy. Näissä on samat arvot 116/260 ja hinnat 599/680€

    • lbure

      Kulutus on mitattu vuoden aikana pääasiassa kaupunkiajoa
      Turussa.Kilometrejä noin 14000 ja 5 litraa sadalla on lukema.

    • Anonyymi

      hyvin toimii vieläkin :) sisämelu on kova ja vie 5l/100km, ei luksusta mutta edullisia kilometreja ja hyvin on toiminu

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6348
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      355
      5865
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      60
      2833
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      107
      2268
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1958
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1754
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1633
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      181
      1300
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1197
    10. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      33
      1108
    Aihe