Pihan perällä on vanha perunamaa. Se haluttaisiin tasoittaa nurmikoksi. Se kasvaa nyt älyttömästi kaikkea rikkakasvia.
Jos sen peittäsi kevytpeitteillä, niin kuinka kauan niitä pitäisi pitää, että kasvusto kuolisi. Olisiko alkukevät otollisin aika tälle toimenpiteen aloittamiselle?
Vai toimiiko tämä konsti?
Vanha perunamaa
1
223
Vastaukset
- kynsikäs
Yksi vaihtoehto on alkaa vaan kylmästi leikkaamaan "ruohikkoa" siltä kohdalta, yksivuotiset ym. rikkaruohot kuolee kyllä ajastaan kun eivät pääse pituutta kasvamaan ja jonkinlainen nurmikko siihen muotoutuu. Tietysti jos pinta on perunoiden jäljiltä epätasainen niin jotainhan sille on tehtävä. Aika ikävää on katsella pidempään tuollaista kevytpeitettä pihalla, eikä se oikeastaan esim. juolavehnää estä juuri ollenkaan. Parasta olisi myllätä maanpinta jollain jyrsimellä, poistaa niin paljon juolavehnän yms. juuria kuin mahdollista, kalkitus ja lannoitus varmaan kannattaisi tehdä tuossa samalla. Sitten maanpinnan tasaus, jyräys ja uuden nurmikon kylvö.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta663382Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh463202Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.
Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa1232738- 442553
- 311953
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘271860- 481636
Mihin hävisi
Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä871505- 391330
- 821199