Fiesta 1.6 TDCi todellinen kulutus ja melutaso

Vähän dieselkuumetta

Eli kokemuksia otsikon autossa?
Siis paljollako kulkee erilaisessa käytössä?

Onko äänitasossa eroa 3 / tai 5 ovisissa?

Jotakin muuta, mitä ostoa miettivälle sanot? Varoitat ? :)

5

9675

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hyvä käyttöauto

      Kokemusta on noin 20tkm ajosta. Kulutus on pieni muttei kannata olettaa pääsevänsä jokapäiväisessä ajossa aivan ilmoitettuihin lukuihin. Se kyllä onnistuu mutta vaatii todella nuukan ajotyylin. Meillä on ajotietokoneen mukaan kulutus seka-ajossa noin 4.3-4.8 l/100km. Pelkästään maantiellä 80-90km/h nopeudella pääsee neljän litran tuntumaan ja oikein pihistämällä alle neljän. Yli satasen vauhdeissa menee sinne viiteen tai ylikin. Itse aion laittaa uuden ohjelman koneeseen kun valmistajalta sellainen ilmestyy ensikuussa. Tehoja tulee 139hv ja vääntöä 307Nm, kulutuskin saattaa laskea jos pitää ajotyylin ennallaan, mutta ohituskiihtyvyys paranee huomattavasti.

      Melutasossa tuskin on eroja ovisuuden perusteella, meillä on 5- ovinen ja melua on aavistus liikaa. Ajellaan toki ilman hattuhyllyä kun koira on paksissa. Melussa ei ole juurikaan eroa onko kesä vai talvirenkaat. Suurin aiheuttaja on renkaat ja alustaan ropiseva sora. Ruostesuojaus varmaan hieman alentaisi ropinan ääniä. Koneen ääniä ei maantieajossa kuulu juuri lainkaan. Takaosaan on laitettu lisää äänieristystä mutta ei vaikutaa paljoakaan melutasoon.

    • JHMN

      Mistä ohjelmasta puhut? Itsekin Fiestakuski ja kiinnostaa tehojen lisäys...

    • lisää jerkkua

      Kyseessä on Ruotsalainen BSR:n ohjelmointi, ovat ottaneet Fordin mallit työnalle ja toukokuun aikana pitäisi tulla markkinoille. Hintoja ei ole vielä tiedossa mutta on kyllä kalliimpi vaihtoehto muihin markkinoilla oleviin. Muiden merkkien perusteella 7-900€.
      Hyvänä puolena tässä on se että ohjelmoinnin voi tehdä itse, eikä tarvitse viedä autoa mihinkään. Ohjelmoinnin voi myös poistaa koska tahansa joten ei tule ongelmia vaikkapa huollossa että ohjelmoisivat tehtaan päivityksen virityksen päälle.

      Toisena vaihtoehtona on kotimainen Motorbitin tekemä ohjelma jolla saa lähes saman tehon ja väännön(130/305). Hinta on 640€ mutta auto pitää viedä sinne päiväksi, ei ole toki ongelma jos asuu pk-seudulla.

      Sitten on vielä kaksi laimeampaa vaihtoehtoa, Voimaa.com ja Karalan Alt-Control Oy. Näissä on samat arvot 116/260 ja hinnat 599/680€

    • lbure

      Kulutus on mitattu vuoden aikana pääasiassa kaupunkiajoa
      Turussa.Kilometrejä noin 14000 ja 5 litraa sadalla on lukema.

    • Anonyymi

      hyvin toimii vieläkin :) sisämelu on kova ja vie 5l/100km, ei luksusta mutta edullisia kilometreja ja hyvin on toiminu

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      32
      2078
    2. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      46
      1695
    3. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      110
      1460
    4. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      104
      1206
    5. Ootko A-nainen vielä vihainen?

      Siitä että en uskaltanut kohdata itseäni silloin kun olit kukassa? Olen tajunnut että tein tosi tökerösti sua kohtaan ja
      Ikävä
      104
      1004
    6. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      76
      958
    7. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      59
      835
    8. Laita nyt se viesti

      Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗
      Ikävä
      52
      779
    9. Teit yllättävän siirron

      Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,
      Ikävä
      31
      772
    10. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      99
      709
    Aihe