Bortsu vai belgi tervueren?
Kumpi on haastavampi?
Treenikoiraa etsivä
16184
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
En ymmärrä kysymystä!
hyviä. Kummastakin saa itselleen melkoisen riesan ja perskärpäsen.
Pitkälti yksilökysymyksiä.
Hm molemmat hyviä mutta energisyys kummallakin tuo haastetta. Eli maalaistalo olisi ideaalisin. Ehkä ottaisin rauhallisemmasta näyttelylinjasta tervun jos kaupunkiin. Linjoissa paljon eroja eli tutustu kunnolla kasvattajiin. Bortsu niin työpohjainen ja paimentava että unohtaisin ellet paimennukseen hae.
Tervu luultavasti helpoin belgeistä. Mutta yksilö ja tosiaan linajkysymys.
Riippuu omistajasta, onko idiootti, joka kuvittelee osaavansa kouluttaa jokaista koiraa, jos on joskus yrtittänyt kouluttaa yhtä.
Minulla 2 samanrotuista ja ovat hyvin erilaiset keskenään, eri luonteet, eri koulutusmetodit. Koulutusmetodit lähtevät siis minusta.
äLYTÖN KYSYMYS, KUN EMME TUNNE SINUA JA TAITOJASI.
Vastaamme.. belgi.
Onko haasteellisuus hyve vai haitta?
Näistä se vähemmän haastavampi. Kokemusta kyllä on koirista mutta ei eri harrastuksista. Eli ns. koiraharrastuksia aloittelevalle sopivampi.
Ei, en halua "helppoa" rotua vaan haasteita. Esim. mitään lk collieta, noutajaa tms. lapasta.
Viettejä pitää olla. Haluan myös kilpailla agissa. Muita harrastuksia olisi toko ja pk-lajit.
Molemmat kyllä sopisi mutta en vain osaa päättää. Mitään muita rotuvaihtoehtoja en ota vastaan sillä koen jommankumman näistä olevan minulle juuri sitä mitä haen.
Molemmissa on plussansa ja miinuksena. Molempien rotujen edustajia olen nähnyt livenä.
Haasteellisia noutajiakin on, kuten chesapeakelahdennoutaja ja kiharakarvainen noutaja. Molmmat ovat tavattoman energisiä rotuja, metsästysviettisiä sekä suojelevia ja huonosti vieraisiin totutettuina jopa vartiovia.
Uros on narttua haastavampi.
Ei välttämättä.
Nartuilla voi olla juoksujen aikan mielialan heittelyjä. Muutenkin ne ovat oikukkaampia, ovelampia, ailahtelevaisempia (en yleistä mutta näin olen kuullut ja kokenut). Urokset antavat koulutuksessa virheet helpommin anteeksi.
Nartut ovat myös usein temperamenttisempia.
Uroksilla tavataan enemmän remmirähjäystä samaa sukupuolta kohtaan mutta lauman sisällä narttujen keskenään käymät tappelut ovat tulisia. Urokset eivät tappele yhtä hurjana oman lauman sisällä.
Itse olen sitä mieltä että tuo "narttu on helpompi" lause on jo menemässä vanhanaikaiseksi. Enneminkin se on yksilö/rotukysymys.
Korostan vielä:_yksilöstä_ja_rodusta_se on enemmän kiinni kuin sukupuolesta.
Esim. hovawartissa tai akitassa kannattaa valita narttu kun taas esim. cockerspanielissa tuskin on sukupuolella mitään merkitystä. (jos siis ensimmäinen koira tai kyseisen rodun yksilö harkinnassa).
Ja aloittajalle suosittelen bortsua! Tasaisempia ja agissa ne on oikeita tykkejä. Belgeissä tapaa noita hermohermanneja ihan liikaa.
"Ja aloittajalle suosittelen bortsua! Tasaisempia ja agissa ne on oikeita tykkejä. Belgeissä tapaa noita hermohermanneja ihan liikaa. "
-Eiköhän sekin ole yksilö- ja ehdottomasti myös sukukysymys. Nykyään näillä roduilla on kumminkin niin saman laiset käyttötarkoitukset ja jalostustavoitteet, joskin bordercollieita käytetään huomattavasti enemmän paimenina.
Urokset ovat keskimäärin temperamenttisempia omistajiaan kohtaan, samoin hermostuneempia. Omista kokemuksista ja kuulemistani todennut. Narttujen testosteroinitaso on luonnostaan vain kymmenesosa siitä mitä uroksilla.
Mutta harmi, että olemme näin eri mieltä ja kumpikaan tuskin antaa periksi.
Minun kokemukseni taas puhuu ihan muuta, nartut ovat olleet temperamenttisempia jne. Urokset ohjaajapehmeämpiä ja vähemmän itsenäisiä.
Missään asiassa ei kuitenkaan voi yleistää mutta itse olen sitä mieltä että kumpikaan ei ole sen haastavampi jos pelkästään sukupuolta katsostaan. Siihen vaikuttaa niin monet asiat.
Antaa periksi? Miksi pitäis "periksi" antaa? Mahtuuhan maailmaan mielipiteitä, ei kenenkään tarvi omiaan muuttaa.
Edelleenkin mielestäni bortsut on useimmiten tasapainoisempia kuin belgit. Mutta varmasti belgeistäkin helmiä löytyy mutta harvassa näkyisi olevan. Bortsuissa harvemmin taas tapaa mitään hermostuneita piippailijoita.
Ja tarkoitan lähinnä tervuja ja gronttuja. Malikat on suht normaaleja vielä, toivottavasti pysyy sellaisina. Laekenoiseista en sano mitään.
Belgi on haastavempi, eli ota bortsu