Ruotsiin opiskelemaan aikuisena (esim. mediatekniikkaa)

ahlgrensbilar

Kiinnostaisi tietää miten 25-vuotiaana voisi hakeutua opiskelemaan ulkomaille, mielellään Ruotsiin. Ihan ratakiskosta saa vääntää, nämä asiat kun ovat ihan vieraita itselleni.

Kiinnostaisi mm.

- mistä koulus tarjontaa kannattaa etsiä?
- miten asunnon ja opintotuen hakeminen käytännössä menee ja mahdollisuudet niiden saamiseksi?
- onko aikuisopiskelijalla jotain erityistä huomioitavaa ulkomaille opiskelun lähdön kanssa?

Ja kuinkahan suureksi esteeksi esim. ruotsiin koulutuksen perässä muuttaessa välttävä ruotsinkielen taito muodostuu? Lomareissuilla pärjää kielitaidolla hyvin, mutta opiskelu/työ voi olla selvästi eri juttu. Onko englanninkielistä koulutustarjontaa?

2

550

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kattu234r324

      Täällä on kaikki (?) euroopan opiskelumahdollisuudet. Voit valita maan, opetuskielen, aineen tms mukaan.
      http://www.mastersportal.eu/ Löytyy bachelor ja master sekä phd tasot.

      Kannattaa erit. huomioida Eramus Mundus ohjelmat (maisteriohjelmat, joihin voi hakea bachelorin eli kandin jälkeen, jotkut ohjelmat vaativat myös aik. työkokemusta). Ne on listattu tuonne masterportaliin, mutta kannattaa myös googlettaa heidän koko tarjonta.

      Ulkomaille saa opintotukea sekä asumislisää. Tsekkaa Kelan kattavat sivut. Heidän palvelualttiutensa on myös mielestäni ensiluokkaista, vastaavat meileihinkin viimeistään parissa päivässä. Eramus Mundus ohjelmissa EU opiskelijat saavat 500 euron stipendin kuukaudessa, jonka saa siis opintotuen päälle. Se lasketaan tuloiksi, joten ei kannata (jee!) edes mennä töihin opiskelun ohella, koska se on juuri siinä rajoilla että sitten opintotuki laskisi (siis tulojen suuruuden vuoksi). EM ohjelmat ovaat myös siitä mielenkiintoisia, että niissä opiskellaan vähintään 3 eri EU maassa.

      Opintotuen haku sun täytyy tsekata itse kelan sivuilta, siihen kyllä pystyy kuka vain, olipa asia miten uusi tahansa. Sama periaate kuin Suomen opintotuen hakeminen.

      Ruotsista en tiedä, mutta muissa maissa ollessani Euroopassa opiskelijana olen googlettanut asuntoja etukäteen ja sopinut näyttöjä omistajien tai välittäjien kanssa, ja heti saapumispäivänä mennyt ne katsomaan. yleensä on heti löytynyt, kerran olin pari yötä hostellissa kun halusin tsekata useamman vaihtoehdon. Ei siis vuokranmaksua etukäteen näkemättä asuntoa, koskaan! Joissain yliopistoissa on myös opiskelija-asuntoloita, varmasti ihan ok, mutta itse olen aina asunut vuokra-asunnoissa, joskus yksin, joskus kämppisten kanssa. Kun valmistautuu etukäteen (google!) varmasti löytyy asunto mistä vain.

      Ruotsissa eläminen on varmaan sikakallista, kannaisi varmaan katsoa myös muun euroopan tarjonta.

      Itse aloitin yhdessä EM maisteriohjelmassa 2 v sitten 31 vuotiaana, ja opiskelu on mielestäni ollut todella antoisaa. Olen kyllä asunut jo sitä ennen monta vuotta ulkomailla mutta en keksi mitään erikoista aikuisiin liittyvää. Ehkä vähän vähemmän biletystä ollut :))

      Autan mielelläni lisää...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      101
      2130
    2. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      296
      1924
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      344
      1751
    4. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      103
      1663
    5. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      207
      1607
    6. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      32
      1321
    7. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      94
      1123
    8. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

      parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
      Ikävä
      67
      1089
    9. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      51
      1057
    10. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      24
      1052
    Aihe