Mistä vedenerottimen tiiviste?

Tiiviste

Purjeveneeni diesel-polttoaineletkussa on 80-luvulta peräisi olevan iso metallinen vedenerotin, jossa lukee "Made in England". Tarvitsen sen pohjakuppiin uuden tiivisteen. Tiiviste on noin 7cm halkaisijan omaava rengas. Nuo lienevät äärettömän yleisiä, mutta mistä kaupasta löytyy sopiva pääkaupunkiseudulla? Onko esim. Biltemassa iso valikoima tuommoisia? Motonetissa ei taida olla? Vai pitääkö mennä johonkin moottorikorjaamoon?

4

612

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 5+3

      Jos vederotin/suodatin on tyyppiä Cav, niin osia löytynee esim venetelakoilta joilla on moottorihuoltoa. Cav suodattimia käytetään myös traktoreissa ja muissa dieselkoneissa.

      Jos se ei ole tyyppiä cav, voi olla vaikea suomesta saada osia. Vaihdoin ranskalaiseveneen vedeneroittimen/suodattimen cav tyyppiseen, koska alkuperäiseen sopivaa suodatinta ei suomesta saanut.

    • Jotain on

      Motonetissä on ainakin Volvon suodatinpatruunan tilalle myytävässä tarvikesuodatinpakkauksessa mukana tiivisterenkaat. Tämä suodatin on aika yleinen dieselin karkeasuodatin auton öljynsuodattimen luokkaa läpimitaltaan. Sen alle tulee vedeneroituskuppi ja koko paketti ruuvataan kasaan yhdellä läpimenevällä pultilla. Isompia tiivisterenkaita on kaks (patruunan kumpaankin päähän)i ja sen lisäksi kaksi o-rengasta kiinnitysruuveja tiivistämään. Paketti maksaa jotain viisi euroa, joten jos et muualta löydä, niin malli mukana Motonetiin katsomaan.

      • M.D.

        Kyseessä siis CAV 296. Jos malli joku harvinainen, kannattaa harkita koko vedenerottimen vaihtamista tähän CAViin.


      • mf20
        M.D. kirjoitti:

        Kyseessä siis CAV 296. Jos malli joku harvinainen, kannattaa harkita koko vedenerottimen vaihtamista tähän CAViin.

        IKH:lta löytyy CAV- yms. traktoriosaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      102
      4867
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      114
      3962
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      213
      3886
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      120
      2265
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      80
      1987
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      80
      1386
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      137
      1354
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      170
      1353
    9. En ymmärrä ateisteja!

      Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???
      Ateismi
      585
      1269
    10. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      53
      1145
    Aihe