Minulla on ollut Tapsan Merkikannon lauluja levytys ja olen pitänyt sitä hyvänä levytyksenä.
Nyt ostin hetken mielijohteesta tälläisen levyn:
Oskar Merikanto : The most beautiful songs (CD)
Finlandia Records ( Ralf Gothoni Jorma Hynninen )
32 Oskar Merikannon laulua. Levytykset vuosilta 75 ja 84
Tämä vuonna 75 levytetty osuus on julkaistu LP levynä ja olen luullut ettei cdnä niitä saa.
Levy on uskomattoman hyvä. Hynninen laulaa kauniisti, komeasti ja hyvin sävykkäästi. Laulu kuulostaa luonnolliselta, eikä siinä ole mitään ylimääräisiä itsensä korostavia maneereita. Levy on mielestäni paljon parempi kuin Tapsan Merikantolevy.
Iskelmään ja helpompiin lauluihin Tapsan ääni sopii mielestäni paremmin. Jorma Hynnisen ääni on liian "hienostunut" kevyeen musiikkin. Hänen tekemäänsä tangolevyä en ole kylläkään vielä kuullut mutta sitä on kehuttu.
Kuinka moni teistä on kuullut Hynnisen laulamana Merikannon lauluja ja mitä mieltä olette niistä Tapsan laulamiin esityksiin verrattuna?
Merikanto
13
293
Vastaukset
- mätkyt
Hynninen joikuu yhteiskunnan tuella,Tapani omillaan.
- Pianisssimo
Joitakin vuosia sitten löysin onnen kantamoisena yhdestä kaupasta Tapani Kansan
vuonna 1988 levyttämän Oskari Merikannon kauneimmat laulut.
Minulle ne on todella kauniita juuri Tapani Kansan laulamana.
Kottarainen, Reppurin laulu, Soi vienosti murheeni soitto jne...
En vaihtaisi jonkun muun laulamiin. - Outo lintunen
On tämä kyllä outo palsta. Kun joku yrittää asiallista keskustelua kuten tässäkin, ei mitään synny.
- mätkyt
Kyllä syntyy ,kun lopetatte yhteiskunnan piikkiin hoilaavan Hynnisen paapomisen.
- 50 000/v veroja
Jorma Hynninen on 71-vuotias. Vieläkö hän vaan hoilaa yhteiskunnan piikkiin? Luulen että on maksanut enemmän veroja kuin sinä. Kirjoitustyylistäsi(käytät monia nimimerkkejä) olet loinen, jota yhteiskunta elättää. Tekisit jotain hyödyllistä, luuseri.
- MÄTKYT
Helppo se on veroja maksella,kun ME TODELLISET VERONMAKSAJAT MAKSAMME HÄNELLE PALKAN.Siirrellään vain toisesta taskusta toiseen.Ainahan pitää narrejakin olla.Ei tarvitse ottaa mitään riskejä kunhan ollaan vaan ja hoilataan.Onhan meillä Tapani Kansa,Reijo Taipale JA MONIA MUITA ,JOTKA OMALLA RISKILLÄÄN ELÄTTÄVÄT NÄITÄ NARREJA.PUHUMATTAKAAN MEISTÄ YRITTÄJISTÄ ,JOTKA TYÖLLISTÄMME JA RAADAMME YÖTÄ PÄIVÄÄ.
- Luiseri
Velaksihan tuo Kansa on elänyt.
Ukko on eläkeiässä, ja 2milj.ve-
lat. Vai ostiko avolta jotain tuolla
rahalla?- taiteilijaelämää
"Ei ole mulla markkoja taskussa mutta viis mä siitä välitän. Kun laulan mä vaan, niin rauhan mä saan ja huolet kaikki jäävät unholaan...."
- EtsinKyseistäLevyä
Hynninen on oopperalaulaja, äänensä on liian tekninen ja kolkko. Kansalla on kevyempi ääni, enemmän sielua. Merikanto on tarkoittanut laulunsa tavallisen kuolevaisen laulettaviksi. Kuuntelen mieluummin Kansan tulkintoja Merikannosta. Hänen Kuula-tulkintansakin päihittävät Hynnisen vastaavat.
- kansa0nParas
hyvä olen täysin samaa mieltä!
- tuijotinkansaakauan
Ja näin se on.
- HuonoLaulajaHänOn
tuijotinkansaakauan kirjoitti:
Ja näin se on.
ja paskan marjat! hankkikaa kuulolaite jos on edes siihen varaa.
- Uppaus.Ei
Sä mulkku olet vain upannut vuodelta 2012 löydetyn viestin. Muuta sä saatanan mulkku et halunnutkaan. Sä saatanan mulkunjuuri uppasit ne aiemmatkin viestit. Meitä ei kiinnosta Hynniset, ei Kansat eikä teikäläisten mulkku-uppaukset. Koita jo mulkku saatana tajuta että tämä palsta on KUOLLUT.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oulaisen vaalitulos: Vahva alku, mutta lisää toimia tarvitaan
Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus166768- 1972500
Yh:n pihalla aina eri auto
Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan1001928En vittujakaan enää välitä sinusta nainen
Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.761507Exän käytös hämmentää (taas)
Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k1911059- 41980
Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va46949- 77843
- 45719
Susanna Laine paljastaa - Tästä farmilaiset yllättyvät joka kaudella: "Ettei olekaan niin paljon..."
Farmi Suomi vie Pieksämäelle maaseudulle ja suosikkirealityn juontajan puikoissa on Susanna Laine. Uudella kaudella muka7708