suojaosuus on aivan liian alhainen

Kyllä saa monet itkut itkeä, kun yrittää tulla suojaosuudella kuukauden toimeen nykyisellä hintatasolla. Rahat ei riitä mihinkään, jopa niin, että ei ole edes varaa ostaa ruokaa. Koittakaa ihmiset hoitaa raha-asiat niin, ettette vaan joudu ulosottoon, sillä siitä alkaa sellainen helvetti, josta ei tahdo selvitä millään! Ne, jotka ovat samassa asemassa kuin minä, koittakaa jaksaa!!
9509
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

kirjoita nimesi Avoin ministeriö sivulla tai ei se ole nimi vaan kannatusehdotus ulosottolaista.

Äänestä

"Me ollaan paskasakkia kaikki, kun oikein silmiin katsotaan" :D
Menot minimiin, ylityöt maksimiin..
Ja suoja-osuus on huono vitsi.
Nimim: 2 vuotta kulta-aikaa jo takana
Oh, the happy days!
Koita ajatella millanen helpotus on sitten kun saa velat maksettua,
ei tässä muuta kannata miettiäkään.

Äänestä
  • Tomeentulotukea saa sosiaalitoimistosta, jos velalliselle jävä suojaosuus ei riitä välttämättömiin elinkustannuksiin. Järjestöntä mutta totta - mikään ei voi pakottaa ulosottoviranomaista jättämään velalliselle riittävästi rahaa hänen todellisia ja välttämättömiä elinkustannuksiaan varten.

    Äänestä

  • old_profile_41317 kirjoitti:

    Tomeentulotukea saa sosiaalitoimistosta, jos velalliselle jävä suojaosuus ei riitä välttämättömiin elinkustannuksiin. Järjestöntä mutta totta - mikään ei voi pakottaa ulosottoviranomaista jättämään velalliselle riittävästi rahaa hänen todellisia ja välttämättömiä elinkustannuksiaan varten.

    Omat ulosotot on nyt kaikki maksettu, viikko sitten meni viimeinen maksu.

    Ymmärrän aloittajaa, mutta koita sinnitellä, jossain vaiheessa taatusti helpottaa.

    Äänestä

No mutta jäähän käteen sentään muutakin kuin vain se suojaosuus - et kai ole suostunut maksamaan uo:lle liian paljon?Onhan ne nämä tulorajaulosmittaukset ym.

Äänestä

Jep on kyllä hankalata.. Pitää paiskia hulluna töitä. Onneksi ei ole lapsia, en tiedä miten pärjäisin.

Äänestä

Loppukesästä ittellä helpottaa, loppuu ulosmittaus.
Todella kivinen tie kulkea, siinä pakostakin muuttuu käsitys rahankäytöstä
ja oppii olemaan tyytyväinen jos saa edes leivän pöytään.
Voi vain kuvitella kuin karsea homma niillä joilla on oikeasti iso potti ulosotossa.

Äänestä

Täh? Suojaosuus sisältänee vuokran, vakuutuksen ja noin 500 euroa per yksi aikuinen. Eikö sillä muka tule toimeen?

Äänestä
  • Huono trolli tai sitten olet vain täysi pölvästi.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


platta1985 kirjoitti:

Kyllä saa monet itkut itkeä, kun yrittää tulla suojaosuudella kuukauden toimeen nykyisellä hintatasolla. Rahat ei riitä mihinkään, jopa niin, että ei ole edes varaa ostaa ruokaa. Koittakaa ihmiset hoitaa raha-asiat niin, ettette vaan joudu ulosottoon, sillä siitä alkaa sellainen helvetti, josta ei tahdo selvitä millään! Ne, jotka ovat samassa asemassa kuin minä, koittakaa jaksaa!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu