juttu, kun toinen näkee toisessa vaan vikaa, Eikä ehkä jollain tapaa persoonallisuushäiröissä näe omia virheitä vaan näkee kaiken toisen mokina.
Se
on jännä
24248
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 24
Vanhimmat
Sitten kannattaa ottaa tämä hlö pitkään puhutteluun ja lopuksi antaa vähän piiskaa. Jo oppii näkemään ne hyvätkin puolet !
Niinpä. Olen myöntänyt, virheitä pyytänyt jopa anteeksi, syylistänyt yhdessä vaiheessa vain itseäni, mutta en enää.
eikös virheitä pyydetä aina anteeksi, eikö se oo itsestäänselvää ?
vähän riippuu keneltä pitää ja kaikki samat asiat kaikki ei koe virheinä.
Jotkut eivät tietenkään osaa keskustella alkuunkaan mistään. Mutta ne jotka osaavat, ihmiselle on annettu taito perustella miksi ei koe virheenä jotain tai miksi on halunnut toimia siten kuin toimi. Helppoahan se on perustella, milloin kokee aidosti olevansa oikeassa. Sitten toinen voi kertoa, miten asian kokee.
Toiset eivät anna siihen edes tilaisuutta.
No silloin ei voida puhua enää ihmissuhteesta.
Ei. Voidaan puhua päin helvettiä menneestä ihmissuhteesta.
Jos on oikeasti tahtoa selvittää asiat, jos joku on tärkeä, niin ihan varmasti ihminen on silloin valmis tarkastamaan käsityksiään myös itsestään. Joku pahimman luokan Miina tai Mikko Äkkijyrkkä voikin olla yhtäkkiä ihan empaattinen hyvä ihminen, kun on vähän ravisteltu ensiksi.
Ulospäinsuuntautuneet ihmiset usein näkevät syyn toisessa, introvertit itsessään. Jos ovat keskenään, kummankin pitäisi herätä huomaamaan tämä.
tai entisestä ihmissuhteesta. Ehkä olette niin erilaisia, että koette eri asiat virheinä ylipäänsä.
Silloin kun on tahtoa ja arvostaa toista, kuulee mitä hän sanoo.
Tietysti jos asenne on valmiiksi se, että muut ovat luonnevikaisia ja äkkijyrkkiä aina kun ei itse saa mitä haluaa, ihminen on itse asenteellinen ja hyvin epäkypsä eikä sellaisten kanssa ole mitään mitään mieltä olla tekemisissä ilmaisena syntipukkina.
Kokemukseni mukaan introvertit ja ekstrovertit näkevät syyn aivan yhtä usein muissa ihmisissä. Introvertit ovat vain sellaisia sisäisen vihan kerääjiä useammin.
Voi olla. Tais olla virhe koko juttu. :D Pahoitellut ei kumpikaan joten kaikki meni niinku pitikin. Jotekin jäi vaan tunne, että ei nähnyt itsessä mitään vikaa.
ja ekstrovertit taas milloin näkevät syyn itsessään, he ovat jo sen toiselle ilmaisseet päästäkseen siitä eroon ja keskustelun etenemiseksi.
Muista nyt itse olla edes sanojesi mukainen !
Helppoa. Kun on tahtoa ja arvostaa toista, kuulee ja kuuntelee mitä hänellä on sanottavana. IRL.
ihmiset, jotka kuvittelevat olevansa johonkin yhteydessä netin välityksellä, ovat tyypillisesti muiden kirjoittajien syyllistäjiä, koska heillä ei ole eikä todennäköisesti tulekaan olemaan todellista yhteyttä kohteeseensa. Purkavat raivoa tuntemattomiin.
Tässä tapauksessa tämä on ainoa oikea paikka siihen. Ei näistä kannata niin loukkaantua tai jos näin käy niin kannattaa sitten sekata itsensä uudestaan.
Siinä tapauksessa, onnea etsintöihin ja hakuammuntaan.
Minusta se ei ole kyllä yhtään jännää.Silloin kun kaikki syy on vain minussa
Silloin sun on avattava suusi ja kerrottava hänelle, että kaikki syy ei ole sinussa. Se ei ole vain puolustautumista vaan myös sitä, että ilmaiset toiselle koko ajan millainen olet ja millaiset asiat ovat sinulle merkityksellisiä. Ihmiset eivät ole ajatustenlukijoita. Oio väärinkäsityksiä ja ilmaise yhtä avoimesti sille toiselle, milloin vikaa on mielestäsi hänessä.
Kyllä ja
piiip
Onko muuten ikävä palsta parisuhde neuvojat niitä parhaita neuvojia, kun olettaa ettei täälä kukaan terveessä suhteessa oleva kirjoita kovin montaa viestiä palstalle, koska tuskin on tarvetta? :D
Jokainen valitsee neuvonantajansa. Vieläkö olet tyhjin käsin?
Olen joo ja näistä jää vaan tyhjä mieli.