Varmaankin jo joku on kysellyt asiasta mutta pistän nyt kuitenkin uuden avauksen asialle. Itsellä semmonen ”pieni” pulma johonka haluaisi hieman apuja täältä. Elikkä olisin kiinnostunut suorittamaan sosiaali- ja terveydenhuollon sihteerin tutkinnon, mutta asiassa askarruttaa pari asiaa. Olen 28-vuotias, kohtapuoliin 29-vuotias, Turun alueella asuva mieshenkilö ja tuo työpaikkojen ovet eivät ole auenneet useista yrityksistä huolimatta. Olen suorittanut jo asiakaspalvelun ja markkinoinnin perustutkinnon elikkä olen jo merkonomi ja olen myös opiskellut itselleni laborantin paperit. Mutta töitä ei ole.
Joten ajattelin hakeutua suorittamaan juurikin tuon terveydenhuollon sihteerin ammattitutkinnon. Tuntuu vain kummalliselta kouluttautua noinkin naisvaltaiseen alaan, mutta kun esim. eräs ammattitutkintoja järjestävän koulun opinto-ohjaaja ehdotti tätä jos haluan löytää töitä asiakaspalvelualalta. Kuuluuhan siihen työnkuvaan muutakin kuin asiakaspalvelua, mutta ajatteli työllistymisen olevan parempi jos hakeutuu tuonne terveydenhoitoalalle.
Olisinkin halukas kuulemaan mielipiteitänne ja kokemuksianne miehistä sihteereinä. Tiedän, että miehiä on olemassa esimerkiksi jossain kunnanhallituksissa ja armeijoissa sihteereinä mutta kyseessä on vähäsen eri juttu. Ovat vähäsen ”miehisempiä” juttuja ja ”hyväksyttävämpiä”. Ja onhan naisia nykyään hitsareina ja maalareina, eli työskentelevät miesten hommissa. Mutta kun itselläni jokin asia vaan kalvaa mielessä tuossa sihteerin valmistavaan tutkintoon ja sen työnkuvaan sekä miten se sopii miehelle.
Kannattaisiko vain purra hammasta ja antaa mennä eikä välittää siitä mitä muut miettivät valinnastani vai harkita asiaa uudemman kerran? Entä mites tuon työllistymisen kannalta tilanne on? Entäs oppisopimuksen laita, otetaanko sosiaali- ja terveydenhuollon sihteerin oppisopimukseen talon ulkopuolisia jos kiinnostusta löytyy vai riippuuko sairaalasta mikä on käytäntö/tapa? Jaksaako työtä tehdä nyt sen kaksi-kolmekymmentä vuotta ihan hyvillä mielin vai onko vaihtuvuus suuri työilmapiirin takia?
Tuossa nyt jotain mietteitä ja kysymyksiä mitä mielessä. Jos vastaajilla tulee mieleen kertoa jotain muuta työstä niin kertokaa vapaasti (plussat/miinukset). Jos miespuolisia löytyy vastaajina niin hyvä, saisi tietää miten olette alalle päätyneet ja oletteko viihtyneet. Mutta kaikkien mielipiteet ja neuvot käyvät, ikään ja sukupuoleen välittämttä.
Kiitos vastauksistanne jo näin etukäteen ja jos haluatte kysellä minulta jotain kysykää pois.
Valinta onkkelma
Merkonomi83
0
81
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen
ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?1895109- 181812
Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?
SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka631636Jos mies oikeasti haluaa sinut
Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois1271527Helena Puolakka laukoo suorat sanat Vappu Pimiän MasterChef -pestistä
Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Kokenut keittiömestari ja ravintoloitsija Helena Puolakka laukoo suorat s101507Voiko ryyppäämisellä tienata elantonsa?
Lassi Kuhlman on rappiostriimaaja. Hän kuvaa omaa päihteiden käyttöään pitkissä somestriimeissä. Katsojat voivat lahjoit511185Ketä ehdotatte seuraavaksi kuntanne johtohahmoksi
Ei ole teitä riitaisia kehityksen jarruja helppo yrittää kohti valoa ohjata. Siinä on teille pähkinä purtavaksi.961084Persuille 1,8 prosenttiyksikköä laskua. Keskusta meni ohi ja Vasl hengittää niskassa
Erityisesti työväestö on hylkäämässä persut. https://yle.fi/a/74-20208249307980- 196945
Dannyn "ex-käly" Jennika Vikman teki erikoisen ratkaisun!
Dannyn "ex-käly" Jennika Vikman paljasti uudet kujeet. Hän on mukana kohutussa Sointu Borg & Tyrkyt -realityssä. Jääkö7840