Läheinen ihminen uhkailee ja syyttää minua aiheetta - apua!

kiusattu & syytön

Eräs läheinen iäkäs ihminen on jo aiheetta ilmeisesti useamman vuoden ajan epäillyt, että hänen tietokonettaan "vakoillaan" ja että hänen puheluitaan kuunnellaan. Lisäksi hän on saanut päähänsä, että _minä_ olisin se henkilö, joka häntä "vakoilee". Koko tilanne tuntuu todella absurdilta, ahdistavalta ja stressaavalta, kun hänelle on mahdotonta puhua järkeä päähän ja kiusaaminen vain jatkuu. Hän lähettelee minulle ajoittain uhkailevia sähköposti- ja tekstiviestejä sekä soittaa asiasta puheluita. Lisäksi on epäilystä, että hän puhuu minusta selän takana muille tutuille pahaa ja väittää ko. syytöksiään heille minusta. Itselläni on avuton ja kiusattu olo ko. tapauksen vuoksi.

Itselläni ei ole koskaan ollut taitoja, halua tai kiinnostusta mihinkään hänen väittämiinsä asioihin (tiettävästi ko. toimenpiteet ovat teknisestikin jo todella hankalia/vaikeita) ja olen aina elänyt nuhteettomasti ja kunniallisesti. Hän ei ilmeisesti pidä minusta muuten, sillä en ole niin menestynyt (=ulkoisesti hyvännäköinen ja hyväpalkkaisessa työssä) kuin hän toivoisi, joten olen varmaankin helppo "saalis" vihan kohteeksi tai syntipukiksi, kun oikeasti häntä varmaankin vaivaa joku ihan muu arjen huoli.

Olen ihan tavallinen, normaali, työssä käyvä, perheellinen, nuorehko, nuhteeton Suomen kansalainen. En enää kohta ymmärrä, mitä voisin tehdä asialle ja onko jopa niin, että hänen toimintansa menee herjaamisen puolelle? Ko. väitteet myöskin stressaavat ja huolestuttavat minua suuresti. Osa yhteisistä läheisistä ihmisistä on alkanut myöskin suhtautua minuun jotenkin etäisesti ja pelkään, että se on ko. panettelun seurausta. Tarvitsisin kipeästi apua ja hyviä neuvoja tilanteeseen! Ei ole reilua, että joku voi saada päähänpiston ja väittää aivan järjettömiä asioita toisesta ihmisestä. Miten sellaiselta voisi puolustautua? Missä menee laittoman herjaamisen raja?

6

177

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 12

      Iloita paikallisen tk:n kotisairaanhoitoon, että ko henkilö tarvitsee joko psyykkisen sairauden tai dementian vuoksi hoitoa.

      • Iloita

        no iloitaan vaan:)


      • Iloita

        no iloitaan vaan, mutta mistä syystä?


      • kiusattu & syytön

        Kiitoksia! Olen myöskin miettinyt, että kyseessä saattaisi olla esim. alkava dementia / vastaavat ikääntymiseen liittyvät oireet, sillä kyseessä on iäkkäämpi sukulainen, jolla ilmennyt myös ajoittaista unohtelua jne. Toisaalta ne jutut kuulostavat siltä, että voi olla vainoharhaisuuttakin tms. kyseessä. Hän itse ei ole myöntänyt mitään sen suuntaista, jos hienovaraisesti on yrittänyt asiasta mainita.


    • kiusattu & syytön

      Ja siis jos jäi epäselväksi, niin _en_ ole tehnyt mitään asiaa, joista hän minua syyttää. Kyseessä on vieläpä henkilö, jolle olen sukua, joten minun on pakko olla tekemisissä hänen kanssaan. Lisäksi vieläpä mielelläni haluaisin olla tekemisissä sukulaisten kanssa ja mieluiten vielä hyvissä väleissä, joten jo se on tuskallista, että ko. tapaus syö välejä hänen ja hänen lähimmän perheensä kanssa. Tuntuu oikeasti epäreilulta, että ikään kuin olisi vain päätetty, että pitää olla yksi suvussa, josta ei tykätä - vaikkakin ihan valheellisilla (ja tässä tapauksessa täysin järjettömillä) tekosyillä. Tässä tulee ihan kiusattu ja avuton olo oikeasti.

    • Vainoharhadementia

      Nyt äkkiä ko. ihminen lääkäriin ja dementiatutkimuksiin! Lääkkeet ja muu hoito olisi kai pitänyt aloittaa jo kuukausia, jopa vuosia sitten.
      Aloittajan ei pidä syyllistää itseään, sukulaisensa on sairas, vaikkei itse sitä ymmärräkään. Sinä et saane häntä lääkäriin, mutta ehkä joku toinen sukulainen tai ystävä, johon hän luottaa, ellei, niin sitten ottakaan yhteys vaikka sosiaalitoimeen.

      Sukulaisesi tarvitsee apua, vaikka itse tajuakaan. Korostan: sinun ei tarvitse syyttää itseäsi, sairaus on tehnyt tehtävänsä, mutta hanki hänelle apua!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko sulla

      suoja työ paikka? 🤔🤷‍♂️
      Ikävä
      25
      3770
    2. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      542
      2762
    3. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      53
      2290
    4. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      212
      2261
    5. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      13
      1799
    6. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      219
      1540
    7. Kiantama kartelli

      Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip
      Suomussalmi
      53
      1512
    8. Nostetaanko nainen kissa pöydälle?

      Ja selvitetään nämä tunteet?
      Ikävä
      97
      1399
    9. Oletko nainen alkanut kammoamaan minua

      Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom
      Ikävä
      62
      1261
    10. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      95
      1204
    Aihe