Fiesta 1.6 TDCi todellinen kulutus ja melutaso

Vähän dieselkuumetta

Eli kokemuksia otsikon autossa?
Siis paljollako kulkee erilaisessa käytössä?

Onko äänitasossa eroa 3 / tai 5 ovisissa?

Jotakin muuta, mitä ostoa miettivälle sanot? Varoitat ? :)

5

8982

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hyvä käyttöauto

      Kokemusta on noin 20tkm ajosta. Kulutus on pieni muttei kannata olettaa pääsevänsä jokapäiväisessä ajossa aivan ilmoitettuihin lukuihin. Se kyllä onnistuu mutta vaatii todella nuukan ajotyylin. Meillä on ajotietokoneen mukaan kulutus seka-ajossa noin 4.3-4.8 l/100km. Pelkästään maantiellä 80-90km/h nopeudella pääsee neljän litran tuntumaan ja oikein pihistämällä alle neljän. Yli satasen vauhdeissa menee sinne viiteen tai ylikin. Itse aion laittaa uuden ohjelman koneeseen kun valmistajalta sellainen ilmestyy ensikuussa. Tehoja tulee 139hv ja vääntöä 307Nm, kulutuskin saattaa laskea jos pitää ajotyylin ennallaan, mutta ohituskiihtyvyys paranee huomattavasti.

      Melutasossa tuskin on eroja ovisuuden perusteella, meillä on 5- ovinen ja melua on aavistus liikaa. Ajellaan toki ilman hattuhyllyä kun koira on paksissa. Melussa ei ole juurikaan eroa onko kesä vai talvirenkaat. Suurin aiheuttaja on renkaat ja alustaan ropiseva sora. Ruostesuojaus varmaan hieman alentaisi ropinan ääniä. Koneen ääniä ei maantieajossa kuulu juuri lainkaan. Takaosaan on laitettu lisää äänieristystä mutta ei vaikutaa paljoakaan melutasoon.

    • JHMN

      Mistä ohjelmasta puhut? Itsekin Fiestakuski ja kiinnostaa tehojen lisäys...

    • lisää jerkkua

      Kyseessä on Ruotsalainen BSR:n ohjelmointi, ovat ottaneet Fordin mallit työnalle ja toukokuun aikana pitäisi tulla markkinoille. Hintoja ei ole vielä tiedossa mutta on kyllä kalliimpi vaihtoehto muihin markkinoilla oleviin. Muiden merkkien perusteella 7-900€.
      Hyvänä puolena tässä on se että ohjelmoinnin voi tehdä itse, eikä tarvitse viedä autoa mihinkään. Ohjelmoinnin voi myös poistaa koska tahansa joten ei tule ongelmia vaikkapa huollossa että ohjelmoisivat tehtaan päivityksen virityksen päälle.

      Toisena vaihtoehtona on kotimainen Motorbitin tekemä ohjelma jolla saa lähes saman tehon ja väännön(130/305). Hinta on 640€ mutta auto pitää viedä sinne päiväksi, ei ole toki ongelma jos asuu pk-seudulla.

      Sitten on vielä kaksi laimeampaa vaihtoehtoa, Voimaa.com ja Karalan Alt-Control Oy. Näissä on samat arvot 116/260 ja hinnat 599/680€

    • lbure

      Kulutus on mitattu vuoden aikana pääasiassa kaupunkiajoa
      Turussa.Kilometrejä noin 14000 ja 5 litraa sadalla on lukema.

    • Anonyymi

      hyvin toimii vieläkin :) sisämelu on kova ja vie 5l/100km, ei luksusta mutta edullisia kilometreja ja hyvin on toiminu

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      92
      1816
    2. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      85
      1272
    3. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      110
      1133
    4. Tunnistebiisi

      Laita joku tunnistebiisi, niin tiedän ett oot täällä ja kaipaat ehkä mua
      Ikävä
      76
      1017
    5. Taidat tykätä linnuista paljon

      Mikä on sun lemppari ☺️😉🥹🦢🐦‍⬛🦉🦜🦚
      Ikävä
      105
      919
    6. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      848
    7. Miks käyttäydyt noin?

      Välttelet kaikkia kohtaamisia...
      Ikävä
      47
      761
    8. Ei sun tarvi jännittää enää

      en yritä enää mitään. Tiedän että olin mauton ja sössin kaiken.
      Ikävä
      36
      752
    9. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      47
      701
    10. Minkälainen ääni mulla on mies

      Sinun mielestä?
      Ikävä
      33
      683
    Aihe