Osaako joku kääntää latinaksi "elä hetkessä" ?
in hoc momentum vivere
Vive in hoc momento
Nuo löysin entuudestaan, onko kumpikaan oikein?
Latina
7
1404
Vastaukset
- Fraseologi
Eikökän se vanha ja puhkikulunut ”Carpe diem” ole juuri se idiomaattinen fraasi, jota latinassa on tapana käyttää lauseesi tarkoittamassa merkityksessä! Jos joku osaisi kääntää lauseesi sanatarkasti latinaksi, eivät latinistit välttämättä käännöstä ymmärtäisi.
Itse en osaa latinaa, valitettavasti.- ............
Juuri niin. Kaikessa kuluneisuudessaan carpe diem on juuri tuota tarkoittava fraasi ja kaikki aloittajan tarjoamat sanatarkat käännökset suomesta ovat täysin kömpelöitä ja keinotekoisia.
- Anonyymi
............ kirjoitti:
Juuri niin. Kaikessa kuluneisuudessaan carpe diem on juuri tuota tarkoittava fraasi ja kaikki aloittajan tarjoamat sanatarkat käännökset suomesta ovat täysin kömpelöitä ja keinotekoisia.
Nauta navigat tarkoittaa
Nauta purjehtii, jo tämän osaamisella saat
Yrjöotolta nautaaiheisen taulun .
- hra X
Tarraa käsillä olevaan
"Carpe diem on latinaa ja tarkoittaa kirjaimellisesti "poimi päivä", mutta käännetään yleensä muotoon "tartu hetkeen". Tämä hyvin tunnettu lentävä lause on peräisin Horatiukselta (ensimmäinen oodikirja, oodi 11), joka kehottaa Leuconoë-nimistä naista käyttämään hyväkseen jokaisen käsillä olevan hetken ja varoittaa häntä luottamasta liiaksi tulevaisuuteen."
http://fi.wikipedia.org/wiki/Carpe_diem - Aliquid
Ei, koska pätevä kääntäjä ei käännä kontekstittomia fragmentteja. Ei ole.
Vihje: Keskity käyttämään niitä kieliä, joita osaat. Pelleilemällä muilla saat parhaassa tapauksessa aikaan myötähäpeää.
Ja jos joskus kohtaat ihmisen, jolle kirjoittamisessa latina on ehdottomasti paras kieli, tule toki kertomaan meille muillekin. Yritämme sitten parhaamme mukaan tarjota apua esiklassillisen, klassillisen, myöhäisantiikin, keskiajan, uuden ajan tai nykyajan latinan kirjoittamisessa. Toki sinun pitää myös kertoa, mitä oikeasti haluat kertoa ylösnousseelle Cicerolle tms.- hra X
Nyt vain kommenttisi viimeinen kappale on on vähän hämärä. Pitääkö latinan välttämättä olla paras kieli, eli eikö toinen sija äidinkielen jälkeen tässä kelpaa?
Ketkä me - jos ei sovi mainostaa, niin miksi kuitenkin mainostat nimettömänä? Ja onko Cicero ylösnoussut?
- Anonyymi
Muista elää
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?
Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k2093892Vassarit kummittelee pääni sisällä joulunakin
Hetki sitten alkoi punakapina. Joulupäivään mennessä ollaan jo Lindtmanin nuoruusvuosien näytelmäkerhossa. Tapaninpäivän302354Oho, köyhyys väheni Marinin hallituskaudella
👋💥🤕 Tuonkin Marinin hallitus sössi --- Vuosien 2019–2023 sosiaaliturva- ja verotusperusteiden muutokset suhteessa h191884Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn431750Onko 65-vuotias liian vanha lähtemään rintamalle?
Suomessa reserviläisikä nousee ensi vuoden alusta 65 ikävuoteen. Jatkossa asevelvollinen kuuluu reserviin sen vuoden lop4481723Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa
Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.841582Kohuotsikoihin nousseet Aku Hirviniemi ja Mikko Leppilampi jouluna tv:ssä!
Täydellinen joulu -leffassa on iso kaarti suomalaisia näyttelijöitä. Mukana mm. Elena Leeve, Antti Luusuaniemi sekä koh201179Ex-Puoli seitsemän juontaja Anniina Valtonen yllättää - Uudessa roolissa tv:ssä!
Monen suosikki Anniina Valtonen tv:ssä! Valtonen on tuttu Ylen meteorologina, mutta hän juonsi myös Puoli seiskaa. Nyt A31985Mitä metsaman tuottaa
Törkypuhetta, ahdistusta, pahaa mieltä, riitaa, eripuraa, köyhien menestymättömien ja maattomien kurjien vähättelyä. Sit111930Korvasiko kaupunki Morkon talon?
Tän missä oli joku vesivuoto talon ulkopuolella? Vai miten saaga päättyi?7877