Kärkkäisen harhaanjohtava ilmoitus

Käykäähän kommentoimassa ilmoitusta, jossa on halpa vene myytävänä. Onko mielestäsi asiallinen imoitus:

http://www.nettivene.com/riwall
11810
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Mitä noista sä tarkoitat? Muutamakin vene linkkis takana myynnissä. Äkkiseltään kaikki ihan normi ilmoituksia.

Äänestä

Mikä siinä olisi epäasiallista? Selitä tarkemmin.

Äänestä
  • No on ainakin tuon veneen hinnoittelu aika sekavaa:
    http://www.nettivene.com/moottorivene/riwall/424470
    Veneen hinnaksi mainitaan 3200 ja moottorin 4000, ja sitten todetaan paketin hinnaksi 7400. Taitaa mennä 200 euron edestä pakettinarua siihen sitten?

    Äänestä

Lahdesta on aloitus laitettu. Kärkkäiselläkö on uusi markkinointikikka?

Äänestä
  • Älä viitsi höpöttää scheissea. Et sinä eikä kukaan muukaan palstan rivikäyttäjä pysty tietämään, mistä mikin kirjoitus tulee.

    Äänestä

No ei kyllä ammatimyyjän silmin katsottuna ole asiallinen! Miksi ihmeessä tarjota alennusta ilmoitustekstissä, kun saman tuotteen voi myydä pyydettyyn hintaan? Lakiteknisesti ilmoitus on toki asiallinen.

Äänestä

Aika hyvä ilmoitus, joku miettii, ellei sitten peräti ole Kärkkäisellä töissä tms. ja pistää tänne aloituksen. Ja me katsotaan että mitä ihmettä sinä on. Tämähän on mainosten tarkoitus, saada ihmiset lukemaan niitä.

Nytkin muutamalla eurolla saa paljon mainostilaa.

Tähän käytetään paljon Nettiveneessä. Liike aloittaa ketjun " ompas siinä ja siinä" liikkeessä halpa ja hyvä vene ja kun liike on muutenkin luotettava ja hyvä niin kannattaisko ostaa...............ja taas me mennään joukolla ihmettelemään kyseistä venepakettia ja vot, liike sai saa taas lähes ilmaista mainosta.

Äänestä

Ei se asiallinen ole, kun myydään Riwall 430 Tohatsu 20hp hintaan 3200 euroa, mutta hinta onkin 7400 euroa.

Äänestä

Tohatsu on hyvä kone , maksaisin pelkästään siitä jo tonnin. Vene on outo mutta tonnon maksasin siitäkin pakettina ottasin ton 1700€.
Hyvä ilmo.
Kööhiä vaan sapettaa kun soskusta saa 333€(kk ja bensa eli venoset on kalliita.
Mutta voihan sitä uitda jos vesille tekee mieli, uimahousut voi varastaa uimahallisat.
Elekee aina valittako vätöt.

Äänestä

Tietääköhän itse herra Kärkkäinen tästä ilmoittelusta?

Äänestä

Voihan ostaa moottorin irrallaan sekä veneen ja itse askarrella sen moottorin paikoilleen mutta jos kärkkäinen sen tekee saattaa ottaa 200€ työstä. Kenties.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


MikkoK kirjoitti:

Käykäähän kommentoimassa ilmoitusta, jossa on halpa vene myytävänä. Onko mielestäsi asiallinen imoitus:

http://www.nettivene.com/riwall

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu