Minulle on vuodesta 2008 lähtien tullut aina välillä aivan käsittämättömiä päänsärkykohtauksia. Yleensä kohtaus alkaa rasituksen jälkeen, päätä alkaa särkeä ja se voimistuu nopeasti niin kovaksi, että makaan sikiöasennossa maassa eikä minuun saa puhekontaktia. En ole oksentanut säryn aikana koskaan. Olen käynyt lääkärissä vaivani kanssa, sanoivat särkyjen olevan migreeniä, mutta että minun pitäisi mennä lääkäriin kun kohtaus on päällä, mikä ei ole onnistunut vielä tähän päivään mennessä. Olen jutellut ystävieni kanssa joilla migreeniä, eivätkä he ole mielestään kokeneet kohtauksia tällä tavoin. Olen alle 30-vuotias perusterve mies. Mikäköhän minulla voi olla?
Kovat päänsärkykohtaukset
2
249
Vastaukset
- miggipotilas
Eihän sen kohtauksen tarvitse olla päällä että voi mennä lääkäriin hakemaan migreenilääkereseptin. Ihan turhaan kärsit. Mars lääkäriin, tarvitset hyvin nopeasti vaikuttavan migreenikohtauslääkkeen eli käytännössä se tarkoittaa nenäsumutteena otettavaa lääkettä.
- Aurallinen migreeni
Lääkäriin uudestaan heti vaan. Jos päänsärkysi on migreeniä, kohtauslääkkeet, triptaanit, auttavat siihen. Jos kyse on jostain muusta päänsärystä, niin silloin triptaaneista ei ole mitään apua. Tämä on jo yksi diagnostinen työkalu.
Lääkäri voi antaa sulle mukaan kokeilupakkauksen triptaania tai laittaa esim. 2tabl pakkauksen reseptillä, niin seuraavan kohtauksen aikana näet, mitä se auttaa. Jos se auttaa ja sulla sitten todetaan migreeni, niin sitten kannattaa miettiä lääkkeen vaihtoa kielen alla hajoavaan tablettiin, joka tehoaa nopeammin, tai nenäsumutteeseen.
Ei tuo ihan klassiselta migreeniltä kuulosta, mutta kyllä niitä voi olla hyvinkin erilaisia. Pahoinvointi on yleistä migreenikohtauksessa, mutta lääkärit silti menevät sekaisin senkin kanssa. Ja vaikka sulla ei ole pahoinvointia, se voi olla silti migreeniä. Mulla väitettiin kohtausten olevan jännityspäänsärkyä, vaikka oli aina erittäin kovat kivut ja pahoinvointia. Jälkeenpäin kuulin, ettei jännityspäänsärkyyn ikinä liity pahoinvointi. Mutta kun mulla oli aina pahojen kohtausten aikoihin niska-hartiajumia ja usein muutenkin, ja siihen liittyen jännityspäänsärkyä, niin migreeniä ei sieltä taustalta kukaan tajunnut. Migreeni diagnosoitiin vasta, kun se muuttui vuosien päästä auralliseksi ja mukaan tuli pahat neurologiset oireistot. Silloin oli jo myöhäistä ja migreeni ehti kroonistua, eikä reagoi enää mihinkään hoitoihin.
Siksi kipin kapin siis lääkärille, että selviää päänsärkysi aiheuttaja ja ettei tauti pahene tai kroonistu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita
Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko2553133Marinin hallituskaudella Suomen BKT sentään kasvoi
Tämä ns. kauhukabinetti ei ole saanut aikaan kuin vahinkoa. Otti ennätysvelat rikkaiden veroalennuksiin ja sai työttömyy742584Loppuiko MTV3 näkymästä? Vinkki, miten näet mm. Salatut elämät jatkossa
MTV:n maksuttomien tv-kanavien (MTV3, MTV Sub, MTV Ava) näkyvyys Elisan palveluissa päättyi 12.5.2026. Tämä aiheutti har281735Oho! Martina Aitolehti teki radikaalin hiusmuutoksen - Uskaltaisitko itse?
Martina Aitolehti on menestyvä yrittäjä. Nyt hän on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukoissa Aitolehti nähdään701635Drone-epäily Uudellamaalla
Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html1811589Muistatko? Pete Parkkonen kohahdutti intiimillä videolla - Katso se tästä!
Pete Parkkonen sai kohujulkisuutta Kohta sataa -videolla. Nyt Parkkonen voi kohahduttaa Euroviisuissa ainakin silloin, j171260Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.511130- 651115
- 951033
- 24899