Kovat vatsakivut alkuraskaudessa

esikoista odottelen

Olen 20-v. nainen ja odotan ensimmäistäni. Olen aivan raskauden alkumetreillä 4 3. Tiesin jo hyvissä ajoin ennen kuukautisten oletettua alkamispäivää, että olen raskaana, tein testin ja plussasin. Nyt on alkanut muiden raskausoireiden (pitää juosta pissalla, oksettaa, huimaa yms.) lisäksi tulla aivan äärettömän ikävän tuntuista alavatsakipua, joka tuntuu siltä kuin olis menkat alkamassa ihan juuri.. Nukun yleensä tosi sikeästi, mutta heräsin kahtena edellisenä yönä aamuyöllä siihen, että sattui niin pirusti! Ei auttanut vaikka kuinka yritti käpertyä palloksi.. Kipu on jollain lailla "aaltoilevaa", välillä lujempaa, välillä häviää. Mutta niin on inhottavaa ja sattuu, outoa paineen tunnetta..

Joten, onko muilla kokemuksia vastaavanlaisesta, ovatko nämä vain kohdun kasvukipuja ja liitoskipuja vai jotain muuta? Milloin pitäisi hakeutua lääkäriin tai ottaa yhteyttä neuvolaan..?

7

24966

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mulla myös

      Mulla oli ihan samanlaisia about viikon verran niihin aikoihin kun plussasin. Siis ihan kuin menkkakipuja, mut paljon tuskallisempia, mitä ikinä ennen olin kokenut. Ei oikein mikään asento ollut hyvä, ja jouduin särkylääkettäkin syömään. Just tollee yöllä kans heräsin kipuun, joka tuli aaltomaisesti. Eivät neuvolassa osanneet sanoa, mistä johtui. Nyt kuitenkin jo rv 31 menossa, joten ainakin itellä oli vaarattomia, toivottavasti sulla olis kans :)

    • ekaraskaus___

      Moi, mulla viikkoja tänään 7 ja alavatsalla kivut olleet melko voimakkaat jo parin viikon ajan. Toissapäivänä kävin gynekologilla ja kaikki on kunnossa joten normaaleja kasvukipuja taitavat olla ainakin mun kohdalla.

      Sinuna varaisin ajan gynekologilel varhaisultraan vkolla 6-7 niin saat mielenrauhaa varsinkin jos kivut jatkuvat.

    • esikoista odottelen

      Kiitos vastauksista! :) Pitää yrittää vaikka viikonlopun yli seurata, et jos kauheen pitkään jatkuvat, niin sitten soittaa neuvolaan tai mennä varhaisultraan.. Toivotaan vaan että nää itsestään lakkais ja ois ihan vaarattomia kasvukipuja. Mulla on kyllä aina ollut myös menkkojen aikaan tosi pahoja menkkakipuja, et voihan se olla, että kohdun kasvukivut ja liitoskivut sit samanmoisia.

    • pkd

      Ensiksi onnea plussasta! :)

      Sitten sun oireista...Mä soittaisin kyllä lääkäriin aiemmin, koska jos kipu on noinkin voimakasta kyseessä saattaa olla myös kohdunulkoinen raskaus, mikä saattaa aiheuttaa hengenvaaran sinulle. Siihen liittyy toki muitakin oireita, kun kipu, mutta voimakas kipu on yksi oireista.
      Toivottavasti kaikki on hyvin ja kyseessä on kasvukivut!

    • Ensimmäinen täälläki

      Mulla myös on ollut tollasia melko koviakin menkkamaisia kipuja. Yhtenä yönä heräsinkin ja luulin menkkojen alkavan, kun niin kovasti sattui. Nousin ottamaan särkylääkkeen (vaikka kipu olikin jo hellittänyt, ei kestänyt kuin pari minuuttia) ja laittamaan siteen paikoilleen ja menin takaisin nukkumaan. Aamulla ei kuitenkaan menkkoja. Mä en odottanut olevani raskaana, odotin menkkojen alkavan, koska oli menkkakipuja. Mutta kun menkkakivut vaan jatkui ja jatkui, eikä menkkoja kuulunut ja sitten alkoi tissejäkin särkeä, niin tein testin. Ja plussaahan se näytti heti (tein peräti 3 testiä ja kaikki näytti kahta viivaa). Mä plussasin reilu viikko sitten, vaikka viikkoja on nyt kasassa "jo" 8 1, koska en tosiaan odottanut olevani raskaana niiden menkkamaisten kipujen takia, luulin menkkojen olevan myöhässä ihan muista syistä.

      Nyt ei juurikaan menkkamaisia kipuja enää ole, välillä alamahaa vihlasee tai nipistää, mutta ei ole sellaista kovaa kipua enää (paitsi tissit!!). Tilalle olen sen sijaan saanut pahoinvoinnin ja heikotuksen... Pahoinvointia mulla onkin ollut vasta muutaman päivän. Alaselkää särkee edelleen jonkin verran, etenkin jos olen tietyssä asennossa liian pitkään. Johtuu ilmeisesti hormoneista tai jostain, niin muistelen jostain lukeneeni.

      Nyt vaan odottelen pääsyä ultraan, että selviää, onko sikiö edes oikeassa paikassa. Niin ja siis mulla myös ensimmäinen raskaus kyseessä, joten kaikki on ihan uutta ja outoa ja nyt kun asian tietää, jää jokaista tuntemusta kuulostelemaan ;)

    • dusfjwengnewj

      Minulla oli aivan samanlaisia kipuja viikoilla 4-6. Heräsin n. joka toinen tai joka kolmas yö aivan järkyttäviin kramppimaisiin kipuihin, hyvä etten ambulanssia soittanut. En pystynyt olemaan kuin lattialla kippurassa sen 20 min kun kipukohtaus kesti ja aivan tuskahiessä. soitin neuvolaan ja sanoivat että heti lääkäriin ja sieltä tyksiin tutkimuksiin. kivulle selittävää syytä ei koskaan löytynyt, kivut kestivät öisin sen kaksi viikkoa ja loppuivat. tyksissä meinasivat että se keltarauhashormoni siellä öisin kiukuttelee ja minua vaivaa..

    • Ensinnäkin: onnea kaikille tuleville mammoille :) Ihana kuulla että on muitakin jotka omaavat täysin samanlaisia oireita kuin minäkin! Mä olen nyt kahtena yönä heränny koviin kipuihin aivan hikipäässä, molempina öinä lämmin suihku on auttanut,mutta asentohoidot ei, koittakaa siis lämmintä suihkua !Yli viikon ajan on ollu päivittäin monta kertaa jomottavaa tunnetta alushousurajan alla,juurikin menkkamaista kipua. Kuvittelin että menkat alkais mutta sit kun niitä ei alkanut kuulua niin tein testi ja toisenkin ja molemmat näyttivät "raskaana". :) Minullakin siis nyt ensiraskaus ja ihan aluillaan,toukokuun lopussa vasta eka neuvola käynti. Olen 23 vuotias..Jännittää ihan hirveeti ja pelottaa jos kaikki ei menekkään hyvin,vaikka ei pitäis ajatella aina pahimpaa,mutta siihen on taipumus :) Mutta onnea meille kaikille odotukseen

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      27
      3623
    2. Oletko sä oikeesti varattu?

      Että sen takii ei voida olla tekemisissä?
      Ikävä
      41
      2459
    3. Otavassa tapahtuu!

      Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut
      Mikkeli
      36
      2304
    4. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      7
      2067
    5. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      43
      1572
    6. Rakas, kerro mulle

      Miltä se tuntuu?
      Ikävä
      38
      1539
    7. Horoskooppikysely

      Oma ja ikävän kohteen horoskooppi? Sopivatko yhteen?
      Ikävä
      14
      1342
    8. Oletko ollut vihainen, suuttunut tai pettynyt

      johonkin kaivattusi toimintaan?
      Ikävä
      127
      1302
    9. Pitkäaikaiset työttömät työllisyystöillä takaisin yhteiskuntaan

      Vaikka se vähän maksaakin, niin parempi on valtion teettää hanttihommia, jottei yksilöistä tule yhteiskuntakelvottomia.
      Maailman menoa
      266
      1285
    10. Kesäseuraa

      Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t
      Ikävä
      45
      1275
    Aihe