juuri kuulimme pj valtuustonkok että reisjärvi haapajärvi ja kärsämäki ovat kiinnostuneita toimimaan isäntäkuntana maaseutuhallinnon järjestämisessä.
vain pyhäjärveä ei kiinnosta toimia hallinnonjärjestäjä kuntana.
miksi?
Miksi pyhäjärvi ei sitä tavoittele niinkuin kaikki muutkin?
Luovutettu ennenkuin neuvottelut on edes alkaneet??
Lomitus jo on annettu ilmaiseksi.
Tästä on syystäkin täällä oltu kuin pissi sukassa
maaseutuhallinnonalue??
33
566
Vastaukset
- mitä häh?
Kyllä kiinnostaa ja ei ole luovuttanut!
- Purkkiorja
Onko nuio niitä Selänne hommia, siitähän on-luultavasti-erottu.
- mikä mättää!!!
se on sitte enää kolmen kauppa.
pyhäjärvee ei niissä neuvotteluissa ennee tarvita. pelasiko ihtesä ite ulos tai toiset taktikoi?
kohta yhtä sekasin kuin reisjärven johtama eläinlääkär homma!! pyhhäjärvi ilman ommoo elläilääkäriä taas kerran!! - ei selä'nteeseen
on syytä neuvotella vielä isäntäkuntaa Pyhäjärvelle.
- selänne asia?
onko tässä paljon taloudellista merkitystä? Kulkeeko vuotuiset eu tuet ja valtion lomitusrahat isäntäkunnan kautta tms? vai miksi se muita kiinnostaa pyhäjärvee enemm'n
- tukijussi
eikö se sen vertanen hallinto hoituis oyulusta käsin? mitä tuosta neuvottelua pittää
- sidotut
Maaseutua on kaikki Oulun eteläpuolella olevat alueet. Luulisi kiinnostavan miten maaseutuhallinto järjestetään. Vai joko eu määrää kaiken, ettei mitään paikallisesti päätetä. Mitä hallinnolla jos ei päätösvaltaa?
- hiljane on kylätie
luvin kalajokilaaksolehestä että kärsäkkäät haluaa maatalous hallinto jutut nivalaa? Ja pyhäjärvi kannattaa (ketkähän) hallinnon pää paikaki Kärsämäesta? Eli onko nivala tulossa pää paikas jonne nuo hakemuset jatkossa viijään?
mite se on tuo asia kun ei kuulu mittää?
lopettakee jo tuo ulukoistamine - hankmooja
kun neuvottelutaito loppuu sittenkö aina lähetään savoon päin?
- SandraSavon
Just. Haapajärviset ei ossoo neuvotella!
- maata ei viedä
Kuulummehan me Kuopion hiippakuntaan, pääpaikka Kuopio, Iisalmen rovastikuntaan, pääpaikka Iisalmi.
Miksi ei maataloushallinnointi voi toimia Kiuruvedeltä.
Ihan hyvin, rajalla ollaan. Ja oikea maatalouspitäjä. Jospa sieltä lentelisi lastuja meillekin päin.
Ei kai se paljon muuta tätä maanviljelijän työtä.- mopo pappa
mitä ne nuo hengenasiat tähän kuuluu? pyhäjärvi ei ole savoa, eikä muutu vaikka kuinka savvoo viännettäs.
jiähään mopensille oikeitte savolaisten kanssa.
- hankmooja
Isäntakuntamallissa kaikki raha kiertää isäntäkunnan kautta.siksi on halukkaita isäntäkunnaksi. Pyhäjärvi ei ole kuulema missään vaiheessa halunnu hallinnon isäntäkunnaksi.MIKSI? Eikö tätä asiaa tai sen merkitystä ole havaittu.kyllähän aina maksajaksi pääsee mihin ilmansuuntaan tahansa.
Jos reisjärvi ja kärsämäki ei ole päässy sopuun niin olkoon kompromissi pyhäjärvi tai haapajärven ehottama selännemalli mikä se sitte liekään?. tai onko neuvottelutaito loppunu tai pitääkö vaihtaa neuvottelijoita
kiuruvesi tai nivala nielaisee pyhäjärven maatalousrahat suolapalanaan. näistä vaihtoehoista reisjärvi sittenki parempi - törmänen
höpsön töpsön. Reisjärvellekö?--- yli ja ohi.. Hullujako ootta.
Kiuruvesi, maatalouspitäjä, sinne vain, niin nähdään lupsakasta meininkiä.
On tämä hommoo, että "joku" yksi sanoo, että haluan nivalaan-- niin ei ajatella nenäänsä pitemmälle. Mitä me nyt Nivalaan ja mitä sillä taas saadaan aikaan.
Mennään sinne, minne on luonnollinen suunta, ja lyhin tie. Ei yli kuntien, vaan
naapuriin.
Ei se toimintaa mitenkään muuta. samat kauniit naiset istuu pyhäjärvelläkin virastossa, kuten ennenkin. Rahaliike ei muutu. Se on valtion ja eu-rahojen kiertoa.
Piättäkeepä nyt kaupungin asioista, elekee tunnepohjalta , vaan asiapohjalta. - mitekävi
joko eilen maatallous myytiin- kenkättiin kiuruveille?
- mäni miten mäni
ihan sama, minne mennee, eihän täällä oo mittää, eikä osata ees loputkaan ajatella mittää.
kysykee kaija tikanmäeltä!! - Missä vika?
Näyttää siltä että Pyhäjärvestä ei ole isäntäkunnaksi missään asiassa.
Pyhäjärvi paremminkin kohta loppuun koluttu emäntäkunta jota jokainen käy panemassa ja Pyhäjärvi vikisee... - piikkilankoo
näin juuri. ei ole arvostettu eikä uskottava neuvottelija kun toinen puhuu aidasta ja toinen aidan seipäästä.
- emäntäkuntako?
Niin näyttää, minustakin, niin isäntä- kuin emäntäkuntana
- neuvotellaan
neuvottelijoiksi esitän uusia neuvottelijoita, Niitä, jotka hakivat neuvottelua.
- vaihtoooon!
Uuudet neuvottelijat ja ehdotetut asiantuntijat mukaan,,,kyllä RL,TT.LS ja AL ovat pelanneet itsensä ulos neuvottelijoina Johtajatar mukana
- laiholaaksossa
parempi selnnekuntien kesken laihasopu kuin alueen hajoittaminen itään ja länteen. kannattaiskohan näissä erikoisasioissa kysyä myös asiantuntijoiden mielipidettä?
- kyllähän
se on niiin että joko tämä on viimmeinen mitä on vietävissä Pyhäjärveltä Haapajärvvelle.
Ei voi enää huonommin pyhäjärvisten asioita hoitaa mitä kepu taas on tekemässä.
Pliis, pyörtäkää vielä tuo hulluus !- Lounaasta tuulee
Jää tänne vielä kirkko, kaivos ja järvi,ne on vähä vaikeempia viedä.Ainakin kokonaisena.L
- 10+4
Lounaasta tuulee kirjoitti:
Jää tänne vielä kirkko, kaivos ja järvi,ne on vähä vaikeempia viedä.Ainakin kokonaisena.L
juu, sherwoodin opisto toimii vaikka kaikki ois menny
- Mihin suu pannaan???
Alkakaa jo neuvotella hyvät ihmiset. Maaseutuväki tätä kuntaa on rakentanut. Nyhtänyt maitoa ja rahaa muutamasta lehmänkantturasta. Elättänyt itsensä ja lapsensa. On aikoihin eletty. Herrat nyt vain porskuttaa. Entäs kun leipä saattaa herroiltakin loppua. Mihin suu sitten viedään.???
- Tässä asiassa
ei ole muutamalla kantturalla ja vanhoilla ajoilla, ruuan riittävyydellä eikä herroilla mitään tekemistä.
- uurnille
Voi sinua. Tutustupa hieman enemmän Suomen asutushistoriaan. Siellä muuten Vennamolla oli tärkeä rooli. On nyt sinullakin mahdollisuus olla niin iso kuin näytät yrittävän. Historian kirjat kannattaa lukea tarkemmin. Onnea vain tulevissa vaaleissa Vennamon "jälkeläisille". Heitä maassamme on paljon.
- miten on rehellisyys
Kannatan perussuomalaisia ja PISTE!!!
- Älä pelottele
Ei tässä maaseutuasiassa ole perussuomalaisillakaan mitään tekemistä. Heitä on paikkakunnalla vähän.
- kyntäjät
ainakin vois maataloustoimistojen henkilöstöltä yrittää kysellä mitä tässä nyt kannattais tehhä?
Eikös maataloustuotteiden myynnistä kerry pyhäjärvelle myynituloja liki parikymmentä miljoonaa?
Paljonko tullene kuntaan muilta yrittäjiltä?
eikö maitopuistoa ole suunnitteilla?
Paljonko kivenmyyntitulot kun sille oma myyntinäyttely puisto tehään? - Eiköhän lie
kärsämäkisiä, että kyselläänkö?
- LTA
Jos nyt käy, niinkuin näyttää, että Pyhäjärvi yrittää jatkossa pärjätä yksinään, olisi syytä panostaa yritysten saamiseen tänne. Tarkoitan toimivia yrityksiä, en onnenonkijoita. Pientä riskiäkin kannatata tuon suhteen ottaa, mutta järki päässä. Pienten teollisuusyritysten panos yksinään on tietenkin pieni, mutta suurempana kokonaisuutena se olisi mielestäni merkittävää työllisyyden ja verotulojen kannalta. Maatalous on erittäin tärkeä ala ja sen toiminta on turvattava osana pyhäjärvisten ihmisten ja mahdollisten sen alan jatkojalostusyritysten kannalta. Ja se, mitä nyt on tullut seurattua, eli pyhäjärvisten ihmisten jakautuminen eri leireihin, on erittäin tyhmää. Panostetaan meidän tulevaisuuteen yhdessä, niin hyvä tulee. Ja vielä tuo, mitä alussa sanoin tuosta yritysten saamisesta tänne, niin tarkoitin huomattavaa yritysten määrän lisäämistä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 14911191
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h1485413Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p424256Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1323622Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska352684Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191916Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?1041613Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3601586Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?821459Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1311396