Kertokaas.
Ja kuinka usein olis suositeltavaa pestä rotan häntä?
Kuinka usein pesette rottienne häntiä?
8
272
Vastaukset 8
- minä vain
Kerran kuukaudessa on minusta riittävä määrä, paitsi jos rotan häntä on kunnolla likaantunut. Pesun jälkeen häntä kannattaa rasvata.
- rottafaniii <3
Myöhässä... Mutta silti, hankin ekat rottani 5pv sitten. Ovat todella suloisia pösilöitä 2kk ikäisiä tyttö vauvoja
- suski-87
Osilla yksilöistä hännät sotkustuvat nopeasti (etenkin jos häkissä on umpitasoja tms. joilla rotat tykkäävät maata). Kotioloissa pieni sotkuisuus ei haittaa, kunhan häntä on muuten kunnossa. Eli 2-4 päivän välein ei kannata lähteä häntää pesemään. Rasvata voi puolestaan vaikka joka päivä tai kerta viikkoon (osilla rotista selvästi harvemminkin), huoneilman kuivuudesta ja hännästä riippuen. Rasvaaminen estää häntää kuivumasta ja ehkäisee hiukan myös lian pinttymistä häntään pesukertojen välillä.
Minä pesen rottieni hännät joka viikko kun puhdistamme niiden häkin. Ekaksi putsaan ne vedellä ja sitten käytän jotai kasviöljyrasvaa. Se on niin hassua aina kun rasvaan ne niin ne tarttuvat toistensa häntiin ja rupevat nuolemaan rasvat pois. Söpöää!!
Meidän rottien hännät eivät likaannu helposti paitsi meidän rex rotan.
- ääöäääöää12 <3
minä pesen ehkä kaksi kertaa viikossa koska meidänkin rottien hännät likaantuvat helposti , ja rasvaan ehkä kolme kertaa viikossa :)
- joku
Mulla on ollu kaks rottaa ehkä kuukauden, mutta en ole pessyt tai rasvannut niiden häntiä kertaakaan, kun eivät ne näytä likaisilta. Olen kyllä kokeillut pestä, mutta pelkäävät vettä, joten heti kun aukaisen vesihanan, ne pakenevat paidan sisään tai jonnekin. Pitäisi varmaankin tänään taas yrittää uudestaan..
- Sedä
Mä olen aina selvinnyt niin että olen laittannut lattialle matalaan astiaan lämpöistä vettä ja sinne esim. siemeniä. Rotat menee veteen kalastelemaan niitä ja mä pesen hännät samalla. Huono puoli on tietysti se etten voi käyttää saippuaa eli lika lähtee irti huonommin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Venäjä alkaa iskemään Suomen politiikkaan.
Tässä on valtion ja koko länsiliiton päämiehet varoitelleet, että Venäjä alkaa talven aikana taas iskemään hybridisesti.2371471Hallituksen järjestämä spektaakkeli tuo vessanpyttykeissi
Että olisi kymmenien kansanedustajien kodeissa käyty ihan tuosta vaan, eikä kukaan kansanedustaja kerro niin käyneen, va2821043Miltä tuntuu vanhempi nainen olla
Pihkassa huomattavasti nuorempaan kolliin joka on uskollinen ja kiltti ja tottelee joka asiaa ja tykkää pussailla ja pan94814Sysmän "ilon päivä"
Ja taas palaa hirveä määrä verorahoja, ihan turhaan soopaan. Eikö nämä jotka kuntapolitiikassa valittavat ja tuhoaa vaan68772Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä
Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä48723- 110619
Joka ilta mietin
sua❤️Mitä teet, missä meet? Kaipaatko yhtään? Yön tullen toivotan mielessäni sulle hyvää yötä ja aamuisin huomenet. Joka27585Riitastako pelastaja
Riitta jätti hakemuksen. Hyvä niin. On ainakin yksi mistä ottaa. Pertsa ei taida aikuistua koskaan ja Pekka hoiteli silt34574Timo Vornanen.
On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.46548Luottamus
Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.94525- 41491
- 32481
Kadutko mies sitä miten reagoit?
..siihen sotkuun, jonka jälkeen mikään ei ole ollut kuin ennen. 🥺48465Millaisen talvitakin haluaisit?
Talveen vielä aikaa, mutta talvitakit tulleet kauppoihin. Millainen olisi unelmiesi talvitakki? Itse tykkäisin jostain77451- 32429
- 29421
- 77412
Onko kahvila Retro samalla pub???
Netin mukaan anniskeluoikeudet. Käykö tuolla kaljoitteluporukkaa? Onko iltaviihdettä? Olen muuttamassa marraskuussa Kuhm8407Oletteko täyttä sataa?
Muuta etunimienne kirjaimet numeroiksi. Esim. Mia ja Risto siitä tulee 8 numeroa. Laske ne yhteen . Paljonko tulee?33400Iivari esittää poliisin tutkintaa
Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivari on pannu ison pyörän liikkeelle. Entinen Kemijärven historian lyhimmän kaupunginj21381