Olen suht. tuore koiranomistaja ja koirallani on nyt ensimmäiset juoksut.
Käymme melko normaalisti pitkillä lenkeillä koirani kanssa, mutta vältämme metsää, koska siellä ihmiset pitävät koiriaan vapaana ja näin juoksuisena tyttö houkuttaa vapaana olevat pojat luokseen. Asumme sellaisella alueella, jossa koiria pidetään kävelyreiteilläkin vapaana, mutta nyt juoksujen aikaan odottelemme aina, että koirat kytketään kiinni, ennen kuin menemme lähemmäs.
Meillä on ollut tapana jäädä nuuskimaan sellaisia koiria, joiden omistajat antavat koiriensa tutustua ja koiratkin ystävällisesti ovat kiinnostuneita tapaamaan tyttöämme. Nyt juoksujen aikaan olen ollut erityisen tarkkana keiden kanssa nuuskimme ja millaista käytös on puolin ja toisin.
Kysyisin kokeneemmilta koiraihmisiltä, onko ok antaa koirien nuuskia toisiaan, kun koiralla on juoksuaika? Juoksut kuitenkin kestävät kauan aikaa ja tuntuu inhottavalta kieltää kaikki koirakontaktit moneksi viikoksi. Onko siinä pahaa, jos antaa juoksuisen koiran nuuskia toista koiraa sukupuolesta riipumatta? Mitään vahinkopentuja en luonnolliseti halua ja jos poika vaikuttaa kauhean kärsivältä niin toki jatkamme saman tien matkaa. Onko siis haittaa tuosta haistelusta/tutustumisesta, jos vain pidämme koirat erillään toistensa takapäistä? Kyseessä on pieni narttukoira ja minkään isojen koirien kanssa emme juoksuisena seurustele, kun niitä huomattavasti vaikeampi hallita.
Koiran juoksuaika ja muut koirat
9
3588
Vastaukset
- kikkelitonttu
Hankala kysymys!
- Eläinkouluttaja C.
Ei siitä teille sinänsä haittaa ole kunhan olette tarkkana ettei tärppipäivillä pääse onnettomuutta tapahtumaan :)
Mutta uroskoiralle voi olla todella rankkaa olla juoksuisen nartun lähellä, tapaamisesta puhumattakaan. Voi esiintyä ruokahaluttomuutta, ulvontaa ja sisällemerkkailua. Tosin uroskoiran omistajan kuuluisi olla näistä tietoinen ja pystyä itse päättämään miten haluaa toimia kunhan kerrot jo matkan päästä että nartullasi on juoksu :) - Tara ja minä
Me asutaan pienessä taajamassa, jossa on tosi paljon koiria. Nyt, kun omalla nartulla on juoksu, niin tosi tarkkana pitää olla, että päästään yleensä lenkille normaaleina aikoina ollenkaan. Täällä on parilla perheellä vähän holtittomat tavat ja päästävät uroskoiriaan juoksentelemaan vapaana pitkin kylää ja tietysti ne poijaat sitten päivystävät meidänkin pihassa. Tänä aamuna lähdettiin lenkille jo viideltä, mutta portasilla olikin jo kultainen noutajauros kytiksellä, eikä auttanu muu, kuin napata oma koira autoon ja lähteä lenkittämään sitä muutaman kilsan päähän metsätielle. Nyt illalla sama juttu, vaikka päivällä soitin naapurille, josko voisivat pitää koiransa kiinni.
Onneksi on viikonlopu ja vappuaattokin vapaata, niin päästään aamulla lähtemää mökille, jossa ei naapureita ole lähimaillakaan. Kyllähän se tuntuu omankin koiran pää olevan sekaisin, kun hormonit jyllää, eikä kunnon liikkuminen meinaa kotioloissa onnistua rauhassa ollenkaan.
Joten kysymyksesi melkein nauratti.. Mielestäni ei uroskoiria pitäisi ainakaan tahallaan kiusata tuolla nuuskutteluluvalla. Minun mielestä juoksuisen nartun läsnäolo on urokselle suuri henkinen kärsimys ja turhautuma.- DOG
Meillä on n. 10 kk vanha kultsunpentu, eikä oo vielä ensimmäisiä juoksuja näkyny. Nyt oon kuitenkin huomannu että sen nisät on hieman kasvaneet ja käytöksessä on eroja aijempaan, mm. karkailee ja on jääräpäisempi kuin ennen. Myös joskus lenkeillä hinkkaa kuonoaan joissain kohti maahan, kai tuollainen voi johtua kutinasta tai yms. mutta olisiko kuitenkin kyseessä juoskut?
- Anonyymi
Moi. Vanha ketju mutta missään ei ole juurikaan mielipiteitä kuin se yksi vapaana pitämisestä juoksujen aikaan. Normaaleissa ympyröissä ehkä varoisin mutta mietin mökillä oloa... oletteko mökillä voineet pitää narttua vapaana juoksujen aikaan?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Moi. Vanha ketju mutta missään ei ole juurikaan mielipiteitä kuin se yksi vapaana pitämisestä juoksujen aikaan. Normaaleissa ympyröissä ehkä varoisin mutta mietin mökillä oloa... oletteko mökillä voineet pitää narttua vapaana juoksujen aikaan?
Mistäpä mahtaa tulla sana juoksut? Mieti sitä ja että kannattaako pitää vapaana. Toki jos vahdit 247.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mistäpä mahtaa tulla sana juoksut? Mieti sitä ja että kannattaako pitää vapaana. Toki jos vahdit 247.
Kiitos valistuksesta 😂😂
- Anonyymi
Nuori kun on ja muita koiria reviirillä, niin parempi pitää hihnassa ja mainita jo vastaantuleville. Itse voin pitää omaani ihan irti (6v.).
Joskus nartut voivat ahdistella - lienee kateutena, eikä uroksetkaan pane paksuksi heti kun vastaan tulevat.- Anonyymi
Kiitos vastauksista! Meidän neiti on vasta 9 kk ja hieman läheisriippuvaista sorttia. Eli en muiden koirien läheisyydessä pitäisi niinkään vapaana siis ihan muita ajatellen, mutta oma tunne on, että meille mökillä ok olla yhdessä pihalla ja koira pyörii mukana niin kuin aina. Kokeilemalla kai se selviää!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työsuhdepyörän veroetu poistuu
Hallituksen veropoliittisen Riihen uutisia: Mitä ilmeisimmin 1.1.2026 alkaen työsuhdepyörän kuukausiveloitus maksetaan2236798Pakko tulla tänne
jälleen kertomaan kuinka mahtava ja ihmeellinen sekä parhaalla tavalla hämmentävä nainen olet. En ikinä tule kyllästymää391209Fuengirola.fi: Danny avautuu yllättäen ex-rakas Erika Vikmanista: "Sanoisin, että hän on..."
Danny matkasi Aurinkorannikolle Helmi Loukasmäen kanssa. Musiikkineuvoksella on silmää naiskauneudelle ja hänen ex-raka231011- 75881
Hävettää muuttaa Haapavedelle.
Joudun töiden vuoksi muuttamaan Haapavedelle, kun työpaikkani siirtyi sinne. Nyt olen joutunut pakkaamaan kamoja toisaal47814Katseestasi näin
Silmissäsi syttyi hiljainen tuli, Se ei polttanut, vaan muistutti, että olin ennenkin elänyt sinun rinnallasi, jossain a59794Työhuonevähennys poistuu etätyöntekijöiltä
Hyvä. Vituttaa muutenkin etätyöntekijät. Ei se tietokoneen naputtelu mitään työtä ole.93774Toinen kuva mikä susta on jäänyt on
tietynlainen saamattomuus ja laiskuus. Sellaineen narsistinen laiskanpuoleisuus. Palvelkaa ja tehkää.38761Tietenkin täällä
Kunnan kyseenalainen maine kasvaa taas , joku huijannut monen vuoden ajan peltotukia vilpillisin keinoin.14716- 43713