KOKEMUKSIA! APUA! PYYDÄN!

TurhauttavaOngelma

Aloitan koko ongelman alusta alkaen! Olen 26-vuotias, itselläni kolme lasta, mieheni 28-vuotias, hänellä 2 lasta. Molemmilla siis aiemmista liitoista lapsia. Minun nuorimmainen kohta puolin 3-vuotias. Hänen syntymän jälkeen aloitin Depo-Provera ehkäisyn, kyseessä on injektio joka pistetään lihakseen 3kk:n välein. Tätä käytin 1,5vuotta. Valmistetta ei ole suositeltavaa käyttää yli vuotta, tätä en tiennyt, eikä sitä kukaan kertonut vaan määrättiin aina uusi annos. Ehkäisyneuvolassa siihen kuitenkin puututtiin ja ehkäisy vaihdettiin Cerazette minipillereihin. Näitä söin n.puoli vuotta.
Sitten päätimme mieheni kanssa, että jätetään ehkäisy pois, toiveissa siis yhteinen lapsi. 11/11 jäi siis ehkäisy pois. 1/12 kesken kierron (28päivää) esiintyi välivuotoa, vuolaasti valuvaa verta, kuin viiniä. Se kesti n.3päivää, loppui päiväksi ja alkoi taas. Lähdin terveyskeskukseen, sain lähetteen naistentautien polille. Ultrattiin ja tutkittiin, kaikki pääosin ok. Kohdun limakalvo kuulemma normaalia ohuempi, vuotohäiriöihin määrättiin 3kk: Terolut kuuri. Labroja otettiin pieni verenkuva, kaikki ok, raskaustesti negatiivinen. Papa luokkaa 1. Terolut kuurin aikana kaikki oli ok, paitsi että kierto lyheni 25päivään. Kuuri loppui ja samat häiriöt alkoivat uudestaan. Taas terveyskeskuksen kautta naistentautien polille. Otettiin klamydia testi, negatiivinen. Kipuja siis tähän vuotoon ei liity! Perusverenkuva ok, raskaustesti valitettavasti negatiivinen. Ultrassa kaikki ok, kohdun limakalvokin jo suht ok. Kuukaudeksi vielä Terolutit käyttöön. Lisäksi otettiin kilpirauhasen vajaatoiminnan selvittävät arvot, ne on ok, sekä prolaktiiniarvo, sekin ok.

On niin turhauttavaa kun yrität raskautua, se ei onnistu kun kroppa ei toimi. Miksi ei? Onko kenelläkään vastaavaa kokemusta? Kuinka selvisi? Miten hodettiin? Mistä tämä johtuu?
Koskaan aiemmin ei ole ollut minkään näköisiä häiriöitä kuukautiskierrossa, ei ehkäisyn käyttö aikana eikä sen käyttämättömänä aikana. Onko tämä merkki lapsettomuudesta? Onko kohtu rapakunnossa.

0

94

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

        Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
        Maailman menoa
        98
        4822
      2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

        Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
        Maailman menoa
        114
        3952
      3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

        Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
        Maailman menoa
        211
        3850
      4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

        Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
        Maailman menoa
        119
        2257
      5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

        Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
        Maailman menoa
        78
        1980
      6. Mitä on tullut

        Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
        Haapavesi
        80
        1366
      7. Harmi nainen kun

        olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
        Ikävä
        137
        1324
      8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

        Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
        Vantaa
        168
        1296
      9. En ymmärrä ateisteja!

        Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???
        Ateismi
        546
        1178
      10. Minne pyydän sut?

        Jotta saan nähdä 🤨
        Ikävä
        53
        1135
      Aihe