Etsin ystävää jolla sos. til. pelko

Hei, kärsitkö sinäkin sosiaalisten tilanteiden pelosta? Olisi mukava saada ystävä joka jaksaa tapailla ja jonka kanssa on rentoa olla, koska tietää, että toinen ymmärtää.
Olethan Helsingistä ja n. 30-vuotias nainen.
[email protected]
5241
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Millaisesta sos.tilanteiden pelosta kärsit?

Äänestä
  • Jos meitä yhdistää sama sairaus laita e-mailia niin tutustutaan.

    Äänestä

ahdistus-palstalla seuranhakua? No jopas.

Äänestä
  • Olen vanhempi nainen ja mulla ilmenee kahvi-ja ruokailutilanteissa. Oikeestaan en altista itseäni enää ruokailutilanteille vaan päästän itseni helpolla. Kahvimuki menettelee, mutta pikkiriikkinen kaffekuppi ja kilisevä lautanen-huh huh. Kyllä sitä on tullu naurettua itselle, itkettyä ja ahdistustakin on koettu, mutta kun tässä omassa elämässä on kauhea tunneruletus muutenkin menossa niin ei kerkiä miettiä tätä kahvikuppi-ruokailu-syndroomaa tällä hetkellä. Mutta siitä on vaikea päästä/päästää irti. Oletko kokeillut ahdistuksen hallintakurssia?Sieltä saa vetaistukea, jos kykenet voittamaan sen häpeän tunteen, että joutuu kertomaan jollekin toiselle tuntemattomalle ihmiselle oman heikon kohtansa ja pelottaa, että kuinka vaitiolovelvollisuus pitää tällaisessa ryhmässä, jossa kylläkin ollaan vain etunimellä.Mutta muiden kokemusten kuuleminen lohduttaa ja ehkä auttaa jollain tavalla avikkei ongelmasta pääsisikään tai helpottuisi, mutta ainakin voi itselle sanoa, että minä olen yrittänyt tätäkin keinoa.

    Äänestä

  • Ei ihan hesa kirjoitti:

    Olen vanhempi nainen ja mulla ilmenee kahvi-ja ruokailutilanteissa. Oikeestaan en altista itseäni enää ruokailutilanteille vaan päästän itseni helpolla. Kahvimuki menettelee, mutta pikkiriikkinen kaffekuppi ja kilisevä lautanen-huh huh. Kyllä sitä on tullu naurettua itselle, itkettyä ja ahdistustakin on koettu, mutta kun tässä omassa elämässä on kauhea tunneruletus muutenkin menossa niin ei kerkiä miettiä tätä kahvikuppi-ruokailu-syndroomaa tällä hetkellä. Mutta siitä on vaikea päästä/päästää irti. Oletko kokeillut ahdistuksen hallintakurssia?Sieltä saa vetaistukea, jos kykenet voittamaan sen häpeän tunteen, että joutuu kertomaan jollekin toiselle tuntemattomalle ihmiselle oman heikon kohtansa ja pelottaa, että kuinka vaitiolovelvollisuus pitää tällaisessa ryhmässä, jossa kylläkin ollaan vain etunimellä.Mutta muiden kokemusten kuuleminen lohduttaa ja ehkä auttaa jollain tavalla avikkei ongelmasta pääsisikään tai helpottuisi, mutta ainakin voi itselle sanoa, että minä olen yrittänyt tätäkin keinoa.

    Kiitos hyvästä viestistäsi, terapia on jo suunnitteilla :)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


KillPelko kirjoitti:

Hei, kärsitkö sinäkin sosiaalisten tilanteiden pelosta? Olisi mukava saada ystävä joka jaksaa tapailla ja jonka kanssa on rentoa olla, koska tietää, että toinen ymmärtää.
Olethan Helsingistä ja n. 30-vuotias nainen.
[email protected]

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu