Kuiva yskä

onneton olo

Kävin lääkärissä, sain pika antibioottikuurin eli kolmen päivän. Jouduin käymään uudelleen yskän takia koska ei ollut mitään tehoa.
Sain limaa irrottavaa yskänlääkettä tapletteina, ei tehonnu. Jouduin jättämään pois koska yskiminen loppui toisella tapletilla melkein kokonaan.
Eli lima ei lähde pois ja, nyt se on juuttunut kiinni, koska on liian sitkeää irrotakseen.
Ensi viikolla vasta voin mennä uudestaan lääkäriin, koska sen antibiootin pitäisi vaikuttaa viikon lopettamisen jälkeen.
Olo on kurja voimat poissa ja lima ei irtoa, yskä kuivaakin kuivempaa.
Rintakehä kipeä ja hengitys rohisee välillä omituisesti. Tiedän etten saa tarpeeksi happea verenkiertoon eli hapetus huono. Eka käynnillä oli 98 tokalla 95 veren hapetus.
Kuka tietää miten saisin liman irtoamaan, olisin kiitollinen jokaisesta neuvosta.
Omat konstit ei enää riitä.

2

1126

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • en osaa neuvoa

      Eikö saunominenkaan auta? Vanhat konsit ovat joko kattilasta höyryhengitys tai sitten saunassa höyryttäminen.

    • skopwkf

      elikkäs olen 15 vuotias poika kuiva yskä on jatkunu jo yli vuoden koko aika kauhee rykiminen kun joutuu puhumaan paljon esim.. koulussa kavereille. yskä alkoi viime syksyllä kun alkoi pakkasia tulemaan, kun oikeen paljon joutuu puhumaan niin joutuu yskimään niin paljon että suu on ihan kuiva ja vi****aa ihan älyttömästi hengitys ei rohise eikä limaa irtoo ja tupakkaa en polta. pitäs mennä lääkäriin mutta kun ei huvittais varata aikaa kun on niin pitkät jonot. että oiskohan apteekissa jottain hyvää yskänlääkettä??

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      192
      5142
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      36
      4533
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      11
      3171
    4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      263
      3092
    5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      159
      3012
    6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      54
      2568
    7. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      27
      1939
    8. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      56
      1903
    9. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      84
      1886
    10. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      23
      1825
    Aihe