Tilasin dvd-boxin netin kautta. Dvd-laitteella en pysty katsomaan niitä, koska ne on aluekoodattuja (tämmösestä en ollu ees ikinä kuullut). Tietokoneella kerkesin kerran katsomaan ne läpi vaihtamalla koodin. Noh, kun erehdyin välillä katsomaan eri koodin levyä, niin eipä näitä netists tilaamani boksin levyt enää voikaan katsoa, koska koodinvaihtokerrat on täyttyny. Siis mitä hèlvettiä tämä tämmönen on? Onko nämä kalliisti maksetut levyt nyt ikuisesti mykkiä vai mitä? Kertakäyttöstä roinaa? Tässähän pitää ruveta harkitsemaan netistä ilmaseksi imuroimista, kun kerta rahalla maksamallakaan ei jää kun luu kouraan.
kertakäyttötavaraa(ko)
3
126
Vastaukset
- dvd:ssä
on aina ollut aluekoodit. Suomi kuuluu alueeseen 2 ja sen mukaan on lähes kaikissa aluekoodina 2 ja ne toistavat vain alueelle 2 tarkoitettuja levyjä. Tai aluekoodittomia levyjä. Ne loput soittimet on aluekoodittomia eli eivät välitä minkä alueen levyn sisään törkkää.
Ainut keino katsoa levyjäsi on hommata aluekooditon (region free) soitin tai katsoa netistä miten nykyisen soittimen saa aluekoodittomaksi.
DVD-asemissa ja soittimissa aluekoodia pystyy vaihtamaan viisi kertaa ja viimeksi vaihdettu jää voimaan. - voi jùmalauta
No mistäs semmosen aluekoodittoman tai 1-koodin soittimen saa ostettua? En minä ainakaan ole semmosta löytänyt yhdestäkään kaupasta ja kun olen kysynyt myyjältä, ei sekään osaa varmuudella luvata näkyykö niillä laitteilla nuo levyt. On tää yhtä hèlvettiä. Tekijänoikeudet on viety niin pitkälle että vaikka olet ostanut ja rahalla maksanut ja kalliisti, et silti näe mitään.
- Googleta ohjeita
Googleta esimerkiksi " [oman dvd soittimesi merkki malli] region free"
Saattaa löytyä sivuja joissa kerrotaan kuinka oma soittimesi muutetaan kelputtamaan kaikkien alueiden levyt.
Aikanaan omalla LG:llä (mallista ei enää muistikuvaa) homma hoitui jotenkin niin, että laitettiin kone käyntiin samalla kun painettiin jotain nappeja sen naamataulusta ja sen jälkeen näpyteltiin kaukosäätimellä joku numerosarja. Ja netistä löytyi siis ohjeet tuohon ja hyvin toimi.
Kokeeksi haeskelin noita ohjeita, ja esim. jollain Samsungin soittimella pitää toimia näin:
1. Power on.
2. Open tray.
3. Push the info on remote once (with supplied remote). You will see numbers.
4. Press 9 for multi-region. Keep trying until you see the number 9 appear in upper left corner.
5 .Power off.
6. Power on.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va1322953- 61341
Mies pyysi rahaa
Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?2201296Jos tapaisimme uudelleen?
niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J701171- 441129
- 371001
Mites nyt suu pannaan
Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va38991Taas Lieksassa tyritty
Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke133947- 47944
Nähdäänkö ensi viikolla
paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.36867