Olemme harkinneet ostavamme kiinteistömuotoisen paritalon. Kuntotarkastus siihen on tehty kaksi vuotta sitten. Myyjä myy, koska on muuttamassa paikkakunnalta pois. Tuossa kuntotarkastuksessa, joka on siis tehty toukokuussa 2010, oli merkintä saunan pesuhuoneen seinäkaakelissa alhaalla, että olisi kosteutta. Siis siinä kohtaa alhaalla, jossa suihku on kiinni seinässä. Tämä nykyinen omistaja ei ole tehnyt asialle mitää ja sanoi, että se on kuulema yleistä. Lattiassa ja seinässä on siis laatat ja siellä alla betoni, eli ei siis mitään mätänevää. Kannattaako paritaloa ostaa ja mitä tuon pesuhuoneen kanssa tulisi tehdä?? Olemme ostamassa ensiasuntoa. Paritalo on rakennettu vuonna 86 ja siinä on alkuperäiset putket. Jotenkin tuli itselle mieleen, että kaksi vuotta on nyt kulunut kun myyjä on itse ostanut asunnon ja myy sitä nyt itse eteenpäin. Joten häneltä ei mene itseltään, enää oliko se nyt myyntivoittoa. Tottakai, jos päädymme tekemään tajousta ja myyjä sen hyväksyy, niin asuntoon tehdään uusi kuntotarkastus. Meneekö se niin, että jos jotain muutakin ilmenee tai tämä kosteushaitta on levinnyt ja pesuhuoneen joutuisi purkamaan ja repimään eristeet, että voimme kieltäytyä vielä ostamasta asuntoa??
Paritalon pesuhuoneen kosteus haitta
Pikaisia vastauksia
16280
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Voi jeesus, siis mikään ei pakota ostamaan mitään jos hillot on vielä taskussa. Minä en ostaisi tuota taloa vaikka en ole nähnytkään, myyjän asenne on se että halvalla saanut ja tietyn ajan jälkeen myy sen sopivasti ja kyllähän se kosteus betonissa etenee rakenteisiin mitkä on arkoja, jos siellä betonia on muutenkaan ja jos onkin niin mitä niiden alla taas. iso remontti tulossa. missä tämä talo on, onko se jossain netissä? tms
Teetä uusi luotettavan ammattilaisen tekemä kuntotarkastus ja käske kiinnittämään huomiota kylpyhuoneeseen erityisesti. Mikäli et ole tyytyväinen kuntokartoituksen tuloksiin ei sinun tietenkään tarvitse asuntoa ostaa. Käytä kiinteistönvälittäjää ehdottomasti jotta vältät pahimmat sudenkuopat. Mikäli tarkoituksenasi on uusia kylpyhuone aivan kokonaan ei pieni vaurio laatan alla ole mikään maailmanloppu. Jos taas tarkoituksena ei ole remontoisa kylppäriä niin älä ihmeessä osta.
Talo on myynnissä netissä, mutta siitä ei ole kuvia. Ilmanlämpopumppu, sekä laminaattilattiat on asennettu viime vuonna joka huoneeseen. Tarkoituksena ei ole tehdä kylpyhuone remonttia nyt. Olemme kyllä katselleet pari, rivitalo, sekä omakotitaloja. Kahdestaan olemme ja mies käy reissuhommissa kauempana, joten yhdelle ihmiselle omakotitalossa on vähän liikaa hommaa. Huomenna käymme katsomassa asuntoa rakennusmiehen kanssa. Myyjä sanoi, että viikonloppuna on useampi tulossa asuntoa katsomaa, ja se joka tarjoaa suoraan pyyntihinnan, niin asunto on hänen. En tiedä, mikä on oikeasti myyjän motiivi? Sanoi, että yksi pariskunta oli meitä ennen käynyt katsomassa asuntoa ja olivat olleet kovin kiinnostuneita ja sanoneet myyjälle, että ilmoittaa heille jos joku tarjoaa enemmän, niin he ovat valmiita korottamaan hintaa. Vähän kyllä haiskahtaa tämä. Meidän tarkoituksena ei ole kuitenkaan asua siinä loppu ikää ja asunto on kyllä sen veran suositulla alueella, että sen saa hyvin kaupaksi. Voi olla, että viisainta on unohtaa tämä asunto ja jatkaa vielä etsimistä.
Haisee huutokaupalle tämä myyntityyli, eli vedätetään jokaista ostajaa samalla tarinalla ja yritetään saada ylihinta. Rakennusmies kasomassa kuntoa hmmm, toki jotain osaa nähdä mutta kuntotarkastaja ja rakennusmies on silti vähä eri miehiä. Kuntotarkastajalla on kosteusmittaukseen välineitä. toki itsekin alalla olevana on mulla pintakosteusmittari, silläkin pärjää jos tila on ollut asumaton pitkään ja käyttämätön niin näkeehän silläkin sen tuleeko laatan alta kosteutta ylöspäin ja rakenteisiin. Mutta poramittaus olisi se paras vaihtoehto mutta asunnon, talon omistaja tuskin antaa sinne porailla reikiä mistä mittaus voidaan tehdä.
Tosin minä ainakin haistan ihan nenällä jo homeen ja kosteuden tuomat ongelmat.
Tingi hinnasta 10000 euroa ja teetätä täydellinen kylpyhuoneremontti ns. avaimet käteen periaatteella. Kotkasta löytty osaavia yrittäjiä.
Käytössä olevassa suihkunurkassa on aina pientä kosteutta. Ei kuiva ihan muutamassa päivässä vaikka olisi lattialämmityksetkin. Laattojen saumoista menee pientä kosteutta laattojen alle roiskevesialueella. Jos on suht nykyaikainen kylppäri vedeneristyksineen, ei tuosta tarvi huolehtia. Haihtuu kyllä samojen saumojen kautta. Jos kosteus on hanan takana olevien läpivientien kohdalla, on läpiviennit varmaan eristämättä ja höyry/kondensiovesi pääsee laattojen taakse. Tiivistät läpiviennit silikoonilla niin se on sillä selvä. Huom, myöskin vesiputkien metalli voi vaikuttaa noiden pintakosteusmittareiden näyttämiin tuloksiin.
Ei tuossa alkuperäisen kirjoittajan kuvauksessa ole yhtään mitään ihmeellistä. Jonkun idiootin esittämä 10 000 euron hinnanalennus on esitetyssä tilanteessa täysin absurdi ajatus (melkein yhtä hullua on kuvitella tekevänsä kylpyhuoneremontti tuolla hinnala).
Huomioi kuitenkin, että kylpyhuonetilojen tekninen käyttöikä on keskimäärin 20 vuotta. Vuonna -86 rakennettu kylpyhuone on jo vanha, tosin jos on huollettu ja pidetty hyvin niin mikäs siinä.
Ahaa eli silioonia vaan läpivienteihin ja homma on siinä, just just. Ilmankos näitä tämmöisiä kylppäreitä on saanut käydä katsomassa ja tekemässä lausuntoja. Mitkä on tehty päin ptä, missä saumat juoksee, ilman eristeitä ja laatat irronneet alustastaan ja saumat rapisseet ym... Juuri tuolla mentaliteetilla, läpivientiin helvetisti silikoonia kuten yhdessäkin paikassa oli ja se oli sitten se pelastus ettei tarvi remonttia. Voi luoja mitä tietäjiä taas kerran.... Joku ammattitaito noissakin asioissa olisi suotavaa ennenkun alkaa kommentoimaan.
Kyllä 10 000e jonkunlaiseen kylppäriremonttiin riittää jo, tosin koko vaikuttaa siaan ja varustelutaso mutta normikylppäriin riittää kyllä.
Puhut asiaa. Tavallisen,peruslaataisen kylppärin saat sillä rahalla.
Jos haluat paremman, niin voit osallistua purkutöihin ja siivoukseen .
" Kuvitella tekevänsä kylpyhuoneremontti tuolla hinnalla"
Nim Jotain tietävä, kerro eikö summa mukamas riitä ?
Mulla tasan 10000 sisälsi lauteet saunaan.
Mulla 9760 ilman kiuasta.
kehtaatte vielä ilmoitella tuollaisia hintoja täällä joku on kusettanut teitä kunnolla
http://www.kaakelikeskus.net/kaakelikeskus/v2/tiedostot/upl/saniteettitilojen_pesuhuoneiden_puhdistus_ja_hoito_ohje_opas(2).pdf
kokeillaan uudelleen
http://www.kaakelikeskus.net/kaakelikeskus/v2/tiedostot/upl/saniteettitilojen_pesuhuoneiden_puhdistus_ja_hoito_ohje_opas(2).pdf
toivottavasti nyt onnas
ei jostain syystä onnistiu nyt linkittäminen. Mutta tuosta linkistä näkee, mistä johtuu kosteusongelmat, ja miten niitä voidaan välttää.