ärtynyt suoli ja hypnoosi

mahavaivanen

onko joku teistä ärtyneestä suolesta kärsivistä käynyt vaivastaan hypnoterapeutilla ja jos on missäpäin Suomea ja millaisa kokemuksia, kiitos

2

342

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hMMhMM

      Hei! Mielenkiintoinen aihe, itse kuulisin mielelläni lisää!

    • Kramppivatsa

      Joo, olen käyttänyt pahimpiin vatsakramppeihin, ja on toiminut tosi hyvin, koska ainakin itselläni suuri osa vatsavaivoista liittyy nähtävästi stressaamiseen ja jännittämiseen. Pointtina hoidossa on itsehypnoosin opettelu, niin että harjoitteita voisi tehdä silloin kun huomaa, että nyt on taas ruvennut jännittämään. Suosittelen kyllä!
      Itselläni oli tosi pahoja yöllisiä vatsakramppeja, jotka kestivät pari tuntia ja koko keho vain tärisi ja tuntui kuin olisin pyörtymäisilläni vaikka makasin sängyssä. Päivisin en pystynyt keskittymään mihinkään kun oli koko ajan huono olo. Ensimmäisen 20 min vatsan rentouttamiseen keskittyneen hypnoosisession jälkeen nämä järkyttävät kramppikohtaukset eivät enää kertaakaan tulleet näin pahoina takaisin. Tosin siinä vaiheessa olin jo käynyt tällä samalla tyypillä ja oppinut hypnoosin perusjuttuja, eli jos et aiemmin ole käynyt niin ei varmaan yhdellä kerralla hoidu. Ja ruokavalio tietysti auttoi myös.
      Nyt kun vaan jaksaisi säännöllisesti tehdä harjoituksia niin ehkä vatsa rauhoittuisi vielä enemmän....

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      74
      1290
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      43
      921
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      360
      753
    4. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      127
      709
    5. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      53
      683
    6. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      116
      656
    7. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      648
    8. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      615
    9. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      76
      602
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      56
      584
    Aihe