Onko muut huomanneet seuraavanlaista asiaa: Syksyllä Tampereelta lähtevät Teneriffan lennot lennetään Thomas cookilla, menomatkan lennon kesto 7.55 min. Finnmatkoilla ei näytä olevan mitään mainintaa että olisi välilasku. Tjäreborgin sivuilta katsoin samoja lentoja, ja sielä oli maininta saapumisesta Malmöhin. Tuskin lähtee kahta konetta samaan kellonaikaan tampereelta ja kun lähtö ja saapumisaikataulu on kuitenkin sama. Aika outoa jos Finnmatkat ei tästä infoa vai onko jollakulla parempaa tietoa asiasta? Voin olla väärässä :)
Teneriffa syksyllä, lennot Tampereelta, välilasku?
20
1430
Vastaukset
- matkaa etsivä
Nyt finnmatkat ilmoittaa lentoajat,mutta kieltäytyy välilaskusta Malmööhin.
- katsonut
Onhan se Finnmatkojen lentoaikataulussa huomioitu vaikka ei mainitya niin lentoajan pituushan sen sanoo.
- Tantta
katsonut kirjoitti:
Onhan se Finnmatkojen lentoaikataulussa huomioitu vaikka ei mainitya niin lentoajan pituushan sen sanoo.
Joo, kyllähän se lentoajassa on huomioitu ja siksi asiaa lähdinkin selvittämään kun tiedän että noin pitkä aika ei normaalisti ole. Tieto olisi mielestäni tärkeä ilmoittaa, sillä esim itsellämme on syynä yhden matkustajan sairaus, jonka vuoksi pitäisi tietää tarkasti nämä jutut. Matka meillä on siis ollut varattuna jo aiemmin ja lentoajat ilmoitettiin viime viikolla. Soitin Finnmatkoille ja kysyin asiaa, he selittivät asian niin että lentoyhtiöt ilmoittaa yleensä matkustusajaksi pidemmän ajan kuin se todellisuudessa on. Välilaskusta ei mainittu mitään.
- turvavara
Viime vuonna Las Palmasin paluulento joutui kovan vastatuulen takia tankkaamaan Malmössä, tuttavillana oli menomatkalla tankattu vastatuulen takia Faron kentällä. Olisikohan Cookin käyttämälle konetyypille Kanarian lennot kelistä kiinni onnistuuko ilman välilaskua eli vastatuulen kohdalle sattuessa lentoaika tulee koneelle liian pitkäksi. Lentoviranomaiset myös vaativat että laskeuduttaessa on oltava tietty ¨määrä polttoainetta jäljellä turvallisuussyistä. Jokunen vuosi sitten paluulennon kone ei pystynyt huonon kelin takia laskeutumaan Tampereelle (3 yritystä) ja laskeuduttiin sen jälkuun Helsinki-Vantaan kentälle.
- T. Keittiöapulainen
Cookin Boing 757:n maksimilentosäde on n. 7200km ja Las Palmasista Tampereelle on 4700km. Välilaskujen syytä pitää etsiä jostain muualta, varsinkin kun noita "yllättäviä" vastatuulia oli viime talvena melkein joka ainoa viikko.
- eijama
Laitoin myös tästä lentoajan pituudesta kysymyksen Tjäreborgille, jään odottamaan vastausta, harmittaa kovasti , kun ennen suoralento ja nyt sitten välilasku pidentää matkaikaa! Ihme asia, kun Spanair lensi suoraan ja nyt sitten ei onnistu.
- Lentelijä
eijama kirjoitti:
Laitoin myös tästä lentoajan pituudesta kysymyksen Tjäreborgille, jään odottamaan vastausta, harmittaa kovasti , kun ennen suoralento ja nyt sitten välilasku pidentää matkaikaa! Ihme asia, kun Spanair lensi suoraan ja nyt sitten ei onnistu.
Minua ei ihan hirveästi tuo välilasku harmita. matka-aika jää silti munulla paljon lyhyemmäksi kuin jos joutuisin Vantaalta lentämään. Ainoa paha on se, jops ja kun joputuu olemaan siellä koneessa sen välilaskun ajan, tunnin. Siitä en yhtään pidä.
- Tantta
Lentelijä kirjoitti:
Minua ei ihan hirveästi tuo välilasku harmita. matka-aika jää silti munulla paljon lyhyemmäksi kuin jos joutuisin Vantaalta lentämään. Ainoa paha on se, jops ja kun joputuu olemaan siellä koneessa sen välilaskun ajan, tunnin. Siitä en yhtään pidä.
Niinpä, minullakaan ei ole kokemusta välilaskuista, että saako niiden aikana poistua koneesta. Toivon että voi, se vähän helpottaisi asiaa.
- turvavara
oli kyllä joku Airbus toi Cookin kone oisko ollu 321
- Keitiöapulaistomppa
Airbus 321-200:n lentosäde on 5600km... 1000km jää vielä pelivaraa, eikä ainakaan sen takia tarvi missään poiketa. Toki kone on selvästi mukavampi ja modernimpi kuin nuo ikivanhat 757:t.
Välilaskun aikana ei pääse mihinkään ja tottakai tunti tulee pakollista vessa- ja tarjoilutaukoa nousun/laskun aikana ja maassakin WC:ssä saa käydä vain, kunhan "välttää jonojen muodostumista" eli yhteensä käytännössä 2h tauko.
- tmp-cia
Miten tankkaus voi kestää tunnin? Ryanairin koneet kääntyy Tampereella aina reilusti alle tunnissa, vaihtaa matkustajat ja usein tankkaavatkin!
- mikä kiire lomalle?
Eihän tankkaus kahta tuntia kestä, jotain muutakin siinä huolletaan, ehkä huussit tyhjennetään :)
- Hanna
sain välilaskuihin syyn juuri. tankkaavat siksi muualla, kun jos lähtevät teneriffalta löpö-määrällä mitä tarvivat, kone ei pääsisi ilmaan kun kiitorata on liian lyhyt.
- Siullä mtkustanut
Siellä otetaan ruuat, löpöt ja tyhjennetään entisten jätökset. Muutosta viimesyksyyn oli, että silloin oltiin pois koneesta, nyt piti olla siellä säilykepurkissa koko pysähdyksen ajanb
- captain
Hanna nyt kirjoittaa puhdasta lööperiä, sillä molemmilta Teneriffan kentiltä pystyy täydessä lastissa nousemaan myös 747, joten kyl pikkuinen 321 sieltä nousee täydes lastissa.
- R.I.P. Boeing757
Komppaan "captain"ia, pääsaarista Teneriffalla, Gran Canarialla ja Fuerteventuralla on yli 3 km pitkät kiitotiet, joten kyllä niiltä nousee mun käsittääkseni mikä tahansa konetyyppi täydelläkin kuormalla. Ainoastaan Lanzarotella kiitotie on reilut 2 km, mikä aiheuttaa että mm. Finnairin uusi Airbus 321ER joutuu nousemaan kevyemmillä tankeilla ja hakemaan lisää polttoainetta välilaskun merkeissä Ranskassa.
- matkailija111
tiedoks vaan mutta kun konetta tankataan matkustajia ei saa olla koneen sisällä ja tolimme noin vuosi sitten tampere-teneriffa lennolla niin kyllä me ainakin koneesta ulos päästiiin
- samaa mieltä
olen samaa mieltä hänen kanssaan matkustajia ei saa olla koneen sisällä kun konetta tankataan
- pettynyt2
Nyt ei päässyt, piti istua koneessa koko pysähdyksen ajan. Viime syksyna oli toisin.
- lennox*
Lokakuussa lento Kuopiosta Gran Canarialle, välitankkaus Malmössa. Koneessa istuttiin koko ajan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Alle 15 oli
Arvasi että lapsi asialla hallin palossa. Surullista. Mutta jos osaa/kykenee käyttää tulentekovehkeitä niin pitää osata401420Mikä on kaivattusi ihanin ja ärsyttävin piirre?
Ja onko hän mies, nainen ja muun sukupuolinen? Mies. Huomaavaisuus. Kiireisyys. Joskus voi rentoutuakin.981355Riikka Purra: työttömät tulee velvoittaa töihin
Purra panisi työttömät tulevaisuudessa työskentelemään sosiaaliturvan saamiseksi, koska työllisyysaste ei muuten näytä l2901255- 1091115
- 191061
- 651038
Näin Ellen Jokikunnaksen Ralph-poikaa suojellaan julkisuudelta - Katso tuoreet kuvat Italiasta!
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask ovat Ralph-poikansa kanssa kakkoskodissa Italiassa. Mukana on myös Unelmia Italiassa -kuva161019- 711012
Heh, persut = vassarit = 10,0 %
Minja tuli nyt jo Riikan rinnalle, sitten alkaa tekemään kaulaa. Molemmilta kympin arvoinen suoritus! https://www.hs.f176878Vihdoinkin lavatansseja tv:ssä - Juhannuksena tanssitaan, bändeinä Yölintu ja Komiat!
Jes, vihdoinkin lavatansseja taas televisiossa! Keskikesän juhlaa vietetään tänä juhannuksena Tuuloksen Kapakanmäellä ju18841