Allergikoilla huonommat oikeudet kuin koirilla!

Todella törkeää

Tänään luin Helsingin Sanomista, että on tullut voimaan laki, jonka mukaan koiria saa tuoda sisään ravintoloihin, baareihin ja kahviloihin. Olin raivostua tästä uutisesta. Eivätkö päättäjät ymmärrä että jos ihminen on allerginen koirille, niin usein hänen on vaikea tai mahdotonta olla samassa sisätilassa koirien kanssa. Ja jos ravintolassa pyörii jatkuvasti koiria, niin ravintolassa ei voi enää allergikko käydä!

Tässä on nyt koirien/koiranomistajien oikeudet menneet allergiasta kärsivien edelle. Siis nyt ihminen joutuu väistämään eläimiä syödessään.

5

254

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ihan samaa mieltä

      En oo edes koirille allerginen, mut ei eläimet kuulu mihinkään missä myydään ruokaa tai juomaa.

      • Ihan samaa mieltä

        Jatkan vielä...

        Mulla itselläni on koiria ja muitakin eläimiä, mut mä en niitä ikinä veisi ruokapaikkoihin.


    • Nyt mentävä mun on.

      Koirien oikeudet menevät aina allergisten oikeuksien edelle. Kerrostaloissahan asuu lähes yhtä paljon koiria kuin ihmisiä.

      Koiria ei saa pois millään. Allergisten on lähdettävä.

    • kom.mentti

      Vanha aloitus, mutta kommentoin. Hankala homma allergikoitten kannalta, mutta eikös se kuitenkin ole niin, että nämä ravintolat ym. saavat itse määritellä, voiko koiran tuoda, vai ei. Eli pitää kysyä. En usko, että kovin monet menevät ravintolaan koiran kanssa. Ehkä sellasten sylipuudelien, joita ei ikinä jätetä kotiin. Lisäksi ihmiset, joilla on kotona lemmikki, levittävät eläinpölyä ympärilleen. Allergikko voi saada oireita myös heistä.

      'Nyt mentävä mun on.'
      'Koirien oikeudet menevät aina allergisten oikeuksien edelle. Kerrostaloissahan asuu lähes yhtä paljon koiria kuin ihmisiä.
      Koiria ei saa pois millään. Allergisten on lähdettävä.'

      Siis eihän kaikkea nyt voi tehdä allergikkojen ehdoilla! Allergioita on vaikka minkälaatuisia, ja niitä tietenkin otetaan huomioon, mutta kaikkeen ei pysty. Ja onhan se epäreilua, ettei joku toinen saa ottaa lemmikkiä, kun joku on allerginen niille. Entäs jos villa-allergikot rupeaisivat vaatimaan, ettei villaa sisältäviä tuotteita saa myydä? Tai koivu/pajuallergikot, että kyseiset puut pitää kaataa pois. :DDD Allergikkojen täytyy kantaa myös itse vastuuta terveydestään.

      Esimerkkinä vielä oma kokemukseni busseista/junista: Usein julkisten kulkuvälineiden penkit ovat pörröistä kangasta, joka kerää hyvin pölyä itseensä. Penkkejä ei välttämättä puhdisteta kovin usein, ja tämä voi aiheuttaa allergiaa, kuten omassa tapauksessani. Ketä syytän? Ainakin toisella kerralla itseäni, kun en muistanut ottaa allergialääkettä mukaan.

    • allergeenit

      Aivan kom.mentti. Koiranomistajien vaatteissa on niin paljon allergeenejä, että oikeasti koiralle allerginen saa niistä oireita, jos viereen sattuu tulemaan.

      Sitten on niitä "allergisia", jotka jo koiran nähdessään, vaikka parinkymmen päässä, alkavat kohta pihistä "astmakohtausta".

      Allergiaan ja astmaan vaikuttaa paljon myös ihmisen psyyke ja myös psyykkiset tekijät voivat jopa laukaista astmakohtauksen.
      On tieteellisesti todistettu, että ihminen pystyy kehittämään itselleen astamakohtauksen pelkästään luullessaan altistuneensa allergeenille. Kokeessa ei siis käytetty mitään allergeenia, mutta koehenkilöiden annettiin ymmärtää, että käytetty on. Ja niinpä jotkut saivat astmakohtauksen pelkästä lume-allergeenistä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pyhäjärvi syvällä kusessa

      Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha
      Pyhäjärvi
      141
      1593
    2. Oivallus

      Mitä olet oivaltanut viimeksi?
      Ikävä
      148
      1081
    3. Miten voi sinun

      tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät
      Ikävä
      69
      956
    4. Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?

      Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi
      Sinkut
      305
      850
    5. 68
      743
    6. PYHÄJÄRVEN KAUPUNKI VALTIOVARAINMINESTERIÖN ARVIOINTIMENETTELYYN..TE

      ...siinä se nyt on, mitä tässä enää vikistään. Uutiset Yle, 14.8. Klo 20.30, ei tunnu mukavalta.
      Pyhäjärvi
      56
      733
    7. Rakastan sinua mies

      Siksi haluankin vain sinun kanssa sitä.
      Ikävä
      37
      629
    8. Väleistä

      Minkälaiset välit sinulla on kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      62
      602
    9. Ernest Lawson rehellisenä vaikeasta TTK-tilanteesta: "Vain harvan ja valitun henkilön tiedossa"

      Tanssii Tähtien Kanssa tulee syksyn iloksi ja tiedossa on suosikkisarjan 19. kausi. Tulevalla kaudella nähdään iso uudi
      Tanssii tähtien kanssa
      7
      601
    10. Missä vaiheessa

      Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et
      Ikävä
      33
      571
    Aihe