Vegaani, vegetaristi tai lacto-ovo-vegetaristi, kerro minulle:

???

- Mitä sellainen voi syödä?

- Mikä ruoka on maittavaa ja hyvää?

******
- Entä sitten vaarat, puutostilat?

1) Mut mites sitten sen proteiinin saannin laita on?
Mitä syöt ja paljonko? Lihaksia pitäisi kasvattaa.

2) Entäs raudan saanti?

3) Ja B 12-vitamiinin?

3

177

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Miten laitat

      maittavaa ruokaa pavuista ja linsseistä ja saat lihaksia?
      Kuntiksella käyn.

    • Nelly´

      Tyttärentyttäreni o l i vegaani. Hän oli niin tarkka, ettei syönyt hunajaa eikä kakkua, jossa oli päällyskoristelussa käytetty liivatetta. Tyttärentyttäreni ei ole enää vegaani. Hän pyrki vaihto-oppilaaksi ulkomaille. Toivottivat tervetulleeksi vain siinä tapauksessa, että minkäänlaista erityisruokavaliota ei vaadita. Tyttö kävi Suomessa jouluna ja näkyi kinkku maistuvan.

      Vegaanin on pakko syödä joitakin pillereitä, että säilyisi terveenä ja hengissä. Muutamia kuukausia sitten muuan vegaaniäiti otti hengiltä lapsensa sen takia, ettei suostunut lastaan imettämään. Äiti ilmeisesti ei tiennyt, että lapsi ei ollutkaan vegaani.

      On väärin tyrkyttää nuorille veganismiä ja vastaavia luonnonvastaisia oppeja. Nuoret tarttuvat mihin tahansa hullutuksiin pysyäkseen hoikkina.

    • antero66

      menepä allergia palstalle oppia tulee.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      96
      4754
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      113
      3912
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      207
      3800
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      101
      2205
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      77
      1964
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      80
      1336
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      132
      1248
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      162
      1226
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      53
      1095
    10. En ymmärrä ateisteja!

      Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???
      Ateismi
      477
      1022
    Aihe