Olen ihmetellyt sitä, miksi lestadiolaiset hyväksyvät tupakoinnin. Mihin se perustuu? Nuorten uskovienkin porukassa savu nousee ja keuhkoja mustataan. Eikö Jumalan luomasta kehosta pitäisi huolehtia hyvin? Alkoholin suhteen ollaan ehdottomia (niinkuin pitääkin) mutta miksi ihmeessä tupakka sallitaan, jopa tuntuu siltä, että sitä pidetään ihanteena. Tupakoiko Lestadius? Ja jos tupakoi, miten tällainen pahe voi olla uskovien esikuva (muutoin kyllä hurskaalla ja esikuvallisella miehellä).
Tupakointi?
Äiti
101144
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
poltti piippua! Piipun poltto kuulemma auttoi keskittymään välillä maallisiinkin asioihin. Kuulin myös, että hänen piippuunsa oli kaiverrettu apostolien nimet.
Lestadiolaisuus ei silti ole mikään tupakoinnin edistämisseura, niin kuin täällä valheellisesti väitetään. Olemme sen asian suhteen tavallisia suomalaisia. Osa polttaa, osa ei. Osa hyväksyy, osa on kiivaasti vastaan. Itse olen raivo raitis, ei savuakaan:)
Varmana pidetty tieto.
Mutta miten selitetään se, että dogmaattisesti ja ehdottomasti vastustetaan alkoholin käyttöä, pientäkin, mutta tupakkaa vastaan ei saarnata?? Ovathan molemmat epäterveellisiä, tupakka on jopa tappavampi tapa. Lestadius saarnasi viinaa vastaan, mutta ei tupakkaa eikä huumeita. Hyväksytäänkö kannabiksen pössyttely vl-porukoissa?
Ehdotan, että tupakkaan (ja huumeisiin) otettaisiin sama asenne kuin alkoholiin: ehdoton ei.
Ovat aina tehneet satojapolvia olutta ja viiniä
ja tarjotaan sitä kirkossakin (ehtoollisella)
ja se viini ei ole alkoholitonta sillä ehtoollis
viiniin lisätään pirtua sen säilyvyyden tähden (kysykääpä papilta) ja alkopitoisuus on jotain 12-13% luokkaa joten kirkko ei ole ollut apsolustinen koskaan viini ja olut on maistunut
niin jeesuksellekin (muutti veden viiniksi) joten
mikään raittius kirja raamattu ei ole ja varsinkin
kun siellä on insestiäkin ja pornoa joita onkin
uudemmissa painoksissa siistitty ,lukekaapa
suomi ensimmäisiä vanhalla suomella olevia painoksia niin tiedätte miksi talon isäntä luki nokka raamatussa tiettyjä tekstejä.
"Olemme sen asian suhteen tavallisia suomalaisia. Osa polttaa, osa ei."
Te veeällät ette todellakaan ole tavallisia USKOVAISIA, jotka eivät tupakoi. Te olette tavallisia suomalaisia, jotka kuvittelette olevanne peräti "ainoita oikeita uskovaisia".
On jokaisen oma asia jos pilaa terveytensä.. me vl vanhemmat opetamme lapsillemme tupakan vaaroista samoin kuin muutkin,, mutta kai se on tupakka nuorille jotenkin pop, kun ei aina vanhempien sanaa uskota.
Minulle henkilökohtaisesti on tärkeää että minun lapseni ovat uskomassa ja eivät juo, käytä huumeita ja muutenkin elävät uskovaisen tapaan, osa polttaa tupakkaa, mutta se ei sekoita päätä, tietävät mitä tekevät, kun humalaiset taas eivät tiedä.
kerro sinä mistä paikasta Raamattua ne kohdat löytyy? Varmaan Biblia on oikee käännös tähän asiaan?
sieltä tuli taasen tulta, tulikiveä, tappuraa ja kiehuvaa tervaa:/
Nää on taas näitä, eli
Ei tupakkaa; siitä tulee riippuvaiseksi.
Ei kahvia, siitäkin tulee riippuvaiseksi.
Ei seksiä. siitäkin tulee riippuvaiseksi.
Ei huumeita, niistäkin tulee rippuvaiseksi.
Ei siis mitään mistä vain tulee riippuvuus...Ei mitään joka piristää!!
Herätkää pahvit. Me ollaan ihan tavallisia syntisiä ihmisiä. Ei me olla mitään puhtosia pulmusia. Se kuka on synnitön heittäköön ensinmäisen kiven!?
On totta että tupakka tappaa ja on epäterveellistä, mutta niin on moni muukin asia. Syöt sinä vaikka kananmunia liikaa niin kuolet silti.
lapsellinen kommentti. Huh!