Vahvistin probleema

Aapuuva

Terve. Siis ongelmahan on seuraavanlainen:

Ostin tuossa vahvistimen (spl ice3500d) ja subbarin (spl 15" 380d2) ja paketti on kytketty 1 ohmiin.

Ongelmana on että vahvistin käynnistyy uudelleen isolla kuunneltaessa. Auton oma maajohto on vaihdettu 35mm ja kaikkialle muuallekki menee 35mm. Lisäksi peräkontissa on toinen akku.

Volttimittarilla mitattaessa mutterin kannoista mihin virtapiuhat tulevat. Niin voltit on pienellä volyymilla siinä 11 luokkaa ja kun pistää volyymia niin alkaa heittelemään 11-9 voltin välillä ja lyö poikki tietyissä kohissa.

Mikä tähän ilmiöön on syynä kun eikö auton käynnissä ollessa virran pitäisi olla 14 volttia? toiselta akulle on matkaa 1,5 metriä ja siellä näyttää 14 volttia ja maa kohtaan 0,5 metriä ja sielläki näyttää 14 volttia ja maadotukset ovat pohjapellissä.

Kiitos vastauksista!

11

566

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kassakas

      Eli etuakku antaa vain 9-11v ja taka-akku 14v auton ollessa käynnissä?

      "Auton oma maajohto on vaihdettu 35mm ja kaikkialle muuallekki menee 35mm. Lisäksi peräkontissa on toinen akku."

      Onko myös laturin ja akun väinen johto vaihdettu isompaan? Ensimmäisenä tulee mieleen, että etuakku on huono ja ei ota kunnolla virtaa vastaan. Laita akkujen väliin erotusrele niin taka-akku on vain poppiksille ja etuakku käynnistykseen ja auton omille sähköille.

      • Aaapuva

        Etuakku antaa kans käynnissä sen 14v ja sammuksissa sen jotain 12v niinkuin kuuluukin. Sama myös takana olevalla akulla

        Laturin ja akun välissä ei näyttänyt menevän mitään maa piuhoja. Plus johtoihin en ole koskenut kun jostain luin että maa on kaikista tärkein.

        Tänään huomasin kans uuden asian kun mittauksia tein niin vahvistimen sammuksissa ollessa tulee virtaa se 14v ja kun vahvistimen pistää päälle laskee se 11v melkein heti.

        Ajattelin kokeilla seuraavana vaihtaa vahvistimen maajohdon 50mm ja tehdä uudet mittaukset.

        Lisäksi juuri muistui mieleeni että paketti soi niin kui kuulukin kun ensimmäisen kerran kytkettiin niin noi. 1,5 tuntia ja sitten alkoi värkkäämään.

        Minkälaisia tälläiset releet sitten ovat? En ole alan ammattilaisia joten apu olisi kiva. :)


    • kassakas

      Laturin ja akun välissä menee vain virtajohto. Maajohtoa saa olla aina enemmän kuin virtapuolta. Ei se maapuolenjohdon vaihtaminen isompaan vaikuta akun virrananto kykyyn.

      http://www.audiocheck.fi/cubecart/index.php?act=viewProd&productId=110

      Tuolta löytyy kyseinen rele akkujen erotukseen. Tällaisen kun laittaa väliin niin kaapelikin voi olla vähän pienempi.

    • 123ap

      Vaikuttas vähän siltä, että jossain on pullonkaula joka alkaa ahdistamaan virtojen kasvaessa ja pudottaa jännitteen liian alas. Koska piuhatkaan ei mitään paukkulankaa ole ja akku on kontissakin niin tuskin ainakaan piuhojen koko on ongelma. Ennemmin veikkaisin kontaktihäikkää jossain kohti virransyöttöä. Tai sit akut on vaan niin paskat, että niistä ei irtoo riittävästi virtaa piikeissä. Konkkakin olis ihan hyödyllinen noilla tehoilla...

    • kurttushow

      No jos se jännite laskee 11v heti lyö vahvistimen päälle, niin jossain on tosi huono kontakti. Se voi olla esim huonolaatuinen sulake, missä se jännite putoaa. Kai sulla on sulake virtapiuhassa akun jälkeen?

      Enivei, käy kaikki virta ja maapuolen liitokset läpi. Mittaa jännite jokaisen liitoksen yli, pitäis olla korkeintaan voltin sadasosia, jos liitos on ok.

      • Aaapuuuvaa

        Sitä mieki olen tässä koittanut etsiskellä viimisen viikon.

        On mulla sulakepesä heti 30cm akusta ja huomasin kans että piuha joka tulee akulta sulakepesälle on lämmin? Muttei toisesta päästä joka menee vahvistimelle. Olisiko vika jossain tämän liitoksissa? Ja pesässähän on 100 tai 150 ampeerin sulake. Mutta ei kai sulakkeen koon pitäis vaikuttaa virran kulkuun?


    • kurttushow

      Siellä missä on lämpöä, on jännitehäviötä. Ota yleismittari millivolttialueelle ja mittaa jännite liitosten yli vahvistin päällä. Huomaat missä kohtaa tulee häviö.
      Vika vo olla myös akun sisällä ja lämpö johtuu navan kautta kaapeliin.

      Mutta mites ne virrat menee kahdelta akulta vahvistimelle? Onko taka-akun navassa vahvistimelle ja etuakulle menevät kaapelit?
      Ehjänkin näköinen liitos voi olla huono hapettuman takia. Mittaa vaan kaikki liitokset ja sulake ja kaikki volttimittarilla.

    • suurikiitos

      Vika selvisi. Sulakepesä oli osittain hapettunut ja sulanut. entiedä mikä tähän lienee syynä mutta nyt corolla soi! Kiitos! :)

      • Uteliasputelias

        Mielenkiinnosta kysyn jotta minkätyyppinen sulake sulla on siellä?


      • 123ap
        Uteliasputelias kirjoitti:

        Mielenkiinnosta kysyn jotta minkätyyppinen sulake sulla on siellä?

        oliskohan ANL kun 100A tai 150A. AGUi ei taida löytyy ku 80A asti...


      • aaapuuva
        123ap kirjoitti:

        oliskohan ANL kun 100A tai 150A. AGUi ei taida löytyy ku 80A asti...

        Nyt on spl sulakepesä dls 250a sulakkeella vai olikohan 200a


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on loppuelämäsi suunnitelma

      Kaivattuasi kohtaan? Olet päättänyt jotain?
      Ikävä
      91
      1107
    2. Uskaltaisitko vielä

      Lähestyä vai et kaivattuasi?
      Ikävä
      125
      886
    3. Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun

      ...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa
      Ikävä
      109
      868
    4. "Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut

      Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten
      Maailman menoa
      276
      667
    5. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      73
      633
    6. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      73
      593
    7. Lienee aika luopua siitä kaikesta

      mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j
      Ikävä
      64
      562
    8. Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:

      Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap
      Iisalmi
      54
      546
    9. Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen

      Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist
      Ikävä
      38
      510
    10. Mitä toivot

      Kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      72
      483
    Aihe