Kertokaas.
Ja kuinka usein olis suositeltavaa pestä rotan häntä?
Kuinka usein pesette rottienne häntiä?
8
270
Vastaukset 8
- minä vain
Kerran kuukaudessa on minusta riittävä määrä, paitsi jos rotan häntä on kunnolla likaantunut. Pesun jälkeen häntä kannattaa rasvata.
- rottafaniii <3
Myöhässä... Mutta silti, hankin ekat rottani 5pv sitten. Ovat todella suloisia pösilöitä 2kk ikäisiä tyttö vauvoja
- suski-87
Osilla yksilöistä hännät sotkustuvat nopeasti (etenkin jos häkissä on umpitasoja tms. joilla rotat tykkäävät maata). Kotioloissa pieni sotkuisuus ei haittaa, kunhan häntä on muuten kunnossa. Eli 2-4 päivän välein ei kannata lähteä häntää pesemään. Rasvata voi puolestaan vaikka joka päivä tai kerta viikkoon (osilla rotista selvästi harvemminkin), huoneilman kuivuudesta ja hännästä riippuen. Rasvaaminen estää häntää kuivumasta ja ehkäisee hiukan myös lian pinttymistä häntään pesukertojen välillä.
Minä pesen rottieni hännät joka viikko kun puhdistamme niiden häkin. Ekaksi putsaan ne vedellä ja sitten käytän jotai kasviöljyrasvaa. Se on niin hassua aina kun rasvaan ne niin ne tarttuvat toistensa häntiin ja rupevat nuolemaan rasvat pois. Söpöää!!
Meidän rottien hännät eivät likaannu helposti paitsi meidän rex rotan.
- ääöäääöää12 <3
minä pesen ehkä kaksi kertaa viikossa koska meidänkin rottien hännät likaantuvat helposti , ja rasvaan ehkä kolme kertaa viikossa :)
- joku
Mulla on ollu kaks rottaa ehkä kuukauden, mutta en ole pessyt tai rasvannut niiden häntiä kertaakaan, kun eivät ne näytä likaisilta. Olen kyllä kokeillut pestä, mutta pelkäävät vettä, joten heti kun aukaisen vesihanan, ne pakenevat paidan sisään tai jonnekin. Pitäisi varmaankin tänään taas yrittää uudestaan..
- Sedä
Mä olen aina selvinnyt niin että olen laittannut lattialle matalaan astiaan lämpöistä vettä ja sinne esim. siemeniä. Rotat menee veteen kalastelemaan niitä ja mä pesen hännät samalla. Huono puoli on tietysti se etten voi käyttää saippuaa eli lika lähtee irti huonommin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1791376
- 851263
- 1021013
- 48849
Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa
ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su40743Haluatko, että kierrän sinut kauempaa
Kun näyttää, ettet minusta innostu. Voisit edes täällä kertoa selvät sävelet.83626Yritit nainen sammuttaa kiinnostukseni
mutta se tehtävä epäonnistui. Se oli sitä bitch -mode vaihetta silloin. Lopputulos on nyt se, että rakastan sinua tällä30556Leski ja Volvomies
Mitä se Volvomies kulkee sen nuoren lesken luona.. joko leski surunsa surrut ja uusi jo katottu..7556Mikä on vahvuutesi palstalla?
Oletko kuullut asian joltain toiselta vai oletko itse sitä mieltä? Itse luen avarakatseisuuden omaksi vahvuudekseni. Yr111520Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!
En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su44512