Allergikoilla huonommat oikeudet kuin koirilla!

Todella törkeää

Tänään luin Helsingin Sanomista, että on tullut voimaan laki, jonka mukaan koiria saa tuoda sisään ravintoloihin, baareihin ja kahviloihin. Olin raivostua tästä uutisesta. Eivätkö päättäjät ymmärrä että jos ihminen on allerginen koirille, niin usein hänen on vaikea tai mahdotonta olla samassa sisätilassa koirien kanssa. Ja jos ravintolassa pyörii jatkuvasti koiria, niin ravintolassa ei voi enää allergikko käydä!

Tässä on nyt koirien/koiranomistajien oikeudet menneet allergiasta kärsivien edelle. Siis nyt ihminen joutuu väistämään eläimiä syödessään.

5

248

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ihan samaa mieltä

      En oo edes koirille allerginen, mut ei eläimet kuulu mihinkään missä myydään ruokaa tai juomaa.

      • Ihan samaa mieltä

        Jatkan vielä...

        Mulla itselläni on koiria ja muitakin eläimiä, mut mä en niitä ikinä veisi ruokapaikkoihin.


    • Nyt mentävä mun on.

      Koirien oikeudet menevät aina allergisten oikeuksien edelle. Kerrostaloissahan asuu lähes yhtä paljon koiria kuin ihmisiä.

      Koiria ei saa pois millään. Allergisten on lähdettävä.

    • kom.mentti

      Vanha aloitus, mutta kommentoin. Hankala homma allergikoitten kannalta, mutta eikös se kuitenkin ole niin, että nämä ravintolat ym. saavat itse määritellä, voiko koiran tuoda, vai ei. Eli pitää kysyä. En usko, että kovin monet menevät ravintolaan koiran kanssa. Ehkä sellasten sylipuudelien, joita ei ikinä jätetä kotiin. Lisäksi ihmiset, joilla on kotona lemmikki, levittävät eläinpölyä ympärilleen. Allergikko voi saada oireita myös heistä.

      'Nyt mentävä mun on.'
      'Koirien oikeudet menevät aina allergisten oikeuksien edelle. Kerrostaloissahan asuu lähes yhtä paljon koiria kuin ihmisiä.
      Koiria ei saa pois millään. Allergisten on lähdettävä.'

      Siis eihän kaikkea nyt voi tehdä allergikkojen ehdoilla! Allergioita on vaikka minkälaatuisia, ja niitä tietenkin otetaan huomioon, mutta kaikkeen ei pysty. Ja onhan se epäreilua, ettei joku toinen saa ottaa lemmikkiä, kun joku on allerginen niille. Entäs jos villa-allergikot rupeaisivat vaatimaan, ettei villaa sisältäviä tuotteita saa myydä? Tai koivu/pajuallergikot, että kyseiset puut pitää kaataa pois. :DDD Allergikkojen täytyy kantaa myös itse vastuuta terveydestään.

      Esimerkkinä vielä oma kokemukseni busseista/junista: Usein julkisten kulkuvälineiden penkit ovat pörröistä kangasta, joka kerää hyvin pölyä itseensä. Penkkejä ei välttämättä puhdisteta kovin usein, ja tämä voi aiheuttaa allergiaa, kuten omassa tapauksessani. Ketä syytän? Ainakin toisella kerralla itseäni, kun en muistanut ottaa allergialääkettä mukaan.

    • allergeenit

      Aivan kom.mentti. Koiranomistajien vaatteissa on niin paljon allergeenejä, että oikeasti koiralle allerginen saa niistä oireita, jos viereen sattuu tulemaan.

      Sitten on niitä "allergisia", jotka jo koiran nähdessään, vaikka parinkymmen päässä, alkavat kohta pihistä "astmakohtausta".

      Allergiaan ja astmaan vaikuttaa paljon myös ihmisen psyyke ja myös psyykkiset tekijät voivat jopa laukaista astmakohtauksen.
      On tieteellisesti todistettu, että ihminen pystyy kehittämään itselleen astamakohtauksen pelkästään luullessaan altistuneensa allergeenille. Kokeessa ei siis käytetty mitään allergeenia, mutta koehenkilöiden annettiin ymmärtää, että käytetty on. Ja niinpä jotkut saivat astmakohtauksen pelkästä lume-allergeenistä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      1
      1586
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      102
      1534
    3. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1051
    4. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      218
      1012
    5. Mitä haluaisit

      Tehdä kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      124
      859
    6. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

      Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
      Suomalaiset julkkikset
      2
      797
    7. Kuka omistaa keltaisen vanhan aravan?

      Pitäs saada rakennuksen omistajaan yhteys, rappukäytävät on siivottomassa kunnossa. Hiekkaa ja roskia rappusissa, lisäks
      Haapavesi
      29
      770
    8. Pirkanlinna yleisötapahtuma

      Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks
      Ähtäri
      42
      761
    9. Känsäkoura ja hotelli

      Tietoa kuka ostanut?
      Kuhmo
      8
      749
    10. Nostetaanko nainen kissa pöydälle?

      Ja selvitetään nämä tunteet?
      Ikävä
      65
      736
    Aihe