Talouden alamäki

Ruuneperi

Televisiossa näytetään lähes päivittäin maailmantalouden ja Suomenkin huonoa tulosta. Tilanne näytetään pörssikäyränä, jotka näyttävät samanlaisilta kuin Lahden hyppyrimäen alastulorinne.

Vaikkapa yhden (1) prosentin muutos näkyy tv-ruudussa lähes pystysuorana viivana ja kansa kauhistuu aiheetta "syöksyä."

Kovin ymmärtämättöminä ja tietämättöminä kansalaisia pidetään.

3

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mela....

      Kuitenkin menit halpaan ja aloitit uuden keskustelun.

      Täytyy vain todeta että samassa veneessä ollaan.

    • 2 + §6

      Jos X-akselin aikajana on kovin pitkä = päivät / viikot / kuukaudet / vuodet ovat tiheässä niin 1%:n muutos lyhyellä ajalla näyttää likimain pystysuoralta mutta on vastaavasti riivatun LYHYT!

      • STT:

        "Katainen: Suomen ja Viron EU-yhteistyö tiivistymässä

        Suomen ja Viron yhteistyö EU-asioissa on tiivistymässä, sillä maiden näkemykset euroalueen taloustilanteesta ja unionin kehittämisestä ovat samanlaisia, arvioi pääministeri Jyrki Katainen.

        Katainen vieraili maanantaina Virossa, missä hän tapasi pääministeri Andrus Ansipin ja presidentti Toomas Hendrik Ilveksen.

        Katainen keskusteli Viron johtajien kanssa ennen muuta talous- ja EU-kysymyksistä.

        – Me jaamme samanlaiset näkemykset ja arvot hyvinkin laajasti, joten kyllä meidän EU-poliittinen yhteistyömme tulee tästä vain syvenemään, Katainen sanoi STT:n puhelinhaastattelussa.

        Viro liittyi viime vuoden alussa euroalueeseen, mutta Kataisen mukaan maassa ei kaduta lähtemistä mukaan talouskriisin koettelemaan yhteisvaluuttaan.

        – Totta kai virolaisia ärsyttävät samat asiat kuin suomalaisiakin eli lainapakettien antaminen maille, jotka eivät ole hoitaneet omia asioitaan. Mutta niin Viron kuin Suomenkin kannalta kaikkein hirveintä olisi, jos ongelmamaiden annettaisiin kaatua. "

        STT


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      138
      1309
    2. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      35
      840
    3. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      597
    4. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      27
      586
    5. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      580
    6. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      26
      538
    7. Ajatteletko ollenkaan minua

      Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott
      Ikävä
      30
      526
    8. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      24
      521
    9. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      16
      482
    10. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      15
      482
    Aihe