Voisiko olla susi

mielikuvitustako

Olen huomannut pihallani jälkiä (asun tosi korvessa pohjois-pohjanmaalla, luonnonsuojelualueen läheisyydessä, poronhoitolueella). Jälkiä en tutkinut tarkasti, enkä valokuvannut, valitettavasti. niin siis, jäljet muistuttivat ison koiran jälkiä, kynnen painaumia oli ainakin pari. jälkiä on ollut tuoreeltaan noin 3 kertaa pihallamme, 2vk sisällä. ja tänä aamuna myös ulostekasa.. uloste oli ruskea, iso kasa, ja uloste oli karvansekaista. Voisiko olla susi?

4

153

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • susia on ja koiria

      Kuule se paskan väri on tuntomerkkinä yhtä tyhjän kanssa.
      Voi olla susi tai koira. Jälkijonosta voi paljon päätellä, susi ei pyöri ympäriinsä niinkuin koira, vaan etenee määrätietoisen suoraviivaisesti.

    • takkuturkkinen

      Täysin selevä sushan tuo vaikuttais olevan, jos jäljet vielä ilmaantuvat yö aikaan tai silloin kun on rauhallista pihamaalla. Kyllä nää "nykysudet" liikkuu pihoillakin, siitä on jo aika paljon näyttöä!

    • hepponen tunnistus

      Ja millähän määritteellä edellinen kirjoittaja oli tuosta aloittajan sepustuksesta saanut tunnistettua "selvästi suden"

      • takkuturkkinen

        Eihän siinä nyt ole epäilystäkään, jos pihamaalle ilmestyy naapurin pystykorvaa isommat käpälänjäljet ja alueella asustelee suslaumoja.
        Nytkin repi (eilen) monta poroa Kolarissa, tosin kyyseessä oli sattumalta suden lähisukulainen Karjalankarhukoira. Jäljet ja tantereen kävin itte kattomassa sekä syyllisen toteamassa. Jotta, ei muuta kuin petokorvauksia hakemaan!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      67
      2385
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1367
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      69
      1130
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      4
      1097
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      77
      803
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      780
    7. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      82
      660
    8. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      43
      658
    9. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      23
      615
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      27
      581
    Aihe