Mulle tarjottiin asuntoa Paattipolku kahdesta, ja asunto oli ohan kiva. MUTTA luettuani noita muutamia vuosia vanhoja kommentteja kyseisestä alueesta iskee epäilys haluanko muuttaa sinne.
Käydessäni katsomassa asuntoa, alue vaikutti hieman epäsiistiltä, mutta ei mitenkään ylitsepääsemättömän pahalta.
Osaisiko joku sanoa mikä tilanne on kyseisellä alueella tänä päivänä? Ihmiset, alue, jne...
Käydessäni katsomassa asuntoa, alue vaikutti hieman epäsiistiltä, mutta ei mitenkään ylitsepääsemättömän pahalta.
Osaisiko joku sanoa mikä tilanne on kyseisellä alueella tänä päivänä? Ihmiset, alue, jne...
Vastaukset 5
Vanhimmat
Eikö oman kodin idea ole siinä että kodin seinien sisällä on turvassa eikä tarvitse niin ympäristöstä välittää?
Ihmisten kanssa ei tarvitse olla kanssakäymisissä ellei halua. Ei ole mitään velvollisuutta seurustella kenenkään kanssa. Laki ei vaadi avaamaan ovea kenellekään koputtelijalle. Kodissaan jokaisella on lupa puolustaa kotirauhaansa.
"Ei ole mitään velvollisuutta seurustella kenenkään"
Se on kyllä raumalaisista huomattu että millasia ovat.
EI ole merirauman alue enään niin paha kuin mitä oli joskus 70-80luvulla. Suurin osa kaupungin vuokra asunnoista myyty yksityisille. Toki siellä on edelleen muutama vuokratalo jossa meno saattaa olla sitä, että päivät nukutaan ja yöt valvotaan, mutta tälläisiä nyt on joka kaupungissa. Jos ei tuota kestä ni kannattaa harkita omakotitaloa.
Itse asunut juurikin Paattipolku 2 B:ssä noin nelisen vuotta aikoinaan(2006), mielestäni oli kyllä mukavan rauhallista. Aina silloin tällöin saattoi seinien läpi kuulua joitakin ääniä, mutte ei sekään ollut mitenkään häiritsevää.
Noista "aikaisemmista" kommenteista ei kannata ottaa vaaria. Kaupunkilaisilla, jotka eivät asu ns. lähiöissä on tapana aina kauhistella ja ylidramatisoida niiden elämää, vaikka todellisuudessa varsin normaaleja ihmisiä kaikki enimmäkseen ovat. Kauhusteltuja asuinalueita mm. Sinisaari, Lajo, Merirauma ja Tarvolanmäki.
Ongelma on siinä että jos muutat raumalle, sinun lapsesi joutuvat tekemisiin raumalaisten kanssa.