uuden hybridin todellinen kulutus

vähällä menee

lukekaas tarkkaan

http://www.automerkit.fi/uutiset/automerkit/artikkelit/tutustumisajo-toyota-prius-pistokehybridi.html

lukee esim näin
Lähes pelkässä maantieajossa talvikeleissä ja –nopeuksissa auto kulutti noin 1500 kilometrin matkalla neljä ja puoli litraa bensaa sataa kilometriä kohden. Kolmannes matkasta oli lumista tai sohjoista tietä. Kuivalla asfaltilla kulutus oli alle neljän litran.

Tutustumisajossa auton käyttö tapahtui lähes yksinomaan hybridinä, koska autolle tehtiin vain kaksi latausta, jolloin pelkällä sähköllä ajoa tuli vain noin 40 km. Tämä selittää auton korkean kulutuksen.

Vastaavissa olosuhteissa samankokoinen bensiiniauto olisi ehkä kuluttanut kahdeksan litraa sadalla. eipä tuo 4litraa korkealta tunnu tosi ajossa,kun minimoottorit vie todellisuudessa 8l satasella

9

423

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mikä ettei kelpais

      Kun ois vähän halvempi niin meikä ostas.katotaa parin vuoden päästä.kulutus alkaa olla ok.pikkasen tuo muotoilu kummaksuttaa.mut kai tuo on sitä nykyaikaa.tulee varmaan uuteen avensikseen tuo tekniikka saataville kun seuraava uusi malli tulee.ehkä 2v kuluttua

    • vaihtoehto sekin

      Niin mikäpä ettei,vaikka vähän näitä hybridejä epäilin,mut jos hybridi niinn ehdottomasti Toyota,luotan sen sähköosaamiseen huomattavasti enemmän kuin esim. Ranskan versioihin

    • realismia kehiin

      Enemmän tuo vie polttoainetta kuin mikä tahansa diesel automaatti. Hybridillä pitää ajaa sama reissu kymmenkunta kertaa kun muiden autojen peräkärryssä menee romut kerralla.
      Hybridin kustannuksia lisää se että pitäisi muutaman kerran kuussa vuokrata paku kun moottoripyörä ei oikein mahdu hybridin sisään.

      Minusta hybridi tulisi aika kalliiksi. Katsotaan hybridejä lisää kun Eurooppalaiset joilla saa vetää kärryä, tulee myyntiin.

      • ghjklff

        Eikös sillä moottoripyörällä kannata ajaa eikä kuljetella kärryllä?

        Prius pieksee minkä tahansa diesel tomaatin kaupunkiajossa ja sinne se Prius on suunniteltukkin. Maantiellä ei välttämättä pärjää, sillä diesel sisältää 10% enemmän energiaa tällöin vertailu pitäsi tehdä CO2 päästäjen kautta.

        Jos hybridi ei sinun rahtaritarpeisiin välttämättä sovi, mutta useimmille se on ihan riittävä.


      • Mikä ettei kelpais
        ghjklff kirjoitti:

        Eikös sillä moottoripyörällä kannata ajaa eikä kuljetella kärryllä?

        Prius pieksee minkä tahansa diesel tomaatin kaupunkiajossa ja sinne se Prius on suunniteltukkin. Maantiellä ei välttämättä pärjää, sillä diesel sisältää 10% enemmän energiaa tällöin vertailu pitäsi tehdä CO2 päästäjen kautta.

        Jos hybridi ei sinun rahtaritarpeisiin välttämättä sovi, mutta useimmille se on ihan riittävä.

        Totta maar..tuo provopelle pyörii tääl sönkääs skeidaa päivästä toiseen.ei varmaan oo autookaa tai sit on pahasti pettynyt tsi autoilija


      • p riuska

        jaa-a, mikäs diesel-automaatti vie ~5l/100km, ympäri vuoden?!


    • kaarapoika

      Diesel Ocu ollu nyt talven käytössä. Loppukesästä 2011 hankittu. Kilometrejä nyt 20000. Dieseliä ostettu 900L. Laskekaa siitä. Kaikki tankkaukset excel taulukossa.

    • kehitysaskeleet alus

      todellisuudessa tuollaisiin kulutuksiin pääsee monella perinteiselläkin moottorilla, sekä bensalla ja dieselillä.
      Miksi siis maksaa suuria summia ylimääräistä noin onnettoman rumasta autosta jolla ei saa säästettyä edes hintaansa elinikänään?!?!?
      Ehkä sitten joskus kun oppivat tekemään oikeita säästäviä autoja järkevään hintaan.

    • hydriitti

      et kyllä pääse 4.5 -5 litran ympärivuotiseen kulutukseen millään samankokoisella perinteisellä moottorilla varustetulla autolla! dieselillä lähelle, bensalla et sinnepäinkään

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      81
      4620
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      109
      3837
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      176
      3627
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      63
      2062
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      71
      1928
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      78
      1268
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      128
      1125
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      140
      1050
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      49
      979
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      26
      891
    Aihe