Kävin lääkärissä, sain pika antibioottikuurin eli kolmen päivän. Jouduin käymään uudelleen yskän takia koska ei ollut mitään tehoa.
Sain limaa irrottavaa yskänlääkettä tapletteina, ei tehonnu. Jouduin jättämään pois koska yskiminen loppui toisella tapletilla melkein kokonaan.
Eli lima ei lähde pois ja, nyt se on juuttunut kiinni, koska on liian sitkeää irrotakseen.
Ensi viikolla vasta voin mennä uudestaan lääkäriin, koska sen antibiootin pitäisi vaikuttaa viikon lopettamisen jälkeen.
Olo on kurja voimat poissa ja lima ei irtoa, yskä kuivaakin kuivempaa.
Rintakehä kipeä ja hengitys rohisee välillä omituisesti. Tiedän etten saa tarpeeksi happea verenkiertoon eli hapetus huono. Eka käynnillä oli 98 tokalla 95 veren hapetus.
Kuka tietää miten saisin liman irtoamaan, olisin kiitollinen jokaisesta neuvosta.
Omat konstit ei enää riitä.
Kuiva yskä
2
970
Vastaukset
- en osaa neuvoa
Eikö saunominenkaan auta? Vanhat konsit ovat joko kattilasta höyryhengitys tai sitten saunassa höyryttäminen.
- skopwkf
elikkäs olen 15 vuotias poika kuiva yskä on jatkunu jo yli vuoden koko aika kauhee rykiminen kun joutuu puhumaan paljon esim.. koulussa kavereille. yskä alkoi viime syksyllä kun alkoi pakkasia tulemaan, kun oikeen paljon joutuu puhumaan niin joutuu yskimään niin paljon että suu on ihan kuiva ja vi****aa ihan älyttömästi hengitys ei rohise eikä limaa irtoo ja tupakkaa en polta. pitäs mennä lääkäriin mutta kun ei huvittais varata aikaa kun on niin pitkät jonot. että oiskohan apteekissa jottain hyvää yskänlääkettä??
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.
Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk682219Sinä vain tulit elämääni
Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna921496Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?
Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.621302Tiesitkö mies
Kuinka paljon mulla oli tunteita sua kohtaan? Jos et tiennyt,olisiko tietäminen vaikuttanut tapahtumiin? Ihmettelen kyll701281- 1151150
Jos siis saamme
Sen keskusteluyhteyden niin olisitko jo sinäkin rehellinen ❤️🙏 ne jää meidän välisiksi kaikki. Tarvitsemme toisiamme, j901000- 69989
Mies, mitä minun pitäisi tehdä
Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur72943Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen
Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍84899- 104879