Voisiko olla susi

mielikuvitustako

Olen huomannut pihallani jälkiä (asun tosi korvessa pohjois-pohjanmaalla, luonnonsuojelualueen läheisyydessä, poronhoitolueella). Jälkiä en tutkinut tarkasti, enkä valokuvannut, valitettavasti. niin siis, jäljet muistuttivat ison koiran jälkiä, kynnen painaumia oli ainakin pari. jälkiä on ollut tuoreeltaan noin 3 kertaa pihallamme, 2vk sisällä. ja tänä aamuna myös ulostekasa.. uloste oli ruskea, iso kasa, ja uloste oli karvansekaista. Voisiko olla susi?

4

120

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • susia on ja koiria

      Kuule se paskan väri on tuntomerkkinä yhtä tyhjän kanssa.
      Voi olla susi tai koira. Jälkijonosta voi paljon päätellä, susi ei pyöri ympäriinsä niinkuin koira, vaan etenee määrätietoisen suoraviivaisesti.

    • takkuturkkinen

      Täysin selevä sushan tuo vaikuttais olevan, jos jäljet vielä ilmaantuvat yö aikaan tai silloin kun on rauhallista pihamaalla. Kyllä nää "nykysudet" liikkuu pihoillakin, siitä on jo aika paljon näyttöä!

    • hepponen tunnistus

      Ja millähän määritteellä edellinen kirjoittaja oli tuosta aloittajan sepustuksesta saanut tunnistettua "selvästi suden"

      • takkuturkkinen

        Eihän siinä nyt ole epäilystäkään, jos pihamaalle ilmestyy naapurin pystykorvaa isommat käpälänjäljet ja alueella asustelee suslaumoja.
        Nytkin repi (eilen) monta poroa Kolarissa, tosin kyyseessä oli sattumalta suden lähisukulainen Karjalankarhukoira. Jäljet ja tantereen kävin itte kattomassa sekä syyllisen toteamassa. Jotta, ei muuta kuin petokorvauksia hakemaan!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      17
      2443
    2. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      44
      1271
    3. Piilorikollisuutta Puolangan päätöksentekoelimissä? Kyllä! Julkisesti todistettu!

      Kyösti (kesk) rehenteli julkisissa tiedotusvälineissä tehneen jo ennen vaaleja sopimuksen kokoomuksen ehdokkaiden kanssa
      Puolanka
      70
      917
    4. Miten suomalaiset miehet

      On usein niin aikaansaamattomia? Odottavat prinsessapalvelua. Odottavat, että nainen tekee aloitteen, että nainen pyytää
      Ikävä
      136
      859
    5. Anna mulle vielä tilaisuus

      näyttää kuinka susta tykkään.
      Ikävä
      45
      841
    6. Mitkä asiat tekevät

      kaivatustasi vetovoimaisen?
      Ikävä
      59
      817
    7. Muistatko vielä

      Missä nähtiin ensimmäisen kerran? Miehelle.
      Ikävä
      42
      786
    8. Eräs läheinen sanoi

      Että mies kyllä ottaa aina itse yhteyttä, jos on kiinnostunut. Oli tilanne mikä hyvänsä. Kuulemma kuvittelin koko jutun.
      Ikävä
      44
      765
    9. Eduskunnassa valmistaudutaan jo persujen täydelliseen romahdukseen - Koko paska kaatuu hetkessä

      – On mahdollista, että käy kuin Assadin Syyrialle tai Ceaușescun Romanialle: koko paska kaatuu aivan hetkessä, kun tarpe
      Perussuomalaiset
      164
      742
    10. Iloista ja aurinkoista pääsiäistä kaikki palstan kivat sinkut :)

      Täällä on näköjään vähän huono meininki tarttunut kuin tuolta muualta mutta pidetään edelleen tämä puoli suht positiivis
      Sinkut
      130
      694
    Aihe