Helsingin tiukka linja romanien leiriytymiseen on saanut romanit siirtymään yöpuulle esimerkiksi Vantaan puolelle.
Selviytymisen keinot ovat kirjavia. Osa romaneista hankkii ruokaa kauppojen roskiksista. Myyrmannin ostoskeskuksen vessa on puolestaan profiloitumassa romanien peseytymispaikaksi.
- He ovat Vantaan puolella kuin herran kukkarossa, eikä kukaan tee asialle mitään, toteaa romanien päiväkeskuksessa Helsingin Sörnäisissä työskentelevä Marjatta Vesalainen Keski-Uusimaa-lehden haastattelussa.
Ponkaajia paikalla?
10
82
Vastaukset
- ...
Net mun käsittäkseni asuu kylläkin useimmiten autoissaan.
Systeemihän menee niin, että asiaan hankala puuttua. Olemassa lait ja sen sellaiset. Roskaamisesta hankala sakottaa, jos tekijöitä ei pysty tunnistamaan. Ja kertoo paljon Myyrmannista, että net on majoittuneet sinne.
Kandeis muistaa, suomessa tuhansia asunnottomia, paljon etenkin pääkaupunkiseudulla. Net asuu koijissa metsissä. Ei ehkä munkaan mielesta romanikerjäläisiä suomeen tarvitaisi, mutta net nyt tulee, koska se on mahdollista. Eikä se ongelma ole vain pks-seudulla, on niitä muuallakin maassa.
Kyse siis lainsäädännöstä jne. Net nyt näyttää kuuluvan suomen luontoon siinä kuin kevätjoutsenetkin.Laissa muuten mainitaan astalon esimerkiksi pesäpallomaila, mullla on vain golfmailoja.
=DW=- sät,sät
Net, net, net.... Mitääääh? Siis mitä kieltä?
- Adios.
Kevät on tulossa. Romanit ja kerjäläiset saapuvat palstalle.
Muutenkin näyttää olevan kevätahdistusta luettavissa useissa aloituksissa.
Huokaus.- -
Ahdistuskin lienee osoitus elämisestä ja tuntemisestä?
Itselläni ei ole tarvetta ylentää itseäni. - Adios.
- kirjoitti:
Ahdistuskin lienee osoitus elämisestä ja tuntemisestä?
Itselläni ei ole tarvetta ylentää itseäni.Ei minullakaan ole rahkeita itseäni ylentää.
Kevätahdistuksella viittaan aloituksiin ja kommentteihin jotka on kirjoitettu xenofobisen ahdistuksen häiritessä mielen tasapainoa. - -
Adios. kirjoitti:
Ei minullakaan ole rahkeita itseäni ylentää.
Kevätahdistuksella viittaan aloituksiin ja kommentteihin jotka on kirjoitettu xenofobisen ahdistuksen häiritessä mielen tasapainoa.Mielen poukkulaudalla saa valmistautua moniin huisiin olemuksiin, jos vaikka xenofobia vaivaisikin. :))
Naurattaa, välillä, anteeksi.
Minusta kun ihmisen ulostuonti on tajunnanvirran kalansaalista.
Miksi ihmisen pitäisi hävetä ajatuksiaan, miksei saa antaa kaikkeaan, sitä halutessaan?
Vieläkin, mieli innostuu välillä intoutumaan tasamaastaan poukkoilemaan, korkealle, korkeammalle, kuin korkeimmat vuorten huiput.
Lie tramboliini-ilmiö?
Pouks, lensin kai Kuuhun? - Adios.
- kirjoitti:
Mielen poukkulaudalla saa valmistautua moniin huisiin olemuksiin, jos vaikka xenofobia vaivaisikin. :))
Naurattaa, välillä, anteeksi.
Minusta kun ihmisen ulostuonti on tajunnanvirran kalansaalista.
Miksi ihmisen pitäisi hävetä ajatuksiaan, miksei saa antaa kaikkeaan, sitä halutessaan?
Vieläkin, mieli innostuu välillä intoutumaan tasamaastaan poukkoilemaan, korkealle, korkeammalle, kuin korkeimmat vuorten huiput.
Lie tramboliini-ilmiö?
Pouks, lensin kai Kuuhun?Saa, saa kalansaaliin päästää valloilleen.
Mutta sattuneesta syystä verkkoni reiät ovat niin tiuhat että kaikki sintit siihen tarttuu.
Kelaan verkkoni ja poistun taas kesää odottelemaan. - -
Adios. kirjoitti:
Saa, saa kalansaaliin päästää valloilleen.
Mutta sattuneesta syystä verkkoni reiät ovat niin tiuhat että kaikki sintit siihen tarttuu.
Kelaan verkkoni ja poistun taas kesää odottelemaan.Älähän minnekään kelaa, saati verkkojasi pura, eikö siellä jo liene kesä? Täällä talvi ja jää.
Olen oiva onkija, kunhan joku muu madon laittaa koukkuun.
- oikeusvaltio*******
1960-luvulla oli rappukäytävissä vielä kyltti jossa luki :
"Kerjääminen ja kaupustelu kielletty."
Sitten kyltit poistettiin..
Silti ovien takana joskus soitti ovikelloa joku iäkäs huonosti pukeutunut.. "Voisitteko avustaa" niiasi tai piti hattua kädessään. Minulla oli palkka 450 mk/kk - verot..asuin vuokralla ja elin palkallani.. ei olut avustukseen, mutta mieleen jäi ja pahaa teki..
Suomalainen kerjää kun Hänen täytyy Romanialainen kerjää koska hänellä on oikeus. - kohtaloko?
Ja kohta tulevat marjanpoimijat!
Miksi meitä näin rangaistaan?
Miksi tämä tuska?
Eikö Jumalakaan meitä auta?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
No nytkö tuli lähtö Orpolle?
Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall2422111- 1881627
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä461282Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad50992- 41816
- 14790
Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä30771Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver21750Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .24735Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46637