Todella kova päänsärky keskellä yötä

Pelkoa

Olen 19vuotias tyttö enkä aikaisemmin ole kärsinyt pääkivuista juuri koskaan. Olen myös aina ollut erittäin terve. Nyt olen jo useamman viikon ihmetellyt jatkuvaa, mutta melko lievää päänsärkyä ja ajatellut voisiko näköni olla huonontuntunut. Viime yönä heräsin kolmen aikaan ihan älyttömään pääkipuun. En uskaltanut liikkua, itkin vain paikoillani. Lopulta olin nukahtanut. Nyt kun heräsin päätäni särkee yhä, etenkin kun kallistan sitä eteenpäin. Yöllä kipu tuntui eniten ohimoilla.
Olen muutenkin oireillut erikoisesti. Nyt muutaman päivän ajan minua oksettaa lähes koko ajan, välillä enemmän, välillä vähemmän. Toissailtana myös huomasin kasvojeni ja kieleni puutuvan n. 15minuutiksi.
Hyvä ystäväni kuoli syöpään kaksi vuotta sitten ja nyt pelkään todella! Eivät kai nämä voi olla aivokasvaimen oireita? Minulla on vähän ylipainoa, eli voivatko oireet liittyä siihen? En uskalla puhua tästä läheisilleni.

8

998

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pelkoa

      Niin ja parina päivänä näkökenttääni on ilmaantunu ns. värikäs läiskä. Se on ollut siinä puolesta tunnista tuntiin ja kadonnut. Kun läiskä ilmestyy, en näe kunnolla oikealle puolelle.

      • ====================

        Nuori ikäsi ja painon nousu toivat mieleeni seuraavan sairauden:

        En tietenkään voi sanoa, että sinulla sitä on, mutta jos kiinnostaa, niin googlaa Idiopaattinen intrakraniaalinen hypertensio
        "pseudotumor Cerebri" Duodecim 2007

        Pseudotumor Cerebristä on kyllä keskustelupalstalla enemmänkin. Koska kyse on
        usein nuorista naisista, olen ymmärtänyt, että tähän voivat vaikuttaa myös hormo-
        naaliset tekijät.

        Muista vaan, että hyvänlaatuista aivopainetta ei ole olemassakaan, koska ainakin
        näköhermo on vaarassa.
        Kasvaimesta ei tässä tapauksessa kuitenkaan ole kyse, vaikka kasvainkin tie-
        tenkin aiheuttaa aivopainetta.
        Joka tapauksessa mielestäni sinun olisi syytä tilata aika neurologille ja kertoa
        asiasta läheisillesi.


      • pelkoa
        ==================== kirjoitti:

        Nuori ikäsi ja painon nousu toivat mieleeni seuraavan sairauden:

        En tietenkään voi sanoa, että sinulla sitä on, mutta jos kiinnostaa, niin googlaa Idiopaattinen intrakraniaalinen hypertensio
        "pseudotumor Cerebri" Duodecim 2007

        Pseudotumor Cerebristä on kyllä keskustelupalstalla enemmänkin. Koska kyse on
        usein nuorista naisista, olen ymmärtänyt, että tähän voivat vaikuttaa myös hormo-
        naaliset tekijät.

        Muista vaan, että hyvänlaatuista aivopainetta ei ole olemassakaan, koska ainakin
        näköhermo on vaarassa.
        Kasvaimesta ei tässä tapauksessa kuitenkaan ole kyse, vaikka kasvainkin tie-
        tenkin aiheuttaa aivopainetta.
        Joka tapauksessa mielestäni sinun olisi syytä tilata aika neurologille ja kertoa
        asiasta läheisillesi.

        en nyt tiedä yhtään, miten tässä pitäisi toimia tai ajatella. pelottaa ja ahdistaa. tuleeko minun soittaa omaan tiimiini vai voiko neurologia päästä tapaamaan ainoastaan yksityisellä? en ole koskaan ajatellut, että mitään tällaista voisi tapahtua, etenkin kun olen niin nuori!


    • ====================

      Voihan terveyskeskuslääkärin (tai mikä se oma tiimisi sitten onkin) kautta aloittaa ja pyytää lähetteen neurologille, mutta minä en sitä tekisi. Ei ole ollenkaan varmaa, että lähetteen saa ja vaikka saisikin, niin tuskinpa vastaanotolle kovin nopeasti pääsee.
      Halvemmaksi se sitä kautta tietenkin tulee.

      Yksityiselle neurologille pääsee aika nopeasti ja mikäli tehdään lisätutkimuksia, voisi
      pyytää lähetteen keskussairaalaan neurologian poliklinikalle.
      Kela korvaa osan neurologin palkkiosta ja mikäli määrätään sairaalaan tutkimuksiin,
      niin siitä menee vain poliklinikkamaksu.
      Kun menet vastaanotolle, niin näytä tämä kirjoituksesi lääkärille, niin on helpompaa.
      Kerro kuitenkin asiasta läheisillesi, niin hekin voivat olla tukena.

    • pelkoa

      kiitos! varaankin heti ajan yksityiselle, ensi viikolla tulee palkkakin, joten enköhän saa sen maksettua. vanhemmilleni en kuitenkaan halua kertoa, en halua huolestuttaa heitä jos kyse ei olekkaan mistään vakavasta ja tiedän, että äitini ajattelisi minun vain ylireagoivan, joten haluan käydä neurologin vastaanotolla ensin yksin ja katsoa sitten mitä siellä sanotaan!

      • toiv ei vakavaa

        hei,saitko diagnoosin.kerro toki,voi olla apua muillekin samanlaisille oirehteliville...


      • Mipu610

        Hei! Minulla on ollut samoja oireita jo jonkin aikaa, tosin ei öisin ole tarvinnut herätä päänsärkyyn. Olisi kiva kuulla minkälaisen diagnoosin sait ja miten voit nyt!


    • AN--

      Jos joku joskus tänne googlen kautta eksyy, yleinen syy kyseiselle oireilulle on kireät hartia- ja niskanseudun lihakset sekä unissa hampainen voimakas yhteen pureminen. Hieronta auttaa :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on totta mikä ei?

      Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?
      Kuhmo
      25
      1788
    2. Viesti sinulle

      Tiedät että tunteet ja ajatukset ja meillä on vahva yhteys mistä molemmat tiedetään. Odotan sinua ☀️
      Ikävä
      65
      1345
    3. Olen kironnut sinut alimpaan helvettiin

      Hyvää matkaa.
      Ikävä
      120
      1140
    4. Mitä sinulle on tapahtunut lapsena

      Kun olet noin sairas päästäsi? Pikkupojalle ( Miehen kehossa)
      Ikävä
      105
      984
    5. Persujen Puhoksen retki

      Perussuomalaiset olivat tehneet turistibussimatkan Puhokseen. Tosin raukat olivat niin peloissaan, etteivät uskaltaneet
      Perussuomalaiset
      377
      961
    6. Haluan purkaa vielä tuntemuksia

      Tykkään sinusta kovin paljon❤️ olen surullinen tilanteestasi ja siitä mitä me olemme yhdessä joutuneet kokemaan. Tämä ei
      Ikävä
      28
      895
    7. Lopetetaanko tämä

      Juttu ja mennään eteenpäin? Pystytkö?
      Ikävä
      125
      801
    8. Tunteiden käsittely kertoo ihmisestä.

      Kun puhutaan "tavallisesta" ihmisestä, joka on suht tasapainoinen eläjä, niin puhutaan oikeastaan taitavasta tunteiden k
      Sinkut
      228
      775
    9. Kyllä tiedän sun

      Likaiset pelit selän takana
      Ikävä
      61
      705
    10. Onko tuo joku katkera nainen oikeasti

      Joka sinua syyttää?
      Ikävä
      103
      676
    11. Ketkä käy potkimassa ovia öisin?

      Enää ei naurata.
      Haapavesi
      14
      649
    12. Jopa poliisi nauraa paskaista pelkuripersuille

      Puhoksessa jäi "isänmaantoivot" bussiin vapisemaan :-D https://www.is.fi/politiikka/art-2000012319632.html
      Maailman menoa
      307
      635
    13. Just saying

      Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.
      Ikävä
      114
      603
    14. 44
      585
    15. Voisin antaa sulle nyt

      Halin❤️
      Ikävä
      53
      565
    16. Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa

      Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv
      Kotimaiset julkkisjuorut
      89
      531
    17. Tosi kiva on

      Joo. Mitä olisit menettänyt jos olisit paljastanut itsesi?
      Ikävä
      65
      521
    18. Jos selviäisi että kaivattusi

      Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan
      Ikävä
      85
      508
    19. Pilkettä sunnuntain silmässä

      😉 Jos tästä ketjusta löytyisi yksi ihminen, joka saisi sut hymyilemään tänään… Millainen hän olisi? Ei tarvitse kerto
      Sinkut
      73
      501
    20. Tehdään yhdessä itsestämme

      Parhaat versiot❤️ Se vaatii molemmilta hyvää itsetuntoa!
      Ikävä
      40
      500
    Aihe